Aanhoudingen bij actie A58 wildgroei aan recreatiewoningen ZEELAND 13 Ruim 2400 Baywatchers melden zich voor 774 vakantieverblijven drei gen. De 450 vakantiewoningen van Noordzee Residence staan niet aan de kust, maar achter het dorp. Het park staat er al, dus van een plan is geen sprake meer. De appartemen ten van Duinhof-West (131) staan weliswaar bij het duin, maar in de kom van Cadzand-Bad. Dat geldt ook voor de Duinhof-Oost (89) waarvan de bouw is begonnen. Het plan voor hotel De Branding (54) is voorzien tussen bestaande hoogbouw in het dorp. In de kom van Cadzand, naast bestaande bouw, is het Badhuis (35) bedacht. Maar wel in het duin. Een twijfelge valletje, hoewel: het ligt bepaald niet in een ongeschonden deel duin of strand. Blijft over het voor nemen 15 strandslaaphuisjes op het strand te plaatsen. De dreiging in Cadzand valt gelukkig mee. Ook in Nieuwvliet zijn 15 strandslaap huisjes voorzien. Het Noordzee Beach Village (460) ligt niet direct aan de kust en betreft voor een groot deel vervanging van verou derde accommodatie. Landal (200) heeft zijn plannen al gerealiseerd. Daar helpt geen Baywatcher meer aan. Dan plan Waterdunen. Dat is een lastige. De bouw van 400 re creatiewoningen gaat gepaard met de aanleg van een groot natuuront wikkelingsgebied. Overigens ook niet direct in duin of op het strand. 'Het prachtige landschap van zee, strand en duinen dreigt verloren te gaan' Dat geldt ook voor Kustpark Zee bad in Breskens dat wil uitbreiden naast de camping. Aan de overkant van de Westerschelde bestaan in Vlissingen plannen voor het Nolle- bos (240 woningen en hotelka mers). Dat mag wel een aantasting heten. In Dishoek is begonnen met de bouw van Noordzee Residence (89). Dit is geen plan maar een rea liteit. Verder zijn twee hotels in Zoutelande van plan hun bestaan de pand te vervangen door een nieuw (samen 78 kamers). Het pro ject van Roompot (28) is al klaar. Voorbij de Veersedam staat tus sen de N57 en Kamperland een groot bord dat de bouw van Land goed De Groote Duynen (95) aan kondigt. Kan je zonde vinden van het open landschap, maar het is geen aantasting van de kustlijn. De 60 strandhuisjes op het So- phiastrand, naast de Sophiahaven onder aan de dijk, staan er al. Op Schouwen zijn 60 strand slaaphuisjes gepland. Het duinpark Westerschouwen (36) staat er al. Met de 'boerderij'-appartementen Zilthus (39) in Renesse is reeds een aanvang genomen. Strandpark De Zeeuwse Kust ligt weliswaar op korte afstand van de zee, maar wel achter de duinen. Het park heeft 'strandlodges', echter dit be treft geen locatie-, maar een type-aanduiding van huisjes in het vakantiepark. Het grote project Brouwersei land is gepland aan de Grevelingen- zijde van de Brouwersdam; een kunstmatig eiland voor 375 vakan tiewoningen. Even verderop aan de Brouwersdam, net over de Zuid-Hollandse provinciegrens, ko men 30 'ecolodges' op de Kabbe- laarsbank, naast Port Zélande. Echte plannen Wat is er dan daadwerkelijk aan plannen aan de Zeeuwse kust: 30 strandslaaphuisjes in Zeeuws- Vlaanderen en 60 op Schouwen, 375 vakantiewoningen op Brou werseiland en 240 woningen en ho telkamers in het Vlissingse Nolle- bos. Alle andere plannen zijn of al ge realiseerd en/of staan niet direct aan de kust. Bovendien gaat het veelal om modernisering van be staande vakantieparken. Bouwplan nen genoeg, maar - op de strand slaaphuisjes na - nergens in het 'prachtig ongeschonden landschap van zee, strand en duinen'. Ruim 2400 mensen heb ben zich bij de samenwerkende natuur- en milieuor ganisaties gemeld als 'Baywatcher'. Directeur Mare Arge- loo van de (Zeeuwse Milieufederatie) is er blij mee: „Het is heel mooi om te zien dat er vanuit de samenle ving zo'n grote res pons komt op de zorg die wij hebben. Actie groepen waar wij al contact mee hebben, zijn erg blij met deze actie, maar ook van uit de Randstad kwam er direct res pons. De ZMf en haar zus terorganisaties roe pen de kustgemeen- ten op tot een samen hangend beleid 'te gen de wildgroei aan bouwinitiatieven'. Een 22-jarige man uit Rijsbergen werd aangehouden, omdat hij rondreed met valse kentekenpla ten op zijn auto. Een 43-jarige man uit Vlissingen is opgepakt, omdat in de laadruimte van zijn bestelbus een gestolen fiets stond. Hij wordt verdacht van diefstal, of heling. De actie van de politie, de Ko ninklijke Marechaussee, belasting dienst en douane vond plaats langs de A58 tussen Rilland en Hoogerheide, op parkeerplaats Het Rak. Daar stonden tachtig me dewerkers klaar voor verschillen de controles. Alle auto's moesten tussen 19.00 en 22.00 uur 's avonds van de weg af. Vijfhonderd voertuigen werden daadwerkelijk gecontro leerd. Bestuurders moesten onder meer een alcoholtest doen. Vier mensen bleken te veel gedronken te hebben. Eén persoon reed met een rijbewijs dat ongeldig ver klaard was. Er werden ook een aantal slag- en steekwapens en een voertuig in beslag genomen. Verschillende mensen werden be trapt met kleine gebruikershoe- veelheden drugs op zak. Deze zijn in beslag genomen. De actie was voornamelijk ge richt op criminele activiteiten. MAANDAG 19 OKTOBER 2015 foto Johan van der Heijden bouwwoede onze kust? Website Bescherm de Kust Het brandweerteam Wemeldinge in actie, foto Johan van der Heijden RILLAND. Tijdens de grote handha- vingsactie op de A58, afgelopen donderdag, zijn twee mensen aan gehouden en is voor tienduizend euro aan belastingschuld en open bare boetes geïnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13