Bank herinnert aan puinhoop 17 oktober 1944 in IJzendijke Jet Verdunnen organiseert al 18 jaar activiteiten voor onderhoud kerk Heikant ZEEUWS-VLAANDEREN 15 De jaarlijkse mosselmaaltijd levert grofweg 1000 euro op voor onderhoud van de kerk. De dampende pan nen mosselen staan klaar. Klaar om verorberd re worden door een man of 85. Niet minder dan 130 kilo mosselen heb ben Jet Verdurmen en Jen Franc ken ingeslagen. „En ik heb ze alle maal zelf gewassen!", zegt Jet. Natuurlijk, het is zaterdaga vond onwijs gezellig in brasserie Du Commerce in Heikant. Zet 85 hongere magen aan lange tafels, schenk ze wat te drinken in en de sfeer wordt vanzelf goed. Maar de mosselmaaltijd is meer dan mosse len eten tot je niet meer kunt: het dient een hoger doel. Namelijk de kerk van Heikant. „Goh, we zijn hier misschien al achttien jaar ge leden mee begonnen", denkt Jet Verdurmen hardop. „Toen waren we met twaaJf man. Nu zijn we nog met z'n tweeën over." 'We' zijn Jet en Jen. Gesteund door fa milieleden van Jet, die helpen in de keuken, proberen ze zoveel mo gelijk geld voor de kerk van Hei kant op te halen. „Op een goede avond, zoals vanavond, levert dat 900 tot 1000 euro op", rekent Jen Francken voor. Dat geld gaat voor al op aan onderhoud. „Zoals het re pareren van een dakgoot", zegt Jen. „Maar dat is daar niet zomaar een dakgoot hè. Dat is er een van twintig, vijfentwintig meter. Daar moeten we een hoogwerker voor inhuren. Dat geld is dus ook zo weer op!" Het godshuis in Hei kant is nu een volwaardige kerk, maar per 1 januari heeft het enkel een kapelfunctie. Net als de gods huizen in Hengstdijk, Lamswaar- de en Nieuw Namen. Tot voor kort behoorde ook Boschkapelle tot dat rijtje, maar de bisschop heeft besloten dat die haar oor spronkelijke functie mag behou den. Gloort er nu ook voor Heikant weer hoop? Jet: „Hopen doen we altijd, maar voor dertig man kun je toch geen kerk meer openhou den? Straks is het winter en dan 'Voor dertig man kun je toch geen kerk meer openhouden? In de winter moet in de kerk de kachel weer aan. Dat is niet meer te betalen' moet in de kerk de kachel weer aan. Dat is niet meer te betalen." Zelf gaat Jet naar de kerk 'wan neer ze kan'. „Op donderdag ga ik naar de dienst in woonzorgcen trum Antonius op Groenendijk", zegt ze nadat ze een luidruchtige mosseleter even 'christelijk' heeft toegesproken'. Ondanks haar zeer respectabele leeftijd, blijft ze de mosselavond graag organiseren. „Dat is toch mooi om te doen? Elk jaar komen dezelfde mensen. Niet alleen uit Heikant hoor, ook uit Sint Jansteen, Hulst en zelfs Axel." Het organiseren heeft er bij Jet al tijd in gezeten. Maar ze is ook al tijd betrokken geweest. Het lot van arme mensen in Roemenië heeft ze zich altijd aangetrokken. „Met de aspergemaaltijd, in het voorjaar, haalden we altijd geld voor Roemenië op. Voor een zie kenhuis of weeshuis". Jet is een aantal keren in Roemenië ge weest, maar nu heeft geld inzame len voor de kerk haar aandacht. Is de Heikantse kerk het 'nieuwe' Roemenië? „Welnee, dat is totaal niet te vergelijken. Maar ik doe dit graag voor de kerk. En dat zal ik al tijd blijven doen." We moeten onze kin deren meegeven wat er hier op de ze dag in 1944 ge beurd is", zei gedeputeerde Ben de Reu van de provincie Zeeland zaterdag. Daarom werd een herin- neringsbank onthuld op het 17 Ok- toberplein in IJzendijke. De Reu en de Sluise wethouder Jack Werkman halen de Canadese vlag van de herinneringsbank af. De kinderen van basisscholen De Schuttershoek en Molenbolwerk wachten op een teken. Dan roept een durver enthousiast Jaaaa en laat zijn ballon los. Al snel volgen de anderen en klinkt er opgelucht gelach vanuit het publiek. Even een speels moment tijdens dit for meel moment. Aan de ballonnen hangt een kaartje met het anonie me gedicht 'Een wereld zonder oorlog' erop geschreven. „Dit plein ziet er nu goed onderhou den uit, maar schijnt bedriegt. De ze plek zag er op 17 oktober 1944 heel anders uit. Verwoestingen, beschietingen, straten onder het puin, brand, ontploffingen, bewo ners in doodsangst.Twee dagen later werden we bevrijd door Ca nada, maar tegelijkertijd vielen er tientallen doden en gewonden", vertelt Werkman. Het is duidelijk dat de Tweede Wereldoorlog nog steeds in de ge dachten is van de 150 mensen die vandaag aanwezig zijn. Een aantal draagt een klaproos op zijn jas en zingt zachtjes mee wanneer Mu ziekvereniging Geduld Overwint de Canadese en Nederlandse 'Nu mijn vader er niet meer is en de verhalen over oorlog gestopt zijn, zoek ik ze zelf volksliederen speelt. „We doen dit om de bevolking wakker te schud den. Mijn vader vertelde vroeger veel verhalen over de oorlog. Als kind dacht ik altijd: oh nee, hij be gint weer. Maar nu hij er niet meer is en de verhalen gestopt zijn, ga ik juist zelf naar ze op zoek", vertelt Jos van Merode, lid van het Bevrijdingscomité 17 Okto ber IJzendijke. Ze gaat zo mee met de stoet militaire voertuigen die een bevrijdingsroute rijdt. De nieuwe herinneringsbank is daar een onderdeel van. De gemeente Sluis telt drie routes die deel uit maken van de veertien bevrij dingsroutes in Zeeland, met de Slag om de Schelde en de Bevrij ding als thema. De routes zijn on derdeel van de Liberation Route Europe, die loopt van de stranden van Normandië tot Berlijn. De trucks vertrekken onder lui de sirenes. De toeschouwers drui pen af, na nog een laatste blik op de bank te hebben geworpen. MAANDAG 19 OKTOBER 2015 Mosselen eten voor de kerk door Bob Maes Jet Verdurmen: „130 kilo mosselen en ik heb ze allemaal zelf gewassen." foto Ronald den Dekker door Gertie de Boey Ben de Reu (links) en Jack Werkman onthullen de herdenkingsbank, onder toeziend oog van basisschoolleerlingen, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69