Expositie over WO I Kijken, kijken, niet kopen De opmaat naar de jaarlijkse Bietentocht trekt veel bekijks SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Schokkers en hoogaarsen strijden op de Grevelingen De Bietentocht start vandaag in Goes. De schepen zijn gistermiddag al aangekomen, voortgetrokken door paarden. Geduldig staan de twee grote trekpaarden te wachten, terwijl de lijn tussen de Anna Marga- retha en de dieren wordt vastge maakt. Een commando klinkt, de spieren worden aangespannen. Ze trekken, komen niet vooruit, zo lijkt het en dan, heel erg lang zaam, komt het schip in bewe ging. Gisteren was de opmaat naar de start van de traditionele Bieten- tocht, vandaag. De schepen waren eerder op de dag vertrokken van uit Bruinisse, met de sponsoren aan boord. Aangekomen bij de sluis bij het Goese Sas stonden de spannen trekpaarden de oude schepen op te wachten om ze op traditionele wijze te jagen door het Havenkanaal richting Wilhel- minadorp. Langs de route stonden honderden mensen te kijken, die met de auto of per fiets op het spektakel waren afgekomen. Aan de Bietentocht doen dit jaar 24 schepen mee. Allemaal voormalige vrachtschepen die vroeger de bieten naar de suikerfa briek vervoerden. „Bijna alle sche pen zijn rond de 100 jaar oud", zegt voorzitter Han van Veen. „Eén schip is nagebouwd, maar dat is zo mooi geworden dat die ook mee mag doen." Sommige schepen worden be- 'Bijna alle schepen zijn rond de honderd jaar oud' woond, andere doen dienst als charterschip. De eigenaren delen allemaal de liefde voor het schip en het gevoel voor het historische karakter van hun bezit. En dat maakt de Bietentocht wel spe ciaal. Het is inmiddels traditie dat de schipper en zijn vrouw voor de gelegenheid in historische kledij zijn gestoken. Het ene na het andere schip dreef gistermiddag met een aardig gangetje richting Wilhelmina- dorp. Voortgetrokken door een tweetal paarden. In de bochten kwam de lijn soms even slap te hangen en konden de paarden het iets rustiger aandoen, om daarna weer het volle gewicht van het schip te trekken. Onderweg ontel bare malen gefotografeerd en een een keer zelfs kort begeleid door een zwemmer. De Bietentocht duurt nog tot en met donderdag. De schepen moeten iedere dag een traject af leggen zonder de motor te gebrui ken. Hoewel het geen race is, zijn onderweg wel prijzen te verdie nen. Morgen vertrekken de sche pen onder zeil (al varend door middel van zeilen) vanuit Goes. BIETENTOCHT VAN DAG TOT DAG BRUINISSE. Op het Grevelingen- meer beginnen vandaag de Blue Peter Hardzeildagen. Vijf tien platbodems varen drie da gen om het hardst. De schip pers moeten zoveel mogelijk onder zeil varen (zonder mo tor). De Blue Pieter start van ochtend om 10.30 uur vanuit Bruinisse en eindigt in Bom- menede. De tweede dag varen de schepen vanuit Bommen- ede weer naar Bruinisse. Dag drie varen de schepen naar de Mosselbanken en weer terug naar de jachthaven Bruinisse. GOES. In de Magdalenastraat 3 in Goes is van donderdag 22 oktober tot en met zaterdag 7 november (12.00 tot 16.00 uur) een expositie te zien over de Bevelanden tijdens de Eerste Wereldoorlog. Door de verschrikkingen van de oorlog in België kwam in okto ber 1914 een enorme stoet vluchte lingen naar Nederland. Honderd jaar later herdenkt de gemeente Goes deze gebeurtenissen. Een nieuwe wandelroute door de bin nenstad leidt langs plaatsen met herinneringen aan de tienduizen den Belgen die naar Goes uitwe ken in oktober 1914. Deze wandel route is vanaf 22 oktober gratis ver krijgbaar tijdens de expositie en bij de VVV. Zelf kaarten maken is nog steeds populair, afgaande op het aantal stands bij de 17e hobbybeurs in de Grote Kerk in Brouwershaven. De kaarten waren er te vinden in veel verschillende vormen. Van gesty- leerde vrouwen in Zeeuwse dracht tot traditionele kerstkaar ten. Ook de stijgende populariteit van haken was te merken. Pannen- lappen, tasjes en mutsen waren er volop; sommige gemaakt van gere cycled materiaal. De Hobbybeurs bood vooral veel kant en klare pro ducten. Slecht een enkeling ver kocht ook materiaal om zelf mee aan de slag te gaan. De beurs was gezellig druk, be zoekers druppelden constant bin nen. Volgens een van de standhou ders waren het echter vooral kij kers en weinig kopers. MAANDAG 19 OKTOBER 2015 sleept historie voort door Melita Lanting Han van Veen, voorzitter De schepen en paarden trekken veel bekijks tijdens de opmaat naar de Bietentocht. Sommigen zijn in historische kledij gehuld, foto Johan van der Heijden MAANDAG: Om 9.30 geeft burge meester René Ver hulst van Goes het startschot. Daarna gaan de schepen on der zeil (varend op wind in zeilen) van Goes naar Yerseke. Het vertrek is vanaf de Westhavendijk in Goes. De schepen ko men in de loop van de middag aan in Yer seke. DINSDAG: Het ver trek is om 9.30 uur vanuit Yerseke. De schepen varen naar Colijnsplaat. Daar leg gen de schepen even aan en om 13.00 uur vertrekt de vloot richting de Nieuwe Haven in Zie- rikzee. WOENSDAG: Om 9.30 uur vertrekt de vloot vanuit Zierik- zee, om vervolgens koers te zetten rich ting De Heen. DONDERDAG: Op de laatste dag ver trekken de schepen weer om 9.30 uur voor de afsluitende etappe naar Willem stad. Oerkracht www.bluepeterhardzeildagen.nl De hobbybeurs in de Grote Kerk in Brouwershaven. Coby van Immer zeel koopt een sfeerlichtje van Diny van de Panne, foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51