Vluchtelingenstroom nu via Syrische vluchtelingen fietsen op de snelweg 'Khalid moet 'n echte arts, 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Hoge werkdruk bij de IND heeft ook gevolgen voor het zicht op de vluchtelingenstroom naar Nederland. DEN HAAG. Korter verhoor van asielzoekers bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst, gemeld door de Vereniging van Asieladvocaten en Juristen Nederland (VAJN) en Vluchtelingenwerk, kan gevolgen hebben voor asielzoekers én het zicht op de vluchtelingenstroom naar Nederland. „We merken dat het eerste en tweede verhoor van Syriërs en Eritreeërs steeds sneller wordt af gehandeld", zegt Loes Vellenga, voorzitter van de VAJN. In het eer ste verhoor vraagt de IND naar de identiteit, de nationaliteit en de reisroute van de asielzoeker. In het tweede gaat het over de motie ven voor de asielaanvraag. Vluchte lingenwerk krijgt dezelfde signa len, meldt de organisatie. „Vaak besloegen de verslagen van dat tweede gehoor twintig kantjes, nu zijn het er soms nog maar vijf', zegt asieladvocaat Mi chael Yap. Hij merkte dit toen hij onlangs dienst had op de aanmeld- locatie in Budel en veel zaken van Eritreeërs onder ogen kreeg. „De IND vroeg voorheen langer door als iemand daar zijn militaire dienstplicht al had gedaan." De angst voor die dienstplicht is een van de voornaamste vluchtrede- nen voor Eritreeërs. Iemand die in dienst heeft gezeten, kan hier asiel worden geweigerd als er een aannemelijke reden is dat in het le ger misdaden zijn begaan. Ook de verhoren van Syriërs duren korter, zegt Vellenga. „Sy riërs zijn doorgaans beter gedocu menteerd dan Eritreeërs, zij heb ben paspoorten en ID-kaarten bij zich waardoor makkelijker te con troleren is wie ze zijn." Wel doen er al tijden geruchten de ronde over ex-strijders van Assad of IS-aanhangers die zich onder de vluchtelingen zouden mengen. De advocaten maken zich zor gen over de kortere duur van het verhoor omdat ze bang zijn dat niet alle asielmotieven van de vluchteling goed aan de orde ko men. Dat kan problemen geven bij het verlenen van een verblijfs vergunning, of na vijf jaar bij het eventueel verlengen daarvan. Er mogen namelijk niet later alsnog nieuwe redenen voor de asielaan vraag worden toegevoegd. Vluch telingenwerk: „Als iemand bijvoor beeld activist is of kritisch journa list, en dat staat niet in het ge spreksverslag dat nu gemaakt wordt, bestaat de kans dat ze over vijfjaar onterecht terug moeten." IND-directeur Rob van Lint meld de eind vorige maand dat zijn werknemers geen tijdsdruk wordt opgelegd. „Het is niet zo dat alles nu opeens in een uur klaar moet zijn", zei hij in een interview in NRC. Een woordvoerder stelt nu: „De IND probeert gehoren zo effi ciënt mogelijk uit te voeren. Al leen de informatie die nodig is voor de beoordeling van de asiel aanvraag wordt gevraagd. Voor be paalde gehoren wordt een vaste tijdsduur gereserveerd." VENLO. Op de A67 bij Venlo zijn drie Syrische vluchtelingen aange troffen die zonder licht op de vluchtstrook fietsten. Ze waren op weg naar Zaltbommel, bijna 100 kilometer van Venlo. Aanvan kelijk werd gemeld dat ze naar het aanmeldcentrum in het Gro ningse Ter Apel wilden fietsen, een tocht van ongeveer 200 kilo meter. Volgens de politie maak ten ze gebruik van de navigatie op hun mobiele telefoon en volg den ze de kortste route. De agen ten hielden de Syriërs aan en leg den uit dat je in Nederland niet op snelwegen mag fietsen. De drie wonen in een asielzoekers centrum in Venlo. Diezelfde nacht deed zich op de zelfde snelweg een dodelijk onge luk voor bij het Brabantse Asten. Daar kwam een 47-jarige Poolse vrouw om het leven toen ze fiet send de snelweg overstak. Ze werd geschept door twee vracht wagens en overleed ter