Tv- en radiomaker ziet bijna vanuit zijn huis in Italië de vluchtelingen aanspoelen 8 NIEUWS 'juuipvjuciJMpifr s ii!J£;r .vuxj hp ffif! ''iT^ï' - v#»V' r--'sji»K' Martin Simek aan schouwt de stuiteren de wereld vanuit de armste plek van Euro pa, de Zuid-Italiaanse streek Calabrië. Waar het 'zijn' belangrijker is dan het 'hebben'. Waar de natuur het ritme bepaalt. „Hier gaan de gesprekken niet over geld, zoals in de rest van de Europese Unie. We heb ben hier ook geen last van de regels waar Brussel in grossiert. Hier is het een en al wildernis, die zijn eigen regels kent. Als ik door de bergen 32 kilometer rijd naar een stadje om inkopen te doen, kom ik hooguit één, twee auto's tegen. Alleen bij de zee is het wat drukker, zeker sinds 2002,2003 bootvluchtelingen aanspoe len. „Op de vlucht werken je zintuigen op volle toeren en maken je scherper dan ooit. Of alles wordt juist mistig, vaag, want je hebt geen houvast meer. In je pa niek, uit angst, kruip je in je schulp en hoop je dat alles vanzelf weer voorbij zal gaan. In het vluchtelingenkamp in We nen, waar ik in 1968 aanvankelijk terecht kwam, pleegden mensen om me heen zelfmoord, omdat ze de onzekerheid niet aankonden. Ik ervoer mijn vlucht als een vlucht vooruit." „De situatie is zo complex dat ik die asso cieer met een klit in je haar, die je er uit eindelijk maar uitknipt, om er vanaf te zijn. We willen wat doen aan de toe stand in de wereld, maar ook weer niet echt. Iedereen zoekt de schuld buiten zichzelf. Uit de stroom Syriërs maak ik op dat ze het vechten thuis hebben opge geven, of er misschien niet eens aan zijn begonnen. Verder dan het me afvragen, kom ik niet. Ik heb een hekel aan menin gen die niet gebaseerd zijn op eigen erva ring en ik ben nooit in Syrië of in Afrika geweest. Modern westers kolonialisme is ons bemoeien met situaties waar we niet genoeg vanaf weten, maar wel de morele opperrechter over spelen. Zie de Ameri kaanse inval in Irak, zie de Arabische Len te. Door ons gesteund, zo niet veroor zaakt. O, wat waren we toch trots op ons zelf. Een economische vluchteling is ie mand die het beter wil hebben. Dat is le gitiem. Honger moet niemand lijden." „Als je echt gevoelig bent, word je ge raakt door cijfers. Dan heb je geen beel den nodig. Op het moment van de pan-Europese ontroering waren in de Middellandse Zee officieel al zo'n tien duizend vluchtelingen verdronken. Een groot deel van ons oefent zijn emotionali teit tijdens soaps en reality-tv. Daarmee vergeleken scoort het lijkje gelukkig nog hoger, maar voor hoe lang nog? Alles lijkt zeer snel te wennen." „Ik ben dol op mensen, ik kies altijd voor mensen, maar dan één-op-één. Een gezelschap wordt al moeilijker. De clichés vliegen onmiddellijk over de ta fel. Een massa jaagt me angst aan. Indi viduele vluchtelingen kunnen een enorme verrijking zijn, voor welk land dan ook. Maar een massa? Hoeveel sui ker kun je in een kopje koffie doen dat het nog koffie blijft? Misschien moet heel Europa een tijdje naar Afrika, en zij op hun beurt naar Europa. Het zou een uitdaging zijn. Dat is pas een cultu rele uitwisseling. Dan zouden wij snel door krijgen dat Afrika meer is dan safa ri, en zij dat Europa meer is dan de tv-beelden die zij zien. Dat wisselen, dat had ik als kind al. Ik vroeg me altijd na een paar haltes in de tram af, waar om staat wie nu zit niet op voor wie staat?" „In Noord-Europa plakken we graag etiketten op wat we om ons heen zien. Dat spaart tijd, dan zijn we er klaar mee. Want we moeten verder, druk-druk-druk als we het hebben. In voormalig Oost-Europa hebben ze alle maal de Sovjet-invasie meegemaakt. Massale vluchtelingenstromen uit ande re continenten waar wreedheden ge beuren waar zelfs Stalin nog van zou opkijken, ervaren ze als een invasie. Ze zijn blij met hun heroverde democratie en ze willen die veertig verloren jaren inhalen. „De gewone man in de voormalige Oost-Europese landen ervaart geen lus ten. De Nobelprijswinnaar voor de Vre de, oud-president van Polen Lech Wale sa heeft pas nog gezegd: 'Als ik de vluchtelingen op tv zie, constateer ik dat ze er vaak beter aan toe lij ken dan wij. Goed gevoed, goed gekleed, en misschien zelfs rijker dan wij Polen. Ik kan begrijpen dat men emigreert. Ook wij emi greerden. Maar waar we ook gingen, hebben we de wetten en cultuur ge respecteerd. Deze vluchte lingen zijn anders. Als Eu ropa de deuren opent, zullen snel miljoenen binnenkomen, ze gaan onder ons leven, hun ge woontes en gedragingen bezigen, in cluis het koppensnellen.' Daar is Orban (de Hongaarse premier, red.) niets bij." „Vluchten kan wel een katalysator van het proces van verandering zijn, net zo als een ernstige ziekte dat kan zijn. Grenzen houden me nog altijd bezig, zij het nu mijn eigen grenzen. Wat is echt van mij en wat hebben anderen in mijn kop gestampt? Mede door mijn vlucht ben ik vooral innerlijk veel vrijer geworden. De wereld is helaas vol van mensen die van zichzelf zijn vervreemd. Dan ben je misschien beter af als vluchteling, die mag geloven dat de ellende buiten hemzelf ligt." door Hans van Zon In 1968 sla je zelf op de vlucht. Voor Sov jet-tanks die de Praagse Lente in Tsjecho-Slo- wakije onderdrukken. Je bouwt een bestaan op in Nederland. Als tenniscoach, tv- en ra diomaker, columnist en cartoonist. Nu woon je met je vrouw Iris en je kinderen in Italië. Roept het asieldrama herinneringen op aan jouw vlucht? Er komen enorme mensenstromen op gang. De omvang overvalt Europa en is ook voor veel Nederlanders niet te bevatten. Begrijp jij er nog iets van? Een foto van een verdronken, aangespoeld jongetje - Aylan - op een Turks strand door breekt de apathie, brengt Europa in tranen. Hoeveel waarde hecht jij aan deze foto en aan de emotionele reacties erop? Europeanen hebben het gevoel dat hun fort wordt overlopen door een boze bui tenwereld. Vluchtelingen worden gezien als een bedreiging. De opvang verscheurt Europa. West-Euro pa reikt de hand, Oost-Europa gooit de deur dicht, bouwt hekken. Kan jij dat, als geboren Tsjecho-Slowaak, uitleggen? Veel Nederlanders begrijpen die harde houding niet. Lidmaatschap van de Europese Unie schept verplichtingen. Behalve lusten zijn er lasten. Zijn de inwoners van Oost-Euro pa daar wel van doordrongen? In hoeverre maakt een vlucht een ander mens van je? Martin Simek foto Iris van Hornsveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8