Jeugd moet minder drinken Met Design on Disaster verkent het Watersnoodmuseum nieuwe paden SCHOUWEN-DUIVELAND 9 Wandkleed en gebruiksvoorwerpen van Terneuzenaar Gerard Jasperse houden dreiging water levend. lExclmief kleimckality appartementen- c&nwlex ami de met ran de duinen Een noodpakket kan handig zijn, beseft ie dereen, maar wie haalt het ook daad werkelijk in huis? Dus moet het leuker, bedacht ontwerper Gerard Jasper- se. De 23-jarige Terneuzenaar heeft in opdracht van het Waters noodmuseum in Ouwerkerk (om te beginnen) een twintigtal objec ten gemaakt die refereren aan de Ramp van 1953, danwel appèleren aan het besef dat we ons moeten voorbereiden op mogelijke toe komstige ellende. Kunstzinnig vormgegeven zelfredzaamheid die ook nog eens functioneel is. Tot het noodpakket hoort bij voorbeeld een grappig lampje en een zogenaamd multitool op poot jes. Om kinderen al jong bewust te maken van de rijzende zeespie gel, komt Jasperse met een blokke- doos van de Deltawerken. In het oog springt beslist zijn regenpak met print van door het water ver woeste huizen en bijhorende zuid wester. „In feite is dat een heel raar ding en tegelijk toch heel praktisch. Soms zie je er nog wel eens vissers mee lopen. Het zou leuk zijn als we de zuidwester zou den kunnen herintroduceren. De groep die helemaal niks weet van de Ramp, wordt steeds groter. Vanuit dat perspectief zijn we gaan zoeken naar iets wat mensen niet alleen neerzetten, maar blij vend aan het nadenken houdt. Zo zijn we uitgekomen op een hele ei gen lijn, variërend van poppetjes tot een noodpakket, waterdichte tassen en kleding." De voorwerpen zijn vanaf no vember te zien én te koop in het Watersnoodmuseum. Maar de pri meur is voor de Dutch Design De ontwerpen zijn nu al te zien op de Dutch Design Week van 17 tot 25 oktober in het Klokhuis in Eindhoven. Week (17-25 oktober) in Eindho ven, waar een aantal objecten van Jasperse onder de noemer Design on Disaster al is te zien. Blikvan ger wordt een 1,5 bij 2 meter groot wandkleed. „Ik wilde een object ontwikkelen dat in één oogopslag het verhaal van de Ramp vertelt. Daarvoor heb ik gezocht naar be staande vormen, die ook een mo ment uit de geschiedenis verbeel den. Zo ben ik bij het wandkleed uitgekomen", verwijst Jasperse naar de rijke Zeeuwse traditie met taferelen op wandtapijten. Het kleed is gemaakt van ka toengaren en polyester. Het door Jasperse handgetekende tafereel is bewerkt voor de computer, die de weefmachines aanstuurt. De ver woeste huisjes en doorgebroken dijk spreken voor zich. Het rood-witte lint en de slagbomen symboliseren de verbinding met hedendaagse rampen. Jasperse: „Het idee is er een soort relatiege schenk van te maken, om mee te geven aan officiële buitenlandse delegaties die het museum bezoe ken. Ook wordt er aan gedacht het kleed fors uit te vergroten, zodat er een hele muur in het museum mee kan worden bedekt. Daarmee zou het nog krachtiger worden." De in Eindhoven woonachtige Jasperse zoekt vaker in een combi natie met de geschiedenis. „Dat is de leidraad bij eigenlijk al mijn werk." Hij blijft in dat geval voor alsnog dicht bij zijn wortels. Naast de Ramp vormde het VOC-tijdperk en de Zeeuwse kle derdracht al een dankbare inspira tiebron voor zijn ontwerpen. Die VOC keert ook weer terug in een nieuw project voor volgend jaar waar hij mee bezig is: handelspost Taiwan. „Zeeland is Zeeland, maar de kunst is bepaalde zaken in een an der perspectief te zetten. Ik kijk al tijd specifiek hoe die Zeeuwse ge beurtenissen in relatie staan tot de rest van de wereld." Jasperse stond al eerder op de Dutch Design Week. Het evene ment trekt gemiddeld zo'n 65.000 bezoekers. „Ik ben geen kunste naar, maar vormgever. Vormge ving gaat op zich iedereen aan. In dat opzicht is het ook voor ieder een te begrijpen." Met de zogeheten Aanpak per Kern worden lokale bijeenkom sten georganiseerd en wordt bo venal samenwerking gezocht met ouders, verenigingen, scholen, ouderraden en bedrijven. Het doel is het alcoholgebruik door jonge ren op het eiland terug te dringen. De campagne begint 4 novem ber met een lezing van Nico van der Lely, oprichter van de polikli niek Jeugd en Alcohol. Deze open bare bijeenkomst (aanvang 19.30) wordt gehouden in de Campus Cultura bij de Pontes Pieter Zee man in Zierikzee. Belangstellen den moeten zich wel vooraf aan melden bij de stichting Welzijn. Van der Lely gaat in op zijn erva ringen met alcoholvergiftiging. De arts komt ook met praktische tips voor ouders om het drinkge drag van hun kinderen te beïn vloeden. Het SMWO brengt vanaf 23 november ook een gratis gids 'De alcoholvrije puber' in omloop. Het boekwerk ondersteunt ouders om jonge kinderen te beschermen tegen ernstige schade die alcohol kan veroorzaken. Het biedt prakti sche tips en trucs, beknopte ach tergrondinformatie en interviews met bekende Nederlanders. ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 De Ramp door Marcel Modde als nieuwe lij n Het 1,5 bij 2 meter grote wandtapijt van Gerard Jasperse grijpt duidelijk terug naar de dijkdoorbraken in 1953, maar legt met de rood-witte linten ook een link naar hedendaagse rampen, foto's Adriaan de Man Uit de zaklamp in het noodpakket blijkt onmiskenbaar Een multitool haalt niet iedereen direct in huis. Maar zo de hand van een echte ontwerper. wordt de verleiding wel groter, denkt Jasperse. door Marcel Modde ZIERIKZEE. De gemeente Schou- wen-Duiveland en welzijnsorganisa tie SMWO beginnen een nieuwe campagne om ouders en jongeren bewuster te maken van de risicio's van alcoholgebruik. KLEIN DISHOEK Verkooplocatie: Woontrend Zeeland Duinstraat 18A 4371 AZ Koudekerke Op deze schitterende kustlocatie in het Zeeuwse Dishoek realiseren wij, op slechts 250 meter vanaf de Noordzee, 15 zeer luxe recreatie appartementen. Vraag nu de uitgebreide verkoopinformatie op bij de makelaar. Duinhof Klein Dishoek, waar zon, zee en strand u ontspannen! INFORMATIE VERKOOP: 0118553288 www.zwaanmakelaars.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 85