Kind vaak de dupe bij scheiden THEATERWEKEN Vrees voor meer geweld na dood Ouders moeten advies krijgen hoe ze verhouding goed houden 4 NIEUWS Gemeenten gaan zich actiever bemoeien met relatieperikelen. Het aantal hulpvragen van kinderen uit gebroken gezinnen moet omlaag. I 45% VOORDELIG GENIETEN VAN EEN BIJZONDER AVONDJE UIT Echtparen die ruziënd door het leven gaan, kun nen sneller de bemoeie nis van de lokale over heid verwachten. Steeds meer gemeenten willen eerder ingrijpen om te voorkomen dat hun kinderen in de problemen ko men en een beroep moeten doen op jeugdzorg. Sinds dit jaar zijn gemeen ten verantwoordelijk voor die porte feuille. „Kinderen van gescheiden ouders groeien op in een onveilige omge ving", verklaart jeugdwethouder Aldrik Dijkstra van de gemeente De Ronde Venen. „Ook als de ouders niet ruziën voor de ogen van hun kin deren, voelen die de spanningen in huis. Daar hebben ze last van." De Ronde Venen is één van de eer ste gemeenten die plannen maakt om eerder in te grijpen bij relatiepro blemen. Via voorlichting hopen ze dat ouders iets aan de spanningen thuis doen. Beleidsmedewerkers kij ken of aanstaande ouders bijvoor beeld via de welbekende Blije Doos - een box met acties en folders voor zwangeren - ook tips kunnen krijgen hoe ze hun relatie goed kunnen hou den én waar ze terechtkunnen als het mis dreigt te gaan. De gemeente over weegt ook consultatiebureaus aan te sporen aandacht te besteden aan de relatie tussen de ouders. Gemeenten als De Ronde Venen, Eindhoven en Dongeradeel willen dat hulpverleners die bij inwoners over de vloer komen, met ouders om de tafel gaan zitten als sprake is van een problematische relatie. Zij kun nen hen ook doorverwijzen naar rela tietherapie. „Ik trek liever extra geld uit om de échte problemen op tijd op te lossen dan dat ik het kind later te rugkrijg omdat het zwaardere zorg nodig heeft. Beter is voor het kind en kost ook minder geld", aldus wethou der Dijkstra. Andere gemeenten richten de pij len op het voorkomen van vechtschei- dingen. Zij bieden hulp aan als de af wikkeling van een echtscheiding dreigt te escaleren. In vier delen van het land - regio Rotterdam, Fries land, de IJsselstreek en Tilburg - on derzoeken gemeenten en jeugdhulp- verleners hoe ze spanningen in een gezin sneller kunnen ontdekken en eerder kunnen ingrijpen. De resulta ten van het onderzoek verschijnen eind 2016. In Eindhoven is men al langer be- Kinderen van gescheiden ouders groeien op in een onveilige omgeving' wethouder zig om scheidingsproblematiek te lijf te gaan. Al zo'n zeshonderd hulpverle ners, onder wie schoolartsen en me dewerkers van kinderdagverblijven, hebben een training gehad om te her kennen wanneer kinderen onder de thuissituatie lijden. „Als ze merken dat er thuis ruzie is, moeten ze het ge sprek met de ouders aangaan", zegt jeugdwethouder Jannie Visscher. „Wij delen de mening van de Kinder ombudsman dat een vechtscheiding kindermishandeling is. Als je een ap pèl op de ouders doet dat ze het beste voor hun kind moeten doen, willen ze nog weieens hun best doen." Het Nederlands Jeugdinstituut (NJi) merkt dat steeds meer gemeen ten zoeken naar manieren om eerder grip te krijgen op relatieproblemen. Een groep hulpverleners en jeugdin- stituten, waaronder het NJi, Villa Pi- nedo, de Nederlandse Vereniging van Familiemediators en het Expertise Centrum Kind en Scheiding, pleit er voor dat gemeenten jonge stellen niet alleen 'bevallingsproof maken, maar ook 'kindproof„Jonge ouders moe ten afspraken maken over hoe ze niet alleen bezig zijn met de opvoeding van het kind, maar ook aandacht voor elkaar houden. Je kunt stellen leren beter te communiceren. Daarmee voorkom je niet alle scheidingen, maar krijg je op zijn minst minder