Ook vrouwen zijn jagers, in de Bijenkorf dan Recordaantal aantal kiezers in peilingen voor PW, zware verliezen PvdA en WD NIEUWS 3 PW profiteert van 'helder standpunt over vluchtelingen'. „Je moet die recordwinst met een korrel zout nemen." Pijn voor de coalitie DEN HAAG. Geert Wilders keek gis terochtend (wederom) tevreden naar het display van zijn telefoon tje. Wéér stijgt zijn partij in de peilingen. Hij gooide er maar met een drie tweets uit om het te 'vie ren'. Opiniemeter Maurice de Hond verkondigde gisteren een record: de PW staat op 37 virtuele zetels terwijl de partij er nu 15 heeft in de Tweede Kamer. Geheim van de winst is Wilders' heldere vluchte- lingenstandpunt dat 'de grenzen gewoon dicht moeten'. De peilin gen ziet de PW-baas als het weke lijkse bewijs dat hij als 'enige nog het volk vertegenwoordigt'. Aan de zegereeks lijkt geen ein de te komen, want sinds juli steeg de partij met zeventien zetels. Wilders weet ook steeds meer ho geropgeleiden (14 procent) aan zich te binden. Een nieuwe groep PW-stemmers? Niet direct, denkt politicoloog Chris Aalberts, die eerder onder zoek deed naar de PW-achterban. „Peilingen hebben betrekkelijke houdbaarheidsdata en worden nu beheerst door de vluchtelingen stroom. Dan zie je: het zijn niet al leen de lageropgeleiden in arme wijken die de toestroom van vluchtelingen merken. Het geldt nu in bijna alle leefgebieden. Tel daarbij op dat men argwanend is tegenover de islam, die een slecht imago heeft, en de stelling dat een deel van de vluchtelingen uit eco nomische motieven komt. Dat le vert tegenstand op in alle lagen van de bevolking." De stikjaloerse WD (-22) en PvdA (-28) verliezen ondertussen gestaag. Volgens Aalberts hoeven de partijen niet ongerust te zijn. Kiezers gebruiken juist peilingen om hun eigen partijen onder druk Terwijl de partijen worstelen om met compromissen de vluchtelingen stroom te beteuge len, incasseren PvdA en WD de ene na de andere klap in de peilin gen. De PvdA blijft nu op 10 virtuele ze tels steken, een ver schil van 28 zetels met het huidige aan tal Kamerzetels. De pijn wordt gedeeld met de WD; die staat 22 zetels in de min. Qua 'vertrou wen' van de kiezers is premier Rutte voorbijgestreefd door Wilders, ter wijl hij in die cate gorie steevast hoger scoorde dan de PW-voorman. Ontwikkeling politieke voorkeur 10 te zetten. „WD'ers en CDA'ers dreigen over te stappen naar de PW om zo daadkrachtiger beleid af te dwingen van hun 'echte' par tij. Je moet die recordwinst dus ook echt met een korrel zout ne men." Toch kijken de partijen afgun stig naar de PW, waar men zicht baar trots door de gangen stapt. Want terwijl de PW-leider het ge makkelijk heeft met zijn 'gren- zen-dicht-retoriek' vanuit de op positie, klaagt men, zoekt de PvdA-WD-coalitie dagelijks naar stig naar oplossingen in het vluch- telingendossier. Omdat het lastige compromis sen blijven, zou Wilders het liefst nog morgen naar de stembus gaan om de regering af te straffen. Zijn 21e motie van wantrouwen in de Tweede Kamer haalde het deze week echter weer niet. Kanttekeningen zijn er ook. De recordpeiling komt óók in een week die, juist op het terrein van vluchtelingen, niet vlekkeloos ver liep voor Wilders. De PW-leider kwam in het vluchtelingendebat behoorlijk klem te zitten. Terwijl hij dagelijks herhaalt geen enkele vluchteling meer te dulden in ons land, wees CDA-leider Sybrand Buma hem er fijntjes op dat de PW recent nog instemde met een wet voor grote opvanglocaties. Bu ma: „U vergeet te vertellen dat het asielzoekerscentrum