Zoektocht naar romantiek is onwennig maar gezellig LSD wil kernen opknappen 14 SCHOUWEN-DUIVELAND Naast Zierikzee, Bruinisse en Renesse moeten ook andere kernen met veel voorzieningen worden aangepakt. 42e zwemvierdaagse in Zierikzee Griezelen in het klimbos ZIERIKZEE. Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) wil meerde re kernen op het eiland opknap pen. Daarom pleit de partij voor het opstellen van dorpsvisies voor Burgh-Haamstede, Nieuwerkerk, Scharendijke en Brouwershaven. „Er moet echt wat gebeuren om de kernen toekomstbestendig te maken", zegt Joyce Evers van Leefbaar Schouwen-Duiveland. „Alleen al ten aanzien van de voor zieningen." Ze noemt als voor beeld de leegstand in de Noord straat in Haamstede. „En straks gaat de supermarkt in Scharendij ke verhuizen. Dan moet je ook wat met het dorp." Ook in Nieuwerkerk zijn plan nen voor het verhuizen van de su permarkten en Brouwershaven zou jaren geleden al groots wor den aangepakt, maar dat ging niet door. 'Er moet echt wat gebeuren om de kernen toekomstbestendig te maken' Voor die stad waren plannen bedacht voor onder meer het ge bied rond de haven; het bedrijven terrein aan de rand in combinatie met woningbouw. Dit plan - Inno vation Island - ging niet door en Brouwershaven bleef achter met lege handen. Dat Leefbaar Schouwen-Duive land nu komt met het plan voor deze vier kernen, is niet helemaal toevallig. Zierikzee is nu vrijwel af en voor Bruinisse is budget be schikbaar. „En vorig jaar hebben we aandacht gevraagd voor Renes se. Dat loopt en nu vinden we dat de andere kernen met veel voor zieningen aan de beurt zijn" zegt Evers. Bovendien sluit dit goed aan bij de nota maatschappe lijke voorzieningen die momen teel door de gemeente wordt opge steld. Evers spreekt nadrukkelijk van een visie, en niet van een master- plan zoals in Bruinisse, Renesse en Zierikzee. „Nee, een master- plan is zo breed. We willen ge woon een visie." Die volgens Evers beslist niet alleen maar over het uiterlijk gaat, maar zich vooral ook richt op de toekomst. De fractie overweegt om bij de komende begrotingsvergadering een amendement in te dienen. Nee, mijn prins op het witte paard zit er niet tussen. Ik vind een man wel leuk, maar die heeft al een match." Het is zaterdagavond. In het dorpshuis van Ellemeet wordt een speeddate gehouden. Aan ta feltjes zitten mannen en vrou wen te praten. „Wat doe jij voor werk als ik vragen mag. Aha.." Er valt een stilte. Voor de meesten is het de eerste keer dat ze hier aan meedoen en dat is wennen. Speeddaten is vijf minuten met iemand praten en dan naar de vol gende. Kijken of je een leuke, grappige man of vrouw kan vin den waar je nog eens mee wilt af spreken. „Heb jij nog vragen voor mij? Nee? Oh, toch een. Of ik een auto heb? Zeg, gaat het jou om de auto of om een vrouw?" Bij dit ge sprek is duidelijk geen sprake van een klik. De lichaamstaal en het gezicht spreken boekdelen. Als organisator Nita Breeuwer van het dorpshuis zegt dat er ge wisseld moet worden, komt er bijna een blik van opluchting. „Waar moet ik nu heen?" Breeu wer wijst een tafel aan. Voor de speeddate hadden 45 mensen zich opgegeven. „Maar helaas zijn een paar mensen niet komen opdagen", zegt Breeuwer. De tweede ronde van gesprekken start. Waar de een enthousiast vertelt over hobby's en gemaakte reizen, besluit een ander het geur kaarsje aan een nader onderzoek te onderwerpen. „Ik vind niet zo snel aansluiting", begint iemand. Hoewel het tussen mannen en vrouwen regelmatig wat moei zaam gaat, klikt het tussen de vrouwen onderling vaak goed. „Als ik hier een leuke vriendin aan overhoud waar ik wat mee kan doen, ben ik allang tevre den." De avond vordert. Na een paar gespreksrondes wordt het steeds Speeddaten in Ellemeet: via korte gesprekjes op zoek naar de prins of prinses op het witte paard drukker bij de bar en het bier vloeit. „Wil