vechtscheidingen", legt initiatiefne mer en coach Corrie Haverkort uit. In landen als Finland, Zweden en de VS, is het gebruikelijk om voor de komst van de eerste spruit een ouder schapstraining te volgen. Knallende ruzies, ge schreeuw, slaande deu ren: kinderen voelen het haarfijn aan als het niet botert tussen hun ouders. De gevolgen zijn groot. Ze presteren min der goed op school, heb ben vaker zorg nodig, vervallen sneller in agres sief of crimineel gedrag, voelen zich vaker depres- sief. Veel jongeren doen beroep op de jeugdzorg. Een blik op de cijfers: de ouders van zo'n 70.000 kinderen per jaar gaan uit elkaar. Kinderen van gescheiden ouders heb ben twee keer zo veel problemen als kinderen in gezinnen die in tact zijn. 83 procent van de stellen die net een eerste kind hebben, belanden in een relatiecrisis. „Het grootste risico voor een jongere is chroni sche ruzie tussen de ouders", constateert scheidingsonderzoeker Ed Spruijt, tot voor kort verbonden aan de Uni versiteit Utrecht. „Ouders weten vaak niet hoe negatief het is als ze de hele tijd ruziemaken waar de kinderen bij zijn." EconoVision bere kende dat scheidingen zwaar op de budgetten van overheden drukken. De maatschappelijke kos ten bedragen minimaal 3 miljard per jaar. Kosten voor uitkeringen, huis vesting en criminaliteit zijn meegerekend. Het is kwart over acht zondagoch tend. Walther Breeschooten heeft net een kop koffie ingeschonken en staat buiten op het terras van de woning van zijn broer aan de Hollandsche IJssel. Dan klinkt schuin aan de overkant een enor me klap. Hij springt in de auto en racet naar de Nieuwe Veerstal. tot wel KORTING MEER DAN 20 VERSCHILLENDE VOORSTELLINGEN! pzc.nl/theaterweken Het waren geen kleine jongens wier lichamen zwaar toegetakeld in Hooge Zwaluwe zijn aangetrof fen in een afgelegen vakantiehuis je. Ze waren waarschijnlijk woensdag al doodgeschoten en zijn donderdag gevonden; dit weekeinde werd duidelijk om welke zware criminelen het ging. Brian Dalfour (47), 'captain' van de Amsterdamse afdeling van de omstreden mo torclub No Surrender, stierf na een leven vol drugshandel en geweld. Hij was een bekende van Am sterdamse beroeps criminelen van het kaliber Gwenette Martha (geliquideerd op 22 mei 2014). Dalfour zat in de jaren negen tig een langdurige celstraf uit voor een dodelijke schietpartij tij dens een ripdeal. Dit voorjaar was hij net weer vrijgelaten in af wachting van zijn strafzaak over twee vuurwapens. Dalfours familie geniet in de Amsterdamse onderwereld een geduchte reputatie. Neef Marlon Dalfour werd in augustus 2009 in Amsterdam-West met ze ker 34 kogels uit een machinepistool onder vuur genomen. Hij werd meermaals ge raakt, maar overleef de wonderwel. Macedoniër Mul jaim Nadzak (34) had eveneens een reputatie als drugsdief en was in 2013 op de Nationale Opsporingslijst geplaatst. Hij was gevlucht nadat de 51-jarige wiethandelaar Henk Eker op 9 januari 2013 in het Frie se Oosterwolde was doodgescho ten na zwaar mishandeld te zijn. De Fries had gemerkt dat het geld waarmee Nadzak drugs wil de betalen, vals geld betrof. De Macedoniër werd gearresteerd, maar het gerechtshof sprak hem Relatieprobleem? Gemeente weet raad door Ellen van Gaaien Aldrik Dijkstra door Harrie van Opstal GOUDA. Bij een ontploffing op een motorboot aan de Nieuwe Veerstal in Gouda is een 23-jarige man uit Hengelo om het leven gekomen. Zijn 60-jarige vader overleefde de klap, maar is met spoed naar het ziekenhuis gebracht. door Paul Vughts AMSTERDAM 'Captain' Brian Dalfour van de Amsterdamse tak van motorclub No Surrender en Macedoniër Muljaim Nadzak blij ken de doodgeschoten mannen die in een Brabants vakantiehuisje lagen. Dat geeft te vrezen voor nieuw geweld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4