Ook Franssen droomt van Rio Rossi ziek van vierde plek, missie Lorenzo geslaagd Wereldtitel lonkt wederom voor All Blacks 8 SPORT Mollema sluit jaar af met zege Sijsling verliest finale in Rennes Niet Dex Elmont, Kim Polling of Marhinde Verkerk was de beste Nederlandse judoka bij de prestigieuze grandslamtoer- nooi in Parijs, maar Juul Franssen. Ze werd zaterdag bij dit 'mi ni-WK' in de klasse tot 63 kilo gram tweede. „Het geeft een ge weldig gevoel om in zo'n groot toernooi, met 15.000 mensen op de tribune, zilver te winnen", blik te de 25-jarige Franssen gistera vond terug. Polling (-70 kg) haalde gisteren nog wel brons, net als de pas 19-ja- rige Frank de Wit (-81 kg), Mi chael Korrel (-100 kg) en Roy Meyer (+100 kg). Franssen: „Het is een individuele sport, maar het doet me natuur lijk wel iets om in Parijs als enige Nederlandse judoka in de finale te staan." „In de klasse tot 63 kilo zeker. Maar een titel halen is wel heel bij zonder. Ik was 15 jaar toen ik goud haalde bij de EK tot 17 jaar. Dan ben je de beste van Europa! En dat heb ik daarna in nog twee leef tijdsklassen bereikt." „Ik moest steeds te veel afvallen en als een non leven, het was niet gezond meer. En als ik dan mijn gewicht had gehaald, was ik zo slap dat ik op de mat maar veertig, vijftig procent van mijn kunnen kon tonen. Ik ben blij dat ik deze stap heb gemaakt. Ik ben dit jaar vijfde bij het EK en vijfde bij het WK geworden, en nu word ik tweede in Parijs." „Dat is een goede vraag. Ik weet het niet precies. Is het bijvoor beeld genoeg om straks voor Anicka op de wereldranglijst te eindigen? Of gelden er nog andere criteria? Natuurlijk droom ook ik van Rio. Ik ga eerst bij de resteren de toernooien het maximale uit mezelf halen en dan zien we wel." 'Ik moest steeds te veel afvallen en als een non leven, het was niet gezond meer' Bauke Mollema heeft zijn sei zoen afgesloten met de winst van de Japan Cup, een eendaagse wielerwedstrijd. De Nederlander van Trek bleef de Italiaan Diego Ulissi (tweede) en de Japanner Yukiya Arashiro (derde) voor. Floris Gerts, stagiair bij BMC, eindigde als vierde. Mollema stel de de zege pas veilig op de laat ste klim van de dag. „Ik wist dat het waarschijnlijk op een sprint van een kleine groep zou uitlo pen en daar heb ik al mijn ener gie voor gespaard", aldus Molle ma. „Gelukkig was ik sterk ge noeg om het af te maken, omdat de andere jongens die mee zaten eigenlijk sneller zijn dan ik." Igor Sijsling heeft gisteren de finale van het challengertoer- nooi in Rennes verloren. In Frankrijk won de Nederlander nog de eerste set van de Tunesiër Malek Jaziri, maar zag het vervol gens alsnog mislopen: 5-7 7-5 6-3. Sijsling kreeg in de tweede en derde set meerdere kansen om de service van Jaziri te bre ken, maar dat lukte telkens niet. Jaziri sloeg op zijn beurt wel toe. Ook Matwé Middelkoop en Wes ley Koolhof konden niet voor Ne derlands succes zorgen in Frank rijk. Zij verloren in de mannen- dubbelfinale van de Italiaan Andrea Arnaboldi en de Kroaat Antonio Sancic: 6-4 2-6 14-12. Lorenzo stapte afgelopen nacht met een voldaan gevoel het vliegtuig in om de acht uur van Melbourne naar Kuala Lumpur, komend weekeinde de voor laatste halte in het WK, comfor tabel te overbruggen. Zijn collega en teamgenoot Valentino Rossi (36) gebruikte de tijd waarschijnlijk om de Au stralische GP nog eens in stilte te overpeinzen. Want de vete raan verspeelde in de race op Phillip Island meer terrein dan verwacht. De Italiaanse klasse mentsleider kwam als vierde over de finish, achter Honda's troetelkind Marquez, teamge noot Lorenzo en Ducati's troef Andrea Iannone. Rossi baalde er na afloop in de garage opzichtig van, de ver twijfeling stond op zijn gezicht geschreven. Voor de tweede keer dit seizoen miste hij het podium. Veel erger vond de ne genvoudig wereldkampioen de zeven punten die zijn enige overgebleven uitdager, Loren zo, op hem was ingelopen. Schande „Hier ben ik ziek van", bekende Rossi, die met werkgever Yam aha de constructeurstitel vero verde. „Het is een schande dat ik het podium heb gemist na zo'n sterke race, van start tot fi nish. Ik had