Noord-Beveland trekt bouwplan bij Valkreek vlot met een lening De opmaat naar de jaarlijkse Bietentocht trekt veel bekijks BEVELANDEN en THOLEN 15 Renovatie voor basisscholen in Smerdiek Borsele werkt aan snelle vergunningen De Bietenrace start vandaag in Goes. De schepen zijn zondagmiddag al aangekomen, voortgetrokken door paarden. Geduldig staan de twee grote trekpaarden te wachten, terwijl de lijn tussen de Anna Marga- retha en de dieren wordt vastge maakt. Een commando klinkt, de spieren worden aangespannen. Ze trekken, komen niet vooruit, zo lijkt het en dan, heel erg langzaam, komt het schip in beweging. Gisteren was de opmaat naar de start van de traditionele Bieten- tocht, vandaag. De schepen waren eerder op de dag vertrokken vanuit Bruinisse, met de sponsoren aan boord. Aangekomen bij de sluis bij het Goese Sas stonden de spannen trekpaarden de oude schepen op te wachten om ze op traditionele wij ze te jagen door het Havenkanaal richting Wilhelminadorp. Langs de route stonden honderden men sen te kijken, die met de auto of per fiets op het spektakel waren af gekomen. Aan de Bietentocht doen dit jaar 24 schepen mee. Allemaal voor malige vrachtschepen die vroeger de bieten naar de suikerfabriek ver voerden. „Bijna alle schepen zijn rond de 100 jaar oud", zegt voorzit ter Han van Veen. „Eén schip is na gebouwd, maar dat is zo mooi ge- 'Bijna alle schepen zijn rond de honderd jaar' worden dat die ook mee mag doen." Sommige schepen worden bewoond, andere doen dienst als charterschip. De eigenaren delen al lemaal de liefde voor het schip en het gevoel voor het historische ka rakter van hun bezit. En dat maakt de Bietentocht wel speciaal. Het is inmiddels traditie dat de schipper en zijn vrouw voor de gelegenheid in historische kledij zijn gestoken. Het ene na het andere schip dreef gistermiddag met een aardig gangetje richting Wilhelminadorp. Voortgetrokken door een tweetal paarden. In de bochten kwam de lijn soms even slap te hangen en konden de paarden het iets rusti ger aandoen, om daarna weer het volle gewicht van het schip te trek ken. Onderweg ontelbare malen ge fotografeerd en een een keer zelfs kort begeleid door een zwemmer. De Bietentocht duurt nog tot en met donderdag. De schepen moe ten iedere dag een traject afleggen zonder de motor te gebruiken. Hoewel het geen race is, zijn on derweg wel prijzen te verdienen. Morgen vertrekken de schepen on der zeil (voortbewegend door mid del van zeil) vanuit Goes. BIETENTOCHT VAN DAG TOT DAG SINT-MAARTENSDIJK. De Rie- burch en de Juliana van Stol- bergschool in Sint-Maartens dijk worden zo goed als zeker gerenoveerd. Nieuwbouw is vol gens de gemeente niet haal baar. De twee basisscholen heb ben een voorkeur uitgesproken voor nieuwbouw bij sport- en gemeenschapscentrum Haestin- ge. Die optie valt af, omdat wo ningcorporatie Stadlander geen belangstelling heeft om de grond waar de scholen nu op staan te gebruiken voor woning bouw. In dat geval blijven twee op ties over: renovatie of de bouw van een nieuw gezamenlijk on derkomen voor beide scholen op de huidige locatie. Renova tie ligt volgens de gemeente het meest voor de hand. De scholen hebben al aangegeven dat ze daar open voor staan. Om het project vlot te trekken verstrekt de gemeente Noord-Be veland een lening van 160.000 eu ro aan de Zeeuwse Projectbouw- mij Fraanje uit Lewedorp. Voor tien huizen zijn inmiddels ko pers gevonden. Het is de bedoe ling dat de wijk, Valkreek 2.0 ge naamd, binnen vijfjaar is gereali seerd. De eerste werkzaamheden om vatten onder meer de aanleg van riolering, nutsvoorzieningen en een tijdelijke toegangsweg door een ander plan dat in ontwikke ling is: de bouw van tien huizen door Martin Rijnberg aan de kant van de Ringweg. Steeds wanneer er een koper is voor een woning, wordt die ge bouwd, en betaald Fraanje een deel van de lening terug. Er wordt van uitgegaan dat de le ning binnen vijf jaar is afgelost. Fraanje betaalt de gemeente 3,5 Fraanje betaalt een boete wanneer de bouw van het wijkje niet snel genoeg vordert. procent rente, eventueel vermeer derd met wat boete wanneer de bouw van het wijkje niet snel ge noeg vordert. Voor zo ver de le ning niet worden terugbetaald, vervalt de resterende grond aan de gemeente. De eerste plannen voor het wijkje zijn meer dan acht jaar ge leden gemaakt door projectont wikkelaar Boender en Maasdam, later opgevolgd door Kroon De Koning. Die verkocht het project afgelopen zomer aan de project bouwmaatschappij Fraanje, die het nu samen met de projectont wikkelaar NLO uit Oostvoorne in aangepaste vorm uitvoert. Als het wijkje gereed is koopt de gemeente het openbaar gedeel te voor een bedrag van één euro. De gemeente gaat ervan uit geen risico te lopen. Want op de le ning rust een hypotheek met vrij wel alle grond als onderpand. HEINKENSZAND. Een bouwvergun ning krijgen duurt straks in Borse le geen zes weken meer, maar maximaal vier weken. Door uit sluitend nog digitaal te werken in plaats van met papier wordt veel tijdwinst geboekt. Daarnaast zijn alle processen nog eens onder de loep genomen. „Waarom doe je dit en waarom doe je dat. Zo behandelt de dorps bouwmeester nu nog ieder plan. Dat hoeft niet altijd", zegt wethou der Kees Weststrate. De gemeente start met een proef met een aantal aannemers om het systeem te tes ten en vanaf eind van het jaar moet iedereen de mogelijkheid krijgen om op deze manier te wer ken. En zo wil de gemeente de dienstverlening verbeteren. Overigens blijft vervolgens de wettelijke bezwarentermijn ge woon hetzelfde. Deze duurt zes weken. MAANDAG 19 OKTOBER 2015 Oerkracht sleept historie voort door Melita Lanting Han van Veen, voorzitter MAANDAG: Om 9.30 geeft burge meester René Ver hulst van Goes het startschot. Daarna gaan de schepen on der zeil (varend op wind in zeilen) van Goes naar Yerseke. Het vertrek is vanaf de Westhavendijk in Goes. De schepen ko men in de loop van de middag aan in Yer seke. DINSDAG: Het ver trek is om 9.30 uur vanuit Yerseke. De schepen varen naar Colijnsplaat. Daar leg gen de schepen even aan en om 13.00 uur vertrekt de vloot richting de Nieuwe Haven in Zie- rikzee. WOENSDAG: Om 9.30 uur vertrekt de vloot vanuit Zierik- zee, om vervolgens koers te zetten rich ting De Heen. DONDERDAG: Op de laatste dag ver trekken de schepen weer om 9.30 uur voor de afsluitende etappe naar Willem stad. door Henk Postma COLIJNSPLAAT. Acht jaar na de pre sentatie van de eerste plannen start nog dit jaar de bouw van een woonwijkje bij de Valkreek in Co lijnsplaat. Op een terrein dat onge veer een voetbalveld groot is, ko men 28 koopwoningen in de mid denklasse, deels een rij starterswo- ningen die elk 135.000 euro gaan kosten, deels semi-bungalows en deels vrijstaand. De schepen en paarden trekken veel bekijks tijdens opmaat naar de Bietentocht. Sommigen zijn zelfs in historische kledij gehuld, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66