je niet meer naar bin nen om met iemand te praten?" „Ik heb haar al gevonden", zegt een jonge vent met een zwijme lende blik richting de vrouw naast zich. Ze lacht wat. „Ik heb er zin in", zegt hij dan plotseling zonder omhaal. Zij schrikt. In de zaal is de laatste, vrije ronde begonnen. Er vormen zich grotere groepen van mensen die gewoon gezellig met elkaar klet sen. Want gezellig is het zeker. Deze avond levert verschillende vrouwen dan ook absoluut een paar leuke contacten op. En dan ineens maken twee mensen zich los van de groep en gaan weer apart zitten praten. Zou het dan toch? Helaas, de avond heeft nul vervolgafspraken opgeleverd. In de regio In Zierikzee wordt tijdens de herfstvakantie, van 26 tot en met 30 oktober, voor de 42e keer de zwemvierdaagse gehouden. Kinderen tot twaalf jaar zwem men tien banen, voor kinderen en volwassenen vanaf twaalf jaar zijn het er twintig. Na vier keer zwemmen mogen deelnemers een medaille ophalen bij de re ceptie. Er kan gezwommen wor den op maandag en woensdag van 7.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur, op dinsdag en donderdag tussen 8.00 en 12.00 uur en tussen 20.30 en 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op vrijdagavond wordt de zwemvierdaagse afge sloten met 'moonlightzwem- men'. Deelname kost tien euro, waarvan één euro gaat naar stich ting Spieren voor Spieren. In schrijven kan tot dinsdag 27 okto ber 12.00 uur bij de receptie. Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut- se, 13.00 uur: Bridge; 18.30 uur: Harmonie+ leerlin genorkest; 19.00 uur: Tai-Chi; 20.00 uur: Handwerkcafé; Ga- drabos, 13.30 uur: Paddenstoelen Excur sie; Trefpunt de Dors vloer, 15.15 uur: Slag werkles Crescendo; Dorpshuis 't Zuudén- de, 13.00-17.00 uur: 't Wienkeltje; 14.00 uur: Kaarten maken; 20.00 uur: Country Line Dance; Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; Dorpshuis de Ooster hof, 20.00 uur: Zin gen VZOS; Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.30-22.00 uur: Koor Rodonis; Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; Fizi, 20.00 uur: Val ley of Love; Gemeen tehuis: Tentoonstel ling kunstenaar Ge rard Rommens; Sint Lievensmonstert- oren, 10.00 -17.00 uur: Beklimming Dikke Toren en ten toonstelling Vloedla- gen in de zeereep, Expositie Silhouet ten tegen het licht. Fraaie ziet geld voor vernieuwing door Melita Lanting Joyce Evers, LSD door Melita Lanting Organisator Nita Breeuwer. foto Marieke Mandemaker WESTENSCHOUWEN Activiteiten Staatsbosbeheer Rond de herfstvakan tie zijn er elke dag acti viteiten te beleven bij Staatsbosbeheer. Maandag 19 okto ber, 13.30 uur: pad denstoelen excursie, Cadrabos. Dinsdag 20 okto ber, 13.30 uur: Kabou terpad, Excursie- schuur. Woensdag 21 okto ber, vanaf 11.00 uur: demonstratie zagen met de kettingzaag bij Excursieschuur. Woensdag 21 okto ber, 13.30 uur: nNa- tuurschilderijtjes ma ken, Excursieschuur. Donderdag 22 ok- ZIERIKZEE tober, 13.30 uur: Na- tuurexpeditie, Excur sieschuur. Donderdag 22 ok tober, 16.00 uur: reeën speuren, Excur sieschuur. Vrijdag 23 oktober, 16.00 uur: damherten speuren, Cadrabos. Zaterdag 24 okto ber, 13.30 uur: pad denstoelenexcursie, Excursieschuur. Zaterdag 24 okto ber, 19.00 uur: Nacht van de Nacht: vleer muizen in de boswach- terij, Excursieschuur. De Excursieschuur staat aan de Kraaijen- steinweg 140. Info en aanmelden bij de VW in Haamstede: tel. 0111-450524 of info@vwschouwendui veland.nl l I d - O" WESTENSCHOUWEN. Het klimbos in Westenschouwen wordt vrijdag 30 en zaterdag 31 oktober omgetoverd tot een griezelbos in het kader van Halloween. Deelnemers (12 jaar of ouder) kunnen om 19.00 en 19.30 uur de instructies volgen. Deelname kost 15 euro per persoon. Reserveren via 0111 -450045. foto Dirk-Jan Gjeltema BURCH-HAAMSTEDE DREISCHOR KERKWERVE NIEUWERKERK OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50