Buren treffen elkaar In play-offis Wijnaldum evenaart Hasselbaink met vier goals Toekomst van Duitse Volkswagenclub onzeker 9 6 SPORT De Champions League-opponent van PSV kent roerige tijden, maar is terug in de top van de Bundesliga. NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND Zweden won de laatste wedstrijd in de groepsfase met 2-0 van Mol davië. Omdat Rusland won van Montenegro, is het alsnog veroor deeld tot de play-offs. Ook Oosten rijk bleef de Zweedse ploeg im mers voor. Zlatan Ibrahimovic is er alles aan gelegen om deze laat ste kans voor deelname aan het Eu ropees kampioenschap te grijpen. „Ik kan niet naar een EK kijken waarop ik zelf niet actief ben", liet de flamboyante spits zich al ont vallen. Denemarken eindigde in de groepsfase achter Portugal en Albanië. Noorwegen, het derde Scan dinavische land in de play-offs, werd gekoppeld aan Hongarije. De Noren moesten Kroatië en Italië voor laten gaan in poule H. Honga rije zag Noord-Ierland verrassend poule F winnen en Roemenië tweede worden. Bosnië en Herzegovina moet zien af te rekenen met Ierland. De Bosniërs waren in de groepsfase niet opgewassen tegen België en Wales. Ierland redde het net niet tegenover Duitsland en Polen. Oekraïne, dat achter Spanje en Slo wakije derde werd in poule C, speelt een tweeluik tegen Slove nië. De Slovenen moesten hun meerdere erkennen in Engeland en Zwitserland. Turkije, dat derde werd in de poule van Nederland, hoeft geen play-offs te spelen. De ploeg van Fatih Terim kon van alle nummers drie de beste cijfers voorleggen en plaatste zich zo rechtstreeks. Zweden won 45 van de 104 interlands tegen buurland Denemarken, dat 40 keer als winnaar van het veld stapte. e Volkswagen-fraude met emissiewaarden bij dieselmotoren sloeg vorige maand in als een bom, maar nergens kwam de affaire zo hard aan als in Wolfsburg. Van de ruim 120.000 inwoners die de auto- stad telt, werkt ongeveer de helft voor Volkswagen. Die men sen vrezen voor hun baan nu het concern vanwege Dieselgate een miljardenstrop boven het hoofd hangt. Wat de gevolgen daarvan voor de VfL Wolfsburg zullen zijn, kan niemand precies vertel len. Ton Lokhoff sinds ander halfjaar assistent-trainer bij de club, verwacht op korte termijn nog geen al te grote problemen. „Er is ons verteld dat we er wei nig van zullen merken", zegt de oud-speler van onder meer PSV. „Maar er is best wel wat gebeurd natuurlijk. Ik hoor van suppor ters dat ze zich zorgen maken. De mensen hier zijn trots op Volkswagen en trots op de club." VfL Wolfsburg was lange tijd een bescheiden provincieclub in de Tweede Bundesliga. Totdat de autogigant zich er eind vori ge eeuw serieus mee ging be moeien. Volkswagen, altijd al sponsor, is sinds 2007 zelfs voor honderd procent eigenaar van de Verein für Leibesübung. Met na me topman Martin Winterkorn, onlangs opgestapt vanwege Die selgate, zag in de club een ideaal uithangbord. Bezorgdheid Winterkorns opvolger Matthias Müller staat daarentegen niet be paald te boek als voetballiefheb ber. Diens benoeming tot de nieuwe CEO bij Volkswagen, maakte de bezorgdheid over het lot van VfL Wolfsburg er dan ook niet kleiner op. Technisch directeur Klaus Al- lofs kan zich desondanks niet voorstellen dat het bedrijf de club laat vallen. Dat Volkswagen voorlopig afziet van een op dit moment ongepaste miljoenenin vestering voor een nieuwe jeugd- academie, snapt hij ook wel. Maar een teken aan de wand ziet Allofs er zeker niet in. „De VfL is voor het merk VW meer waard dan de feitelijk geïnves teerde som", aldus de technisch directeur deze maand in een in terview met Die Zeit. „Ik denk zelfs dat de club in zo'n situatie voor Volkswagen een bijzondere rol in kan nemen." VfL Wolfsburg is net als het moederbedrijf een internationa le speler geworden. En daarom is het inmiddels ook interessant voor andere wereldwijd opere rende partijen. Niet voor niets heeft Nike als mogelijke nieuwe kledingsponsor 80 miljoen euro over voor een contract voor tien jaar. Maar dan wil het bedrijf na tuurlijk wel dat de VfL op Cham pions League-niveau actief blijft. En wie kan dat garanderen? Tegenslagen Omdat een ongeluk nooit alleen komt, had Wolfsburg de laatste weken ook nog eens te kampen met sportieve tegenslagen. Het late vertrek van sterspeler Kevin De Bruyne naar Manchester Ci ty bleek toch iets moeilijker op te vangen dan gedacht. „Het heeft tijd nodig", zegt Lokhoff. „We zijn De Bruyne en Perisic kwijtgeraakt, maar met Draxler en Kruse hebben we veel kwali teit teruggehaald. Dat zien we el ke dag op de training." Na vier duels zonder zege viel er in de Volkswagen Arena zaterdag eindelijk weer iets te juichen. Mede dankzij een rake kopbal van Bas Dost (2-0) werd Hoffenheim met 4-2 