plaatse. Op de vluchtstrook van de A15 bij Herveld werd ook een fietser uit Nijmegen betrapt. De fiets had hij zaterdag gestolen in Tiel. De man is gearresteerd. LJUBLJANA. Tot grote schrik van de autoriteiten is Slovenië, half zo groot als Nederland, de nieu we sluis in de vluchtelingen stroom op de Balkan. Tienduizen den migranten in Kroatië verleg gen hun route, nu Hongarije de grens met Servië en Kroatië heeft dichtgegooid. Slovenië laat er da gelijks maar 2.500 toe. Bij de grensovergang Spielfeld in het zuidoostelijke hoekje van Oostenrijk aan de grens met Slo venië, maakt de Oostenrijkse poli tie overuren. Sinds zaterdag heeft zij al 1.500 vluchtelingen geregis treerd die via de nieuwe vlucht route door de kleine zuiderbuur de Balkan zijn overgestoken. Daarna worden ze met bussen naar opvangcentra in vooral Kla- genfurt en Graz gebracht. De sluiting van de grens met Kroatië door Hongarije zet grote druk op Slovenië (twee miljoen inwoners) dat tot nu toe weinig had gemerkt van de vluchtelingencrisis. De regering in Ljubljana hamert erop dat zij 'een beperkte capaciteit' heeft om de migrantenstroom 'op ver antwoorde manier te begeleiden' naar Oostenrijk. Volgens Slove nië kan het hooguit 2.500 men- Khalid, 11 jaar, reisde met zijn vader vanuit Syrië naar het veilige Europa. Hij heeft leukemie, maar door de burgeroorlog kreeg hij al al maanden geen behande ling meer. Zijn moeder is nog in Syrië met twee jonge kinderen; de reis naar Europa voor het hele gezin konden ze niet betalen. „Ik was meteen begaan met dit jongetje", vertelt Araab (35) vanuit zijn woonkamer in Vleu ten. Hij was een week op Lesbos, om er mensen te verzorgen - hij werkt in Nederland in de thuis zorg. En te tolken: Araab kwam negen jaar geleden vanuit Marok ko naar Nederland. Araab bleef in contact met vader en zoon, vooral via Facebook en Whatsapp. „Ik wilde weten hoe het met hen afliep." Want een doodziek kind, op de vlucht, zon der huis, zonder zorg? Hij schudt zijn hoofd. Toen hij hoorde dat Khalid en zijn vader in Nederland waren en de trein hadden gemist, sprong de thuiszorgmedewerker, nog in werkuniform, in de auto. Naar Venlo waar Khalid en zijn vader gestrand waren. Khalid bleek ziek, diarree, overgeven. „Ik wilde ze naar Ter Apel brengen, zodat ze in ieder geval onderdak en zorg hadden en zich konden melden." Maar toen Araab aankwam, ge beurde het tegenovergestelde. Hij werd aangehouden op verden king van mensensmokkel. „Ik? Mensen smokkelen? Ik dacht: ik moet het even uitleggen en dan ben ik binnen een uur weer vrij." Vast Niet dus. Een nacht lang werd Araab vastgehouden. „Ik ben kwaad, maar vooral boos omdat Khalid en zijn vader óók een nacht bij de Marechaussee moes ten blijven. Omdat ik verdacht werd. Maar ik wilde alleen maar helpen. De Marechaussee heeft een ziek kind vastgezet. Khalid had kunnen uitdrogen. Ze wil den niet luisteren." Araab vertelt hoe Khalid en zijn vader de volgende dag op de trein van Venlo naar Ter Apel werden gezet. „Ik reed mee, met de Marechaussee. Ik zei nog: mag ik ze wegbrengen? Dat mocht niet." Contact met Khalids vader kreeg hij niet. „Zijn telefoon is af gepakt voor het onderzoek." Inmiddels heeft hij Khalid en zijn vader gevonden. Zaterdag reed hij naar Ter Apel. „Ik kwam aan en dacht: in zo'n groot kamp ga ik ze nooit vinden. En je zult Asielzoeker krijgt korter verhoor door Sander van Mersbergen en Cyril Rosman Vaak besloegen de verslagen van het tweede verhoor twintig kantjes, nu zijn het er soms nog maar vijf. door Hans van Zon door Roeland Franck Een angstig, schreeuwend jonge tje viste Mohamed Araab, Neder lands vrijwilliger, begin oktober uit een rubberen bootje op zee bij het Griekse eiland Lesbos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6