excuses maken' NIEUWS 7 Executies tot 2016 uitgesteld Studenten breken hoogterecord met raket vol sorbitol en kaarsvet Duitser doodt dikhuid avonds een beetje film kijken en daarna slapen. En de volgende dag weer opnieuw. Mensen eten, slapen en ruziën. „Er zijn hier ook gezinnen met vijf jonge kinderen. Vijf! 'Niemand is hier bang voor de security. Als er iets gebeurt, dan komen ze en maken ze een rapportje' Waarom neem je die kinderen mee op zo'n gevaarlijke reis? Er zijn ook vrouwen die zwanger worden hier in het azc. Waarom? Waarom wil je kinderen geboren laten worden op een plek als de ze, als je nog geen zekerheid hebt over je eigen toekomst. „Een paar keer per dag klinkt hier de azan: de oproep tot het gebed. Die spelen mensen hard af op hun mobiele telefoon. Dat is belangrijk voor hen, maar ik vind het erg storend. Ik kom uit een land waar de islam je wordt opgedrongen, maar ik ben zelf geen moslim. Dat ligt nogal ge voelig bij me. Als je er iets van zegt, dan vrees ik dat het ruzie wordt, misschien vechten. Dus dat doe ik niet. Sowieso houd ik er rekening mee dat de meesten hier moslim zijn: in de zomer heb ik me niet te bloot gekleed. Een vriendin van me, die hier al leen is, voelt zich soms geïntimi deerd door de