geklopt. Daarmee is de ploeg terug in de top van de Bundesliga. Wolfs burg trapte vanaf de aftrap het gaspedaal flink in en dan is de ploeg tot veel in staat. Zeker als Max Kruse zo blijft spelen als dit weekeinde. De Duitse inter national, al binnen een minuut trefzeker, maakte zijn eerste drie competitiegoals voor Wolfs burg. PSV is gewaarschuwd. Voor Newcastle had de enorme productie van Wijnaldum (24) wellicht nog meer historische waarde. De club uit Noord-Enge- land wachtte sinds 19 september 1999 op een opvolger van Alan Shearer. De voormalige spits maakte op die dag vijf goals tegen Sheffield Wednesday (8-0). Na dien slaagde geen speler van de Magpies erin meer dan tweemaal in een duel te scoren. Een beter moment om te schitteren had Wijnaldum niet kun nen kiezen. New castle stond op de laatste plaats van de ranglijst. De po sitie van trainer Steve McClaren stond hevig ter discussie. Ook ont brak de Nederlandse doel man Tim Krul, die tegen Kazachstan zijn kruis band afscheurde. Zijn ver- Wijnaldum staat nu op zes goals, heel Newcastle op twaalf vanger Robert Elliot, beduidend minder betrouwbaar, kon alle hulp gebruiken. Verbazing Met twee rake kopballen, een schuiver en een knal van twintig meter in de bovenhoek deed Wijn aldum de fouten van Elliot en de achterhoede van Newcastle teniet. Ayoze Perez en Aleksandar Mitro- vic lieten tussendoor eveneens van zich spreken. Tot verbazing van Mitrovic vertelde Wijnaldum na afloop al eens eerder vier keer te hebben gescoord. Op 27 februa ri 2011 bereikte hij dit aantal in De Kuip, toen Feyenoord met 5-1 van FC Groningen won. „Ik leer het je wel", grapte Wijnaldum tegen Mitrovic. De Rotterdammer kon de opsteker goed gebruiken. Afgelopen zomer kwam hij voor bijna 20 miljoen eu ro over van PSV, wat hem de duur ste buitenlandse aankoop uit de clubhistorie maakt. Na een sterk debuut zakte zijn vorm langzaam weg. Er werden vraagtekens bij zijn mentale weerbaarheid ge steld. Gisteren, toen de druk het kookpunt bereikte, nam hij de ploeg bij de hand. Hoe bijzonder de prestatie van Wijnaldum is, maakt het lijstje met prominente landgenoten dui delijk die hij in zijn schaduw zet te. Dennis Bergkamp, Robin van Persie, Mare Overmars en Ruud van Nistelrooy kwamen in de Pre mier League niet verder dan een of meerdere hattricks. Trainer Ronald Koeman zag tot zijn afgrijzen Southampton een voorsprong van twee doelpunten op Leicester City (2-2) verspelen. Virgil van Dijk maakte de tweede treffer van de Saints. Jamie Vardy ontpopte zich tot de plaaggeest van Southampton door eerst de 2-1 binnen te werken en in blessu retijd ook nog gelijk te maken. Ruim een uur lang bleef de defen sie van Watford, met daarin Na than Aké, overeind tegen Arsenal, Daarna stelde de ploeg van trainer Arsène Wenger de zege veilig voor de bezoekers (0-3). Steven Berghuis speelde de laatste twin tig minuten bij Watford. In Italië verspeelde Lazio Roma zijn positie in de absolute top van de Serie A door een 2-1 nederlaag bij het verrassende Sassuolo. Al leen Ricardo Kishna mocht ruim twintig minuten invallen, Wesley Hoedt en Edson Braafheid bleven in de dug-out. Robin van Persie was trefzeker voor Fenerbahge. foto VI Images Robin van Persie stond voor het eerst sinds weken weer in de basis bij Fenerbahge en beloonde dat vertrouwen na een halfuur met een doeltreffend schot van 25 me ter tegen Kayserispor. Het bleek de winnende treffer tegen de ploeg van Deniz Türü^ en Diego Biseswar. Fenerbah^e is donder dag de tegenstander van Ajax. Wesley Sneijder had met Galatasa- ray weinig moeite met Genglerbir- ligi (4-1hoewel Amsterdammer Moestafa El Kabir de gasten nog wel op 0-1 zette. Kersverse vader Sneijder ging tien minuten voor het einde naar de kant, toen zijn ploeg al met 3-1 leidde. Gertjan Verbeek heeft met VfL Bochum de topper in de tweede Bundesliga tegen RB Leipzig met 0-1 verloren. Het was pas de twee de nederlaag van Bochum. NYON. Zweden treft Denemarken in de play-offs om een ticket voor het EK voetbal, volgend jaar zomer in Frankrijk. De Scandinavische lan den ontmoeten elkaar eerst in Zwe den, op zaterdag 14 november. Drie dagen later volgt de return. VfL Wolfsburg VFL WOLFSBURG HOFFENHEIM door Wietse Dijkstra D door Geert Langendorff NEWCASTLE. Georginio Wijnaldum hielp Newcastle United gisteren op St James' Park met vier doelpunten tegen Norwich City (6-2) aan de eerste zege van het seizoen. Hij is hiermee pas de tweede Nederlan der die erin slaagde meer dan drie goals in één Premier League-duel te maken. Bijna vijftien jaar gele den ging Jimmy Floyd Hasselbaink hem voor. De oud-spits scoorde na mens Chelsea ook vier keer. Georginio Wijnal dum na zijn derde doelpunt, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34