Organisatie is tevreden over verloop Festival Zeeuwsch-Vlaanderen Een concert met twee gezichten ZEELAND 17 ÉT - - 'Veel mensen denken dat vissen om 'Het zou mooi zijn om in Zeeland geluk draait, maar dat klopt niet' weer wereldkampioen te worden' „Veel mensen denken dat vissen om geluk draait, maar dat klopt niet", weet Rik, die al vanaf zijn ze vende vaak aan de waterkant te vinden is. „Het maakt veel verschil welke lijnen en hengels je ge bruikt. Als er veel obstakels in het water zijn, heb je bijvoorbeeld dikker draad nodig. Ik gebruik ook ver schillende soorten aas: dikke pieren, zagers en mes heften." Wat hij het leukste vindt aan vissen? „Ik vind het mooi als de vissen heel actief zijn en echt probe ren te strijden met de hengel. Je moet dan heel voorzichtig doen, want het haakje schiet zó los." Met winnen is Rik eigenlijk niet zo bezig. „Ik vind het al heel leuk dat ik mee mag doen met het WK. Ik wil komende week vooral veel dingen leren." „We hebben dit kampioenschap een heel groot voordeel, maar we moeten het wél doen", zegt Kees. Hij is een ervaren kracht in het Nederlandse team: het is zijn vijfde WK. Twee keer eerder vero verde hij met het Nederlandse team al de wereldti tel. „Het zou heel mooi zijn om nu in Zeeland weer te winnen." Kees houdt van de spanning die hij tij dens de wedstrijden voelt. „Vissen doe je natuur lijk voor de rust. Dat is heel lekker. Maar tijdens de wedstrijden houd je de hele tijd je buurman in de gaten. Als hij drie vissen vangt, dan wil je dat zelf ook." Bij de training van gisteren viste Kees expres niet op de toppen van zijn kunnen. „We willen de concurrenten nog niet laten zien hoe ze veel vis moeten vangen." Na het slotconcert in Hulst haalt Rinus Meesen eens flink adem. „Er valt wel iets van me af nu, maar ik ben tevreden. Iets minder bezoekers dan voorgaande jaren, maar dat is een landelijke trend. De programma's zijn divers en dat viel goed bij het publiek. Het Festival is een podium voor de sponsors en voor de Cultuur, met een grote C." Hij betreurt dat er weinig jeugdigen naar de con certen kwamen. „Het is een traag proces, maar we gaan toch probe ren in 2or6 de jeugd te winnen voor het Festival. Het openings concert is dan 7 oktober met Het Zeeuws Orkest en Mathieu van Bellen. Een optreden met een flin ke Zeeuwse inbreng." Bestuurslid Nicole Ivens be aamt dat er nog meer gewerkt moet worden aan het aantrekken van publiek en de jeugd in het bij zonder. „We moeten nog eerder beginnen met onze werving en er zowel leerlingen als leraren bij be trekken. Het is toch een deel van de culturele opvoeding. De formu le van een mix van kwaliteit en po pulair genre is goed. Het festival moet op dit pad verdergaan. En het inschakelen van de sociale me dia werkte ook goed." Ido Mulder, bestuurslid en vrij williger, was weg van de 'hemels spelende' klarinettist tijdens het slotconcert. „Echt een Proms- sfeer met voor ieder wat wils, hier mee bereik je toch een breder pu bliek en tevreden sponsors. Het is wel duidelijk dat de mensen zich niet van te voren vastleggen voor een concert, er is zoveel te doen in onze regio. Daardoor is de online verkoop onzekerder, maar de ver koop van de kaarten in de zalen is opgelopen." 'De programma's zijn divers en dat viel goed bij het publiek. We gaan in 2016 proberen meer jeugd te trekken' Het slotweekend van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen startte vrij dag met een optreden van het Hexagon Ensemble. De akoestiek van de kerk in Groede is steenhard en daardoor klonken de werkjes van Reicha on gelijk en flets. De balans was niet goed en dat gold ook voor het ar rangement van Guido Schafer van het elfde pianoconcert van Mo zart. Pianist Frank Peters kent zijn vak, maar hij werd benadeeld door de resonance van het holle podium. Juist deze extra 'brom- toon' maakte het luistergenot een stuk minder. De cadens werd knap en goed gespeeld, het zange rige middendeel kwam verzorgd over. Laat ik weinig woorden beste den aan het deel vóór de pauze. Het concert had twee gezichten en in deel 2 was het ensemble op De PowerPointpresentatie toonde schilderijen en tekeningen die een mooi beeldend verband met de muziek waren. zijn best. De akoestiek was milder (mede dankzij de dichtgetrokken gordijnenen alles was in balans. Hexagon speelde met de vertol king van de Schilderijententoon stelling van Moessorgski mooi in op het thema 'De Verbeelding'. De PowerPointpresentatie toonde schilderijen en tekeningen die een mooi beeldend verband met de muziek waren. Moessorgski schreef deze piano cyclus naar aanleiding van een ten toonstelling van werken van Hart- mann. Het populaire werk is vaak georkestreerd. Het arrangement dat Kees Olthuis, op basis van Ra vels orkestratie, schreef voor pia no en 5 blazers, is interessant en beeldend. Hij laat de klankkleuren van fluit/piccolo, klarinet, hobo, fagot en hoorn goed uitkomen en geeft een prominente rol aan de piano. Moessorgski schreef deze pianocyclus naar aanleiding van een tentoonstelling van werken van Hartmann. Dat bleek al meteen tijdens de Promenade. Dit motief (een soort wandeling) keert vijf maal terug als tussenspel. De fragmenten die een schilderij uitbeelden zaten vol muzikale effecten. De pittoreske scènes uit het da gelijkse leven en de Russische folklore komen prima uit. Knap werd met een speciaal ritme de mankende gnoom, en de trippe lende kuikens uitgebeeld. Hallucinant klonken de schelle schreeuw van de heks Baba Yaga en donkere tonen in de catacom ben waar duizenden schedels lig gen. In het slotdeel met de proces sie door de poort van Kiev kwam de rust en het klokkengelui goed door. MAANDAG 19 OKTOBER 2015 Deelnemers aan het wereldkampioenschap kustvissen trainden gisteren bij Zoutelande. foto Ruben Oreel RIK VAN KOEVERINGE (15) UIT VLISSINGEN KEES GILLISSEN (21) UIT WESTKAPELLE door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN. Het Festival Zeeuw sch-Vlaanderen 2015 is voorbij. Ne gen concerten in acht kerken en één zaal. Rinus Meesen, organisator festival RECENSIE door Jeanette Vergouwen Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Werken van Reicha, Mozart en Moessorgski/Olthuis. Door Hexagon Ensemble. Gehoord vrijdagl 5 oktober in de Gro te Kerk in Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17