IWintig mille verlies op kantine J Kinderopvang Walcheren zet gastouders, zoals Nelleke en Noud, in het zonnetje WALCHEREN 15 De kinderopvang krimpt, maar gastouders blijven populair. „Het is heel warm en vertrouwd." KOW wil gastouderopvang uitbreiden Lucy heeft aan warmte geen gebrek. Ouders, grootouders én gastou ders. Veronique en Rob bert Wallaart hebben bewust voor Noud en Nelleke Molenschot gekozen. „Lucy gaat er met plezier naartoe. Het is heel warm en vertrouwd, als in een gewoon gezin. Lucy heeft er eigen lijk een opa en oma bij." Zaterdag waren ze alle vijf in het Kroonjuweel in Oost-Souburg. Daar hield Kinderopvang Walche ren een 'gastouderfeest' om deze vorm van kinderopvang eens in het zonnetje te zetten. Noud en Nelle ke Molenschot zijn al twintig jaar gastouders. „Zeven dagen per week, dag en nacht", zegt Noud. Want ja, sommige ouders werken ook in het weekeinde, en doen nachtdiensten. Dan moet er toch iemand zijn die op de kleintjes kan passen. „Juist die flexibiliteit was voor ons een belangrijke reden om te kie zen voor gastouders. Op mijn werk vragen ze soms of ik de volgende dag kan werken. Dan hoef ik maar te bellen met Noud en Nelleke en het is geregeld", verklaart Veroni que Wallaart. „Financieel is het voor ons ook aantrekkelijker dan een kinderdagverblijf, want we kunnen uren afnemen in plaats van dagdelen." Formeel gezien zou je de ouders van Lucy werkgevers kunnen noe men, en de gastouders werkne mers. Maar zo voelen beide partijen het niet. Veronique: „Ze zijn een extra opa en oma." Nelleke: „In fei te voeden we de kinderen die we opvangen samen met de ouders op. We zorgen ervoor dat we 85 pro cent van hoe de ouders het doen, benaderen. De rest is eigen inbreng van ons." Noud benadrukt dat je als gastouder de kinderen moet respec teren. „En ik bewonder het dat ouders hun liefste bezit naar ons brengen, 'doei' zeggen en gaan wer ken. Daar verbaas ik me nog elke dag over." Het contact met ouders en kinde ren houdt het Vlissingse echtpaar jong. Op dit moment zorgen ze door de week heen voor negen kin deren. Dat begint al bij het ontbijt en gaat de hele dag door. Hun huis is erop ingericht, met vijf slaapkamers en een speelkamer. De keukenkastjes zijn kindveilig ge maakt, de stopcontacten verplaatst, Nelleke rookt niet binnen. On danks hun leeftijd willen ze graag nog vijfjaar door. Noud: „We zit ten altijd op de kinderen te wach ten. We kunnen ze eigenlijk niet missen. Gastouder zijn is voor ons een verslaving." Ik bewonder de ouders die hun liefste bezit naar ons brengen' Het aantal gastouders bij Kinderopvang Walcheren is al jaren 'redelijk stabiel'. Volgens Mieke Potappel van KOW heeft de organisatie zo'n 55 gastouders in dienst. „Dat is ongeveer een derde van het totale aantal gastouders op Walcheren." KOW wil deze vorm van opvang graag uitbreiden. Adjunct-directeur dienstverlening, Annemiek Kop- pejan, vermoedt dat er 'meer vraag in de markt' is naar deze opvang aan huis. „De flexibiliteit is groter dan bij kinderdagverblijven. Bovendien zoeken mensen uit reformatorische kring het liefst opvang bij mensen met dezelfde achtergrond. Wij willen nu daarom ook meer reformatorische gastouders werven." Gastouders moeten beschikken over een opleiding mbo zorg en welzijn op niveau 2 en over een ehbo- diploma. Bovendien moet hun huis kindvriendelijk zijn ingericht. De gemeente Middel burg legt ongeveer 20.000 euro per jaar toe op de bedrijfskanti ne in het stadskantoor. Dat zegt wethouder van financiën, Johan Aalberts. In de bezuinigingsvoor stellen van het college aan de ge meenteraad staat dat onderzocht moet worden of de bedrijfskanti ne 'kostendekkend' gemaakt kan worden. Het bedrag dat daarmee bezuinigd kan worden, staat er echter niet bij. Desgevraagd zegt Aalberts dat het rond de twintig mille zal zijn. Dat bedrag is echter niet zo maar als bezuiniging in te boe ken, benadrukt Aalberts. „We hebben namelijk een contract met een uitbater dat nog enkele jaren doorloopt. Ik meen dat dat 'Het contract voor de kantine in het stadskantoor loopt nog twee tot drie jaar door' twee of drie jaar is." Om geen ver lies meer te lijden op de lunches voor ambtenaren, zouden de prij zen voor het eten omoog moe ten. „Dat kan pas bij een nieuwe aanbesteding." De gemeente is het volgens hem gezien de om vang van de ambtelijke organisa tie verplicht een kantine aan te bieden. Het begrip kantine is te vertalen in een ruimte waar men sen kunnen eten. „Maar wij vin den dat daar ook voorzieningen bij horen." Daarom is een bedrijf ingeschakeld om tegen betaling eten en drinken te verzorgen. Als het contract voor de kanti ne over twee tot drie jaar afloopt, valt het wel binnen de reikwijdte van de bezuinigingen. Die be slaan de komende vier jaar. MAANDAG 19 OKTOBER 2015 'Voor ons is 't een verslaving' door Maurits Sep Noud Molenschot, gastouder door Maurits Sep Johan Aalberts, wethouder financiën Gastouder Nelleke Molenschot zorgt met haar man Noud een aantal dagen in de week voor Lucy, zodat de 'echte' ouders, Robbert en Veronique Wallaart kunnen werken. „Voor Lucy zijn Nelleke en Noud een extra oma en opa", zegt Lucy's moeder, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15