Olieruiming met vallen en opstaan Brandweerlieden laten zien wat ze kunnen Wildgroei Beter Natuurorganisaties vrezen een 12 ZEELAND De natuurlobby slaat alarm om de wildgroei van recreatiewoningen op strand en duin. Terecht? COMMENTAAR De discussie rond de Hedwigepolder bracht natuurbe schermers imagoschade toe. Terecht of niet, de 'groe ne leugen' werd een gevleugeld begrip in Zeeland. Het is dan ook verwonderlijk dat zes natuur- en mi- lieorganisaties nu een, op zich gewenste discussie over de recrea tie met veel bangmakerij aanzwengelen. De campagne 'Bescherm de kust' rept van een wildgroei aan bouwplannen in ongeschonden duingebieden en op de stranden. Ondernemers met slechts dollartekens in de ogen veranderen de Zeeuwse kust in een betonnen woestenij. Wie de kaart op de website van de campagne ziet slaat de schrik om het hart. Maar wie de genoemde projecten nader beschouwt komt er al snel achter dat hiervoor geen reden is. Niemand, ook de Zeeuwse recrea tiesector niet, wil een kust a la Blankenberge of Benidorm. Is de campagne dan allemaal on zin? Nee, ook de brancheorganisa tie Recron en het Kenniscentrum voor Kusttoerisme hebben gewaarschuwd dat gebrek aan regie kan leiden tot een overaanbod en verpaupering van parken. Ech ter, van dit gebrek aan regie is de recreatieondernemer het slacht offer. De natuur weet zich beschermd door een woud aan wet en regelgeving. Niemand, ook de recreatiesector niet, wil een kust a la Blankenberge of Benidorm. De bergingscombinatie Multra ship-Smit hoopte zaterdag verder te kunnen met het leegpompen van tanks in de Flinterstar. Het werk was dinsdag stilgelegd van wege slechte weersomstandighe den; hoge golven en te harde wind. Maar zaterdag zat er weer iets tegen. Een vrijdag op een tank aange brachte pompaansluiting bleek niet meer bruikbaar, omdat die was geraakt door lading of andere losse delen van de Flinterstar. Het leegpompen moest worden afge blazen, tot een nieuwe afsluiter was aangebracht op de te legen brandstoftank. De weersomstandigheden wa ren zondag ideaal, 's Ochtends slaagden duikers erin de pompaan sluiting te herstellen. Aan het be gin van de middag meldde Bart Tommelein, de Belgische staatsse cretaris voor de Noordzee, opge lucht: 'Goed nieuws vanaf de Noordzee, het overpompen van olie is hervat'. Zaterdagnacht had zich nog een tegenslag voorgedaan. 'Alle ga ten in de Flinterstar waardoor olie naar buiten kan komen, zijn voor zover mogelijk gedicht', luidde vrijdag een mededeling. De ber gingscombinatie hield wijselijk een slag om de arm, en terecht. De Flinterstar verloor zaterdag nacht weer olie. De lekkage was in de loop van zondag onder con trole. De vervuiling is door drie bestrijdingsvaartuigen (Area, Inter- ballast i en Hebo-Cat 7) groten deels opgeruimd. Tank 3 van de Flinterstar is zon dag nog leeggepompt, een 150 ton-tank aan de achterzijde van het schip. De dinsdag geleegde tank kon 128 ton bevatten. De Flin terstar had bij de aanvaring, bijna twee weken geleden, 427 ton zwa re olie en 125 ton dieselolie aan boord. Ondertussen zakt het schip steeds dieper in het zand. Bij vloed zijn grote delen niet meer zichtbaar. Almanak Oma Hennie uit Terneuzen doet graag spelletjes, van die ouderwetse bordspelen, met haar kleinkinderen. Die vinden dat ook wel leuk, maar ze doen liever digitale spelletjes. Klein zoon Jurrian liet haar onlangs vol trots zijn eigen, nieuwe smartphone zien. „Kijk oma, en ik kan er ook spel letjes op doen, zoals Wordfeud." Wordfeud„Ja, dat lijkt op jouw Scrabble. Wil je een spelletje met mij doen?" Natuurlijk wilde ze dat wel en dus werd het spelletje snel geïnstal leerd. Thuis bedacht ze dat ze maar beter met wat kleine, makkelijke woordjes kon beginnen. Jurrian was tenslotte nog maar net tien. Tot ze een berichtje van Jurrian kreeg. „Zeg oma, dat kun je toch wel beter?!" Wildplasser gaat door het lint Een 18-jarige wildplasser uit Terneuzen is gisteren met veel moeite rond 4.50 uur in Vlissingen aange houden toen hij tegen ter- rasmeubilair stond te uri neren. De man werd aange houden, omdat hij de agen ten uitschold en zich ver volgens hevig verzette te gen de aanhouding. Het overige uitgaanspubliek be moeide zich met de situa tie: de agenten werden be ledigd en de dienstfietsen kregen trappen. De ver dachte is naar het politiebu reau gebracht. Overvallers huis nog spoorloos De overval op een woning in Oost-Souburg vrijdaga vond is nog niet opgelost. De twee daders zijn nog niet gevonden. De bewo ners van het huis aan de Schroeweg werden bij rond half tien 's avonds op gewacht. De overvallers gingen er vandoor met een onbekend geldbedrag. De bewoners bleven onge deerd. Vermoedelijk was nog iemand betrokken bij de overval. Hij zou de over vallers hebben opgepikt met een auto. Getuigen kunnen zich melden op 0900-8844. 14,5 ton cocaïne in haven Qua containeroverslag blijft de haven van Antwer pen groeien. De haven ste vent af op een recordover slag van 200 miljoen ton. Maar ook qua cocaïnevang sten lijken alle records dit jaar gebroken te worden. Sinds januari werd er 14,5 ton cocaïne in beslag geno men. Het recordjaar is tot dusverre 2012, toen 17,5 ton werd gevonden. In juli dit jaar werd in een container met bananen 3,1 ton drugs gevonden. Vorig jaar werd 8,1 ton coke onderschept. Kleine lekkage Dow Terneuzen De bedrijfsbrandweer van Dow Terneuzen is zondag middag rond 13.30 uur kor te tijd in actie gekomen voor een kleine druppel lekkage. De brandweer had de situatie snel onder controle. De kleine lekka ge werd redelijk vlot ge vonden en gedicht. Rond 15.30 uur kon de bedrijfs brandweer terugkeren naar de kazerne. Er is geen gevaar geweest voor de di recte omgeving, aldus de Veiligheidsregio Zeeland. Zes Zeeuwse en Zuid-Hollandse na- tuur- en milieuorga nisaties luiden de noodklok. „De plan nen voor bouwprojec ten op de stranden en duinen van de Zeeuwse en Zuid-Holland se eilanden schieten als padden stoelen uit de grond. Zo liggen er plannen voor duizenden vakantie woningen, duinlodges en apparte menten. Het prachtige onge schonden landschap van zee, strand en duinen dreigt zo verlo ren te gaan." De Zeeuwen worden opgeroe pen om 'Baywatcher' te worden om de belaagde kust te bescher men. Meer dan 2400 mensen heb ben zich inmiddels aangemeld. Niet vreemd, na een alarmerende reportage op de landelijke televi sie. EénVandaag liet beelden van de met appartementenblokken bezaaide Vlaamse kust zien als het voorland voor Zeeland. Waarschuwingsborden De website 'Bescherm de kust' toont een kaart van Zeeland, vol met felrode waarschuwingsbor den. Op de site staan plannen voor in totaal meer dan driedui zend vakantieverblijven. Zijn dit de plannen die het ongeschon den landschap van zee, strand en duin vernachelen? Een nadere be schouwing begint in Cadzand, waar volgens de website plannen BORSSELE. Brandweerploegen uit de hele provincie lieten zaterdag in Borssele zien wat ze kunnen. In totaal 32 teams en 8 officieren van dienst deden mee aan de On derlinge Zeeuwse Vaardigheids toets. De deelnemers moesten in ac tie komen voor twee verschillen de branden, die in scène gezet waren. Zo moesten twee slachtof fers gered worden bij een brand op een sloopschip (foto). Andere teams moesten vier mensen red den bij een explosie. Daarbij wa ren ook mensen bekneld ge raakt. De teams van Goes, Dow Che mical in Terneuzen, IJzendijke en Haamstede losten de situaties als beste op en wonnen de wed strijd. Burgemeester Jaap Gelok reik te de prijzen uit. door Harmen van der Werf ZEEBRUCCE. Het verwijderen van de brandstof uit het voor Zeebrug- ge gezonken vrachtschip Flinter star verloopt met vallen en op staan. Afgelopen weekend stroom de er ook nog olie uit het schip. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN OOST-SOUBURG ANTWERPEN TERNEUZEN Strandslaaphuisjes op het Noord-Bevelandse Sophiastrand. Bedreigt door Theo Ciele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12