Butters marathon acht tellen te lang Hoogland en Ligtlee grossieren in EK-medailles Het grote plaatje 10 SPORT De talenten Jeffrey Hoogland en Elis Ligtlee zijn bij de EK de grootste prijzenpakkers voor Nederland. CRENCHEN. O, wat werden ze ge mist, de laatste jaren. Kopstukken als Theo Bos (vijfvoudig wereld kampioen, olympisch zilver) en Teun Mulder (drie keer wereld kampioen, olympisch brons). Gi ganten van de laatste gouden ge neratie in het Nederlandse baan- wielrennen. De sport was na hun af zwaaien zoekende. Zonder her haaldelijk succes draaide sport koepel NOC*NSF de geldkraan winter na winter wat verder dicht. Een trainingskamp moest zelfs bekostigd worden met een crowdfundingscampagne, zo diep zakte de baansport weg. Maar met een prachtcollectie aan ere metaal op de EK in Grenchen staat de nationale baanploeg nu weer op de wereldkaart. Het regende in Zwitserland medailles voor Oranje, met de toptalenten Jeffrey Hoogland (22) en Elis Ligtlee (21) als grootste prijzenpakkers. Na de Europese ti tel op de teamsprint raapte Hoog land nog eens twee keer indivi dueel goud op de sprint en de ki lometer op. Na haar brons op de teamsprint bewees Ligtlee Euro pa's snelste sprintster te zijn, waarna ze op de 500 meter tijdrit zilver haalde. Gisteren sloot ze af in stijl, met goud op de keirin. Wederopstanding Van achter zijn televisie wilde Teun Mulder niets missen van de Nederlandse wederopstanding. „Een klein jaar voor de Spelen van Rio zijn 'we' helemaal terug met die hoofdprijzen. Dit wordt een geweldige winter", voorspelt hij alvast. Theo Bos bleek vooral onder de indruk van de tijden. „Ik wil nog een beetje terughoudend zijn, omdat de Spelen nog ver weg zijn, en moet ook de WK in maart in Londen even afwachten. Daar krijg je ook Nieuw-Zeeland en Australië er nog bij. Maar qua snelheid is deze ploeg al van olympisch niveau, met Jeffrey Hoogland by far als snelste. En tij den zeggen altijd wat." Snelheid is volgens Bos meer dan ooit de basisvereiste voor suc ces op de baan. Zo dacht hij er in zijn topjaren niet eens aan om de zware verzetten die Hoogland nu verstouwt rond te trappen. „Jef frey is net als die beresterke Elis Ligtlee een oermens. Een enorme krachtpatser. Ik moest het meer van de souplesse hebben. Ik reed 51x14, 52x14. Jeffrey koos in de kwalificaties voor een fiets met 57 voor en 12 achter. En laatst, toen hij een baanrecord vestigde in Alkmaar, had hij zelfs een voor blad met zestig tanden. Dat zijn effe wat tandjes meer. Meer en meer wordt het een krachtsport en dat vergt een heel andere trai ning." „Grote verzetten rondtrappen, daar wordt door bondscoach René Wolff vol op ingezet", weet Bos. „René gaat niet voor het snel le succes. Hij offert gerust een wedstrijd op om te experimente- 'De baansport heeft het nooit moeten hebben van grote budgetten' ren met nieuwe verzetten. Dan maar een keer geen snelle tijd. Anderen zullen dan in de stress schieten, maar hij blijft kijken naar het grote plaatje." Grote geld Naar het olympisch traject tot Rio, waarin nooit gerekend is op het grote geld, zo merkte Bos an derhalve maand terug, toen hij met de duurploeg mee ging op trainingskamp naar Portugal. „Heel basic was het, met minima le middelen. Slapen in een sport- internaat, elke dag hetzelfde eten. Maar het is goedkoop en er is een moderne wielerbaan in de buurt. Daar draait het om. Ook ik heb op de baan nooit luxe gekend. Pas toen ik overstapte naar de weg, was de sky opeens de limit." „De baansport heeft het nooit moeten hebben van budgetten zo als in het zwemmen of de atle tiek", beaamt ook Mulder. „Heel breed wordt de top toch nooit in Nederland. Wat je nodig hebt, is een snelle baan en een groepje volledig toegewijde talenten." Acht seconden. Dat is op een marathon, na meer dan twee uur hardlo pen, slechts een fractie. Bij de marathon van Amsterdam is het voor Michel Butter (foto) het verschil tussen kwalificatie voor de Olympische Spelen in Rio en verdriet. In de laatste rechte lijn, op de atletiekbaan in het Olympisch Sta dion, weet Butter het al. Zijn ma rathon duurt net ietsje te lang. Na de streep zakt hij door zijn knie ën, maar hij wordt al snel om hoog geholpen. De 29-jarige lange- afstandsloper legt daarna zijn hoofd minutenlang op de schou der van zijn trainer Guido Har- moeten afleggen. Maar hij heeft al les gegeven, in deze door de regen zware editie van de marathon van Amsterdam. „De teleurstelling is groot", sta melt Butter met vochtige ogen en trillend van de kou. „Een voorbe reiding op een marathon is heel intensief. En het moet er dan alle maal op dat ene moment uitko men. Acht seconden... dat is wel echt heel erg zuur. Ik was zó dichtbij." In 20t2 miste Miranda Boons tra de Spelen van Londen door in de marathon van Rotterdam acht seconden boven de limiet te fi nishen. Zij begon destijds tever geefs een juridische strijd tegen NOC*NSF. Een gevecht dat But ter niet aangaat, zegt hij. COLUMN Diederik Smit Ik ga je even onderbreken Youri, want als het goed is, hebben we op dit moment KNVB-directeur Bert van Oostveen aan de tele foon. Bert, goedenavond. „Goedenavond Tom." Allereerst maar even: hoe nu verder na de uitschakeling van Oranje1 „Nou, uitschakeling is een groot woord, maar we hebben het niet meer in eigen hand, dat klopt." Ja. Eh, niet meer in eigen hand zeg je, hoe bedoel je dat precies? „Nou ja, we weten hoe Denemar ken Europees kampioen werd in 1992, dus daar moeten we ons aan vasthouden." Juist. Even uitleggen misschien, Dene marken kwalificeerde zich niet voor het EK, maar mocht toch meedoen na dat Joegoslavië zich terugtrok vanwe ge de oorlog in eigen land. „Precies, dus in die zin vond ik het opvallend dat alle kranten rie pen dat we zijn uitgeschakeld. Uit eindelijk zijn dat speculaties op basis van de eindstand in de kwa lificatiepoule, terwijl wij juist naar het grote plaatje blijven kij ken." 'Uitschakeling is een groot woord, maar we hebben het niet meer in eigen hand' Ja. Eh, het grote plaatje zegje, bedoel je daarmee dat er nog een land is dat zich gaat terugtrekken? „Nou ja, acht landen spelen vanaf 12 november de play-offs, dus voor ons als KNVB is het essen tieel dat een van die landen in de komende weken destabiliseert. Dat is ook de reden dat we met enkele conflictscouts in Honga rije zitten, om te kijken of daar spanningen zijn die tot een bur geroorlog kunnen leiden. Verder is het voor ons natuurlijk fantas tisch nieuws dat een land als Oek raïne zich ook voor die play-offs geplaatst heeft." Dat begrijp ik, maar als er in dit sta dium nog een land wegvalt, dan wordt die plek ingenomen door de bes te nummer vier van de kwalificatie poules en dat is niet Nederland maar Schotland. „Nou ja, daarom zeg ik ook: we hebben het niet meer in eigen hand, dat klopt." Bert van Oostveen, dankjewel. tensveld. Hij huilt. Zoekt zijn vriendin op. Verbergt zijn hoofd in een witte handdoek. Wat hij ook doet: die acht seconden krijgt hij niet meer terug. Dolblij is de snelste Nederlan der Abdi Nageeye. Met een tijd van 2 uur 10 minuten en 24 seconden is hij ge plaatst voor Rio, maar hij durft niet te juichen. „Dat wil ik nu niet", zegt de geboren Somaliër. „Ik zag Michel de baan op komen en dan baal je gewoon. Dan ga ik hier niet springen." Het zijn voor Butter de acht meest verschrikkelijke seconden uit zijn sportieve loopbaan. In de voorbereiding zijn alle trainingen raak geweest. De limiet voor een ticket naar de Olympische Spelen in Rio de Janeiro (2 uur en 11 mi nuten) is haalbaar, maar blijkt vandaag na 42 kilome ter en 195 meter buffelen op de natte wegen van Am sterdam net acht seconden te scherp. Elke kilometer had hij 0,2 seconde sneller Elis Ligtlee (I) en Jeffrey Hoogland: samen goed voor zeven medailles bij de EK baanwielrennen. foto Cor Vos Teun Mulder, oud-baanwielrenner door Pim Bijl 'Baanwielrenners halen nu al olympisch niveau' door Arjan Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38