in de provin cies er zijn dankzij de PW." Wilders had er even geen ant woord op. Gisteren herhaalde Buma nog eens 'nooit weer' met de PW een regering te willen vormen. Simpel weg omdat Wilders 'te veel ruzie veroorzaakt'. Dat werkgeversvoor man Hans de Boer (VNO-NCW) even daarvoor waarschuwde dat de buitenlandse handel kan lijden onder populariteit van de PW, zal de PW-leider overigens een rotzorg zijn. Toch moet Wilders waken voor euforie. Peilers claimen dat de PW nu echt aan het plafond zit, omdat een groot deel van de kie zers resoluut zegt 'nooit' op hem te zullen stemmen. En, let wel: vir tuele winst voor de PW betaalt zich lang niet altijd uit. In oktober 2013 stond de partij op 34 zetels, maar in de twee ja ren erna verloor de PW bij de ver kiezingen, in totaal zelfs vier op rij. Het is juist daarom dat men in Den Haag wel bezorgd is om Wil ders' zegereeks, maar ook bena drukt hoe relatief de peilingen zijn. Zeker de WD. Die zou nor maal moeten floreren in asiel vraagstukken door een harde op stelling, maar kan nu geen kant op vanwege de coalitie met PvdA. De geel-zwarte vermomming waarin de Bijenkorf zich tijdens de Drie Dwaze Dagen hult, werkt op koopgrage vrouwen als een ro de lap op een stier. Het is een oer- instinct, die jacht op koopjes, zegt massapsycholoog Hans van de Sande. „We hebben een paar za ken met dieren gemeen, dingen die je graag doet, zoals je voort planten, voor kinderen zorgen en jagen. We zijn bereid ontberingen te doorstaan om iets heel moois te 'We zijn bereid ontberingen te doorstaan om iets heel moois te scoren' scoren. Het zijn dezelfde emoties die vrijkomen bij een kat die een muis probeert te vangen." Het jachtinstinct wordt alleen maar meer bevredigd naarmate de jachttrofee groter en specialer is. „Bij winkels werkt dat hetzelfde. Hoe prestigieuzer de winkel, hoe beter. De Bijenkorf heeft de naam het beste warenhuis van Neder land te zijn, beter dan V&D of He- ma. Als je iets koopt bij de Bijen korf, dan heb je kwaliteit in han den. Dan knikken de mensen goedkeurend. En tijdens de Dwa ze Dagen komt dat kwaliteitspro duct ook nog eens voor een klein bedrag beschikbaar." DDD-fan Yolanda Rengers uit Heerhugowaard staat er graag wat eerder voor op. Samen met een vriendin maak ze het koopjesfeest steevast van A tot Z mee. „Ja, we zijn best fanatiek." Ze overnach ten ervoor in Amsterdam, gaan 's avonds gezellig uit eten. Overdag hebben de dames ruim de tijd om alle aanbiedingen van het luxe wa renhuis aan de Dam grondig te be studeren. En liefst thuis te komen met goed gevulde gele zakken. Het grote graaien tijdens de driedaagse lijkt voorbehouden aan de vrouwelijke helft van Neder land. Dat heef te maken met het beheer van de huishoudpot. „De vrouw is de chef inkoop van het huishouden", zegt Johan van Op- hem, hoofddocent Economie van consumenten en huishoudens in Wageningen. „Ze staan heus niet altijd voor zichzelf voor de deur." MAANDAG 19 OKTOBER 2015 Stem op Wildere niet langer taboe bij hogeropgeleiden door Tobias den Hartog PW-leider Geert Wilders voert op de markt van Purmerend actie tegen de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum, foto Jerry Lampen/ANP l Tweede Kamer 2012 peiling 12 juli 2015 11 oktober 2015 118 oktober 2015 VVD PvdA PVV SP CDA D66 GroenLinks 1910151 RV BRON PEIL.NL door Heieen Boex Vanaf woensdag komt nog één keer het beest in de mens los als, voornamelijk vrouwen, hun oerin- stinct volgen in de Bijenkorf. Hans van de Sande psycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3