de snelheid om op het podium te komen en kon ook het gevecht aangaan met Jorge. Maar in plaats daarvan heb ik zeven punten verloren. Als ik Jorge had verslagen, was de situatie heel anders geweest. Jorge Lorenzo loopt zeven punten in op WK-leider Valentino Rossi en maakt de strijd om de wereldtitel in de MotoGP nog spannender Daarom ben ik zo teleurge steld." Deel II van het Aziatisch/ Oceanische drieweekse drie luik (Japan, Australië, Maleisië) verwerd aan de kust onder een strakblauwe hemel tot een thril ler. Met Marquez, Lorenzo, Ian none en Rossi als hoofdrolspe lers. Het kwartet voerde op het wulpse asfaltlint een strijd op leven en dood. Missie geslaagd Lorenzo leek in de slotronde de beste papieren te hebben, maar werd alsnog afgelost door Mar quez. De uittredend wereld kampioen deed dat op de van hem bekende wijze, vol risico en lef. Lorenzo drong vervol gens ook niet meer aan. „Mijn missie hier is geslaagd", conclu deerde de Spanjaard. „Ik heb het gat naar Rossi verkleind." Toch zal het de Italiaan niet van de wijs brengen, zo beweer de hij. „In dit kampioenschap is er elke week een andere favo riet. Om te weten wie kam pioen wordt, moeten we wach ten tot 8 november. Het enige dat voor mij telt, is dat ik na die race ook nog voor hem sta." Is Nieuw-Zeeland nog van een nieuwe wereldtitel rugby af te houden? De befaamde All Blacks maakten in de kwartfinale van het WK grote in druk. Ze verpulverden in Cardiff Frankrijk met 62-13. Beide landen stonden vier jaar geleden bij het laatste toernooi tegenover elkaar in de finale. Toen was er bijna geen krachtsverschil en werd het slechts 8-7. Nieuw-Zeeland had in de poulefase weliswaar alles gewon nen, maar nog weinig indruk ge maakt op de experts. „Het maakt me niet uit dat mensen kritiek op ons hebben", reageerde coach Ste ve Hansen. „Als wijzelf er maar in blijven geloven. En dat is steeds zo geweest. Alles verloopt zoals we het voorafhadden gepland." Komende zaterdag is Zuid-Afrika, een ander vermaard rugbyland, de tegenstander in de halve finales. Dat team keek zaterdag tegen Wales lange tijd tegen een achter stand aan, maar sloegen zes minu ten voor tijd, bij 18-19, toe met een try van Fourie du Preez, 23-19. Maradona De andere halve finale gaat tussen Argentinië en Australië. De Argen tijnen waren te beweeglijk en te snel voor de Ieren (43-20). Als voormalig voetbalvedette Diego Maradona zijn woord houdt, is hij zondag van de partij in Londen. Hij zei bij zijn eerste bezoek aan het WK dat hij zou terugkomen als Argentinië de halve finales zou bereiken. De meest spannende kwartfina le was die tussen Australië en Schotland. De Schotten, met de Nederlander Tim Visser op de tri bune, boden verrassend goed te genstand. Ze leken zeven minuten voor tijd zelfs de winst te gaan pakken toen ze met 34-32 voor kwamen. Een benutte penalty van Bernard Foley bezorgde de Aus sies in de laatste minuut alsnog een plek bij de laatste vier (35-34). Door de nederlagen van achter eenvolgens Wales, Frankrijk, Ier land en Schotland heeft Europa geen vertegenwoordiger in de hal ve finale. En dat is teleurstellend, bij een 'thuistoernooi'. door Hans Klippus De beste Nederlandse, hoe is dat? Is dit je grootste succes? Waarom heb je een jaar geleden de overstap gemaakt van de klasse tot 57 kilo naar de klasse tot 63 kilo? Je hebt in deze gewichtsklasse Anicka van Emden voor je. Hoe lig gen je kansen om volgend jaar bij de Olympische Spelen Nederland te mo gen vertegenwoordigen? Juul Franssen judoka WIELRENNEN TENNIS door André Venema PHILLIP ISLAND. Marc Marquez nam na een sensationele slotron- de plaats op de troon, maar Jor ge Lorenzo lachte gisteren na de Grote Prijs van Australië het hardst van allemaal. De Span jaard schuurde in het wereld kampioenschap MotoGP zeven punten af van de achterstand op klassementsleider Valentino Ros si. Jorge Lorenzo zit vlak achter Mare Marquez. foto EPA De Nieuw-Zeelander Aaron Smith (tweede van links) speelt de bal na een scrum tegen Frankrijk. De All Blacks bereikten simpel de laatste vier. foto EPA door Hans Klippus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36