Een moment van herkenning 1 Haven Kortgene mag uitbreiden •Vrijwilligers drukken al twee eeuwen stempel op reilen en zeilen van kerk BEVELANDEN en THOLEN 9 De Blasiusparochie in Heinkenszand bestaat tweehonderd jaar. „Een parochie als deze moetje behouden/' Bij een jubileum hoort een aandenken. En dus geeft de Heilige Blasiusparo chie een boek uit. Na bijna een jaar lang archieven door spitten, hoofdstukken schrijven, statistieken bekijken, hoofdstuk ken herschrijven en nog eens her schrijven is het boek Van Buiten plaats tot Heilige Blasiuskerk in Heinkenszand een feit. Peter van den Dries is de trotse eindredac teur en vertelt vol enthousiasme over de inhoud van het boek. „Het is een waardevol document gewor den over tweehonderd jaar rooms-katholieke kerk in Hein kenszand", vertelt hij. Alle tekst in het boek is voorzien van oude en nieuwe foto's, tabellen, handge schreven verslagen en tekeningen. Het idee van het boek is, volgens Van den Dries, een beetje afgeke ken bij de parochie van Ovezande. Die bracht in 2009 ook zo'n boek uit. Van den Dries hoopt dat de mensen die het boek lezen een moment van herkenning hebben. In totaal zijn er ongeveer vijfhon derd boeken gedrukt. Het is nu te koop in de kerk zelf en vanaf no vember in verschillende Zeeuwse boekhandels. Dubbel feest dit weekeinde voor de Heilige Blasius parochie in Hein kenszand. De pa rochie bestaat tweehonderd jaar en het huidige kerkgebouw werd 150 jaar geleden in gebruik genomen. In al die jaren is de betrokken heid van de parochianen bij hun parochie een constante factor ge weest. In de beginjaren brachten ze het geld bij elkaar voor de bouw van het huidige kerkge bouw en vandaag de dag zijn de ongeveer honderdvijftig vrijwilli gers hard nodig om de parochie kern draaiende te houden. Pastoor Tom Brooymans (76) kreeg tij dens zijn loopbaan vaak te maken met deze 'zeer betrokken vrijwilli gers die dondersgoed weten waar ze mee bezig zijn'. De Heinkenszandse parochie heeft sinds 1988 geen vaste pas toor meer en sinds 2013 is het geen zelfstandige parochie meer, maar een kern van de Pater Dami- aanparochie. Brooymans is nooit de vaste pastoor in Heinkenszand geweest, maar was er wel op ver schillende manieren bij betrok ken. Zo was hij de eindverant woordelijke van het pastoraal team in de regio toen de parochie zijn vaste pastoor verloor. „De pa- 'De zeer betrokken vrijwilligers weten dondersgoed waar ze mee bezig zijn' rochianen hebben toen alle taken heel goed opgepakt en dat was fijn.", vertelt hij. Brooymans was toen één van de pastoors die bij toerbeurt de mis leidden. Na zijn pensioen in 2004 ging hij hier zelfs tot vorig jaar mee door. De pastoor spreekt enthousiast over de vrijwilligers. „Het is niet een parochie waar de mensen zomaar iets doen zonder te weten wat", vertelt hij. Hij heeft vooral bewon dering voor de manier waarop de vrijwilligers iedereen bij de kerk betrekken en zorg dragen voor al le aspecten van de parochie. Denk hierbij onder andere aan de finan ciën en het onderhoud van het kerkgebouw. En die Blasiuskerk staat er dus 250 jaar. Daarvoor stond er Slot Barbestein dat de katholieke kerk in 1805 kocht. Vandaar de kenmer kende gracht rondom het terrein. De katholieken kregen in de Fran se tijd (2795-2813) weer vrijheid van godsdienst na ruim een eeuw van min of meer gedoogde missen in kerken die aan de buitenkant niet herkenbaar waren. Het gekochte landgoed had een kapel waar na een verbouwing vanaf 1815 de kerkdiensten waren. In de vijftig jaar erna werd er der tigduizend gulden opgehaald on der de parochianen en werd het huidige kerkgebouw naast het slot gebouwd. Hoewel de Heilige Blasiusparo chie al die jaren dus betrokken pa rochianen heeft gehad, ziet pas toor Brooymans dat het ook in Heinkenszand steeds moeilijker is om vrijwilligers te vinden. Toch is hij niet pessimistisch over de toe komst. „Zolang het parochiebe stuur zo gemotiveerd blijft als nu kan de parochie nog wel eens lang blijven bestaan", aldus Brooy mans. „Een parochie als deze moet je behouden en koesteren." Succes in huis Het stacaravanpark mag worden aangevuld met vakantiehuisjes en/of appartementen. Bij de ha ven kan een botenloods worden gebouwd. En bij de Botterlaan ko men geschakelde woningen annex recreatieappartementen. Dat alles zal worden geregeld in een nieuw bestemmingsplan. Het beschutte groene karakter wordt nog wat versterkt. Wel komt er meer door zicht vanaf de Kaaidijk. Er komt ook een wandel- en fietsroute naar het Veerse meer, een wandel route langs het water en meer groen langs de Veerdam. Ook wordt een kortere route aangelegd naar bungalowpark Veerse Meer I. ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 Parochie om te koesteren Brooymans: „Dit is niet een parochie waar de mensen zomaar iets doen zonder te weten wat." foto's Marcelle Davidse door Daisy Schalkens Tom Brooymans, pastoor De parochie bestaat twee eeuwen, de kerk in Heinkenszand anderhalve eeuw. Pastoor Tom Brooymans 10 JAAR makelaar Singel 43 Vlissingen M2makelaars.nl Goed onderhouden Dichtbij het centrum Royale woonkamer Ruim balkon Twee slaapkamers Fraai uitzicht iUlil'H Vraagprijs 109.000,- k.k. door Henk Postma KORTGENE. Delta Marina krijgt in Kortgene ruimte om uit te breiden, zowel op het vlak van watersport als verbiijfsrecreatie. Dat blijkt uit een overeenkomst met de gemeen te Noord-Beveland die deze week is getekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 97