Bank herinnert aan puinhoop 17 oktober 1944 Landbouworganisatie LTO Nederland pleit voor Deltaplan Juniorenteam kustvissen bijna helemaal Zeeuws Alle asbestdaken moeten in 2024 weg zijn. Landelijk wordt de noodklok geluid, maar in Zeeland gaat het vrij vlot. GOES De sanering van asbestda ken die vooral op landbouwschu- ren liggen, verloopt veel te lang zaam. In 2024 moeten ze allemaal vervangen zijn, maar dat lijkt on haalbaar zonder een tempoversnel ling. Landbouworganisatie LTO Ne derland luidde daarom deze week de noodklok. Als de sanering van asbestdaken doorgaat in het huidi ge tempo, is er nog dertig jaar no dig om alles vervangen te hebben. Na branden in panden met asbestdaken, zoals laatst bij de verlaten discotheek De Kaasboer in Biggekerke, ontstaat ook altijd paniek. En dat terwijl, constateert LTO Ne derland, de kans op afspoeling van verweerde asbestvezels van daken met de tijd toeneemt. As- bestdeeltjes zijn kankerverwek kend. Na branden in panden met asbestdaken, zoals laatst bij de ver laten discotheek De Kaasboer in Biggekerke, ontstaat ook altijd pa niek. Ko de Regt, secretaris van de Zeeuwse tak van landbouworgani satie ZLTO, herkent zich wel in het beeld dat LTO Nederland schetst. Het tempo mag wat hem betreft ook wel opgeschroefd wor den, maar met het saneren van as bestdaken in Zeeland gaat het vol gens hem helemaal niet zo slecht. Verspreid over Zeeland was 1,25 miljoen vierkante meter land- bouwschuur bedekt met asbestda ken. Dat is te vergelijken met 250 voetbalvelden. Inmiddels is daar van al meer dan 250.000 vierkante meter vervangen via een collectie- 'In Zeeland zullen we in 2024 wel een heel eind op dreef zijn' particuliere keuken, uitgevoerd in beton en eikenhout, voor wie van KapelleT 0113 344 151 ve regeling van de ZLTO. En boe ren nemen ook zelf sanering ter hand. We moeten onze kinderen meege ven wat er hier op deze dag in 1944 gebeurd is", zei gedeputeerde Ben de Reu van de provincie Zee land zaterdag. Daarom werd een herinneringsbank onthuld op het 17 Oktoberplein in IJzendijke. De Reu en de Sluise wethou der Jack Werkman halen de Cana dese vlag van de herinnerings bank af. De kinderen van basis scholen De Schuttershoek en Mo- lenbolwerk wachten op een te ken. Dan roept een durver en thousiast ]aaaa en laat zijn ballon Ook in Zeeland moet er een tandje bij. „Maar", voorspelt De Regt, „we zullen wel een heel eind komen." Hij verwacht dat meer boeren tot sanering over gaan, als 2024 dichterbij komt. „Het vraagt ook nogal een behoor lijke investering om daken te ver vangen." Overheden werken niet altijd los. Al snel volgen de anderen en klinkt er opgelucht gelach vanuit het publiek. Even een speels mo ment tijdens dit formele mo ment. Aan de ballonnen hangt een kaartje met het anonieme ge dicht 'Een wereld zonder oorlog' erop geschreven. „Dit plein ziet er nu goed onderhouden uit, maar schijnt bedriegt. Deze plek zag er op 17 oktober 1944 heel an ders uit. Verwoestingen, beschie tingen, straten onder het puin, brand, ontploffingen, bewoners in doodsangst... Twee dagen later werden we bevrijd door Canada, maar tegelijkertijd vielen er tien tallen doden en gewonden", ver telt Werkman. even goed mee, stelt LTO Neder land. De Regt heeft daar in het Zeeuwse niet over te klagen. Het enige wat wel eens een punt van discussie is, is hoe het nieuwe dak eruit moet zien. De gemeenten stellen eisen aan de landschappe lijke inpassing. Een (kleine) landelijke subsidie komt eraan. De provincie geeft Het is duidelijk dat de Tweede Wereldoorlog nog steeds in de ge dachten is van de 150 mensen die vandaag aanwezig zijn. Een aan tal draagt een klaproos op zijn jas en zingt zachtjes mee wanneer Muziekvereniging Geduld Over wint de Canadese en Nederland se volksliederen speelt. „We doen dit om de bevolking wakker te schudden. Mijn vader vertelde 'Nu mijn vader er niet meer is en de verhalen over oorlog gestopt zijn, zoek ik ze zelf Jos van Merode, bevrijdingscomité geld voor vervanging van asbestda ken door daken met zonnepane len. Alle beetjes kunnen helpen. De Regt maakt zich overigens meer zorgen over vervanging van asbestdaken buiten de landbouw. Wie had bijvoorbeeld het dak van De Kaasboer in Biggekerke moe ten vervangen? De Regt: „De eige naar." vroeger veel verhalen over de oor log. Nu hij er niet meer is en de verhalen gestopt zijn, ga ik juist zelf naar ze op zoek", vertelt Jos van Merode, lid van het Bevrij dingscomité 17 Oktober IJzendij ke. Ze gaat zo mee met de stoet militaire voertuigen die een be vrijdingsroute rijdt. De nieuwe herinneringsbank is daar een on derdeel van. De gemeente Sluis telt drie routes die deel uitmaken van de veertien bevrijdingsroutes in Zeeland, met de Slag om de Schelde en de Bevrijding als the ma. De routes zijn onderdeel van de Liberation Route Europe, die loopt van de stranden van Nor- mandië tot Berlijn. Zeeland bevelanden@pzc.nl Tempo asbestsanering te laag door Harmen van der Werf Ko de Regt, secretaris ZLTO iitn door Gertie de Boey Ben de Reu (links) en Jack Werkman onthullen de herdenkingsbank, onder toeziend oog van basisschoolleerlingen, foto Ronald den Dekker PAGINA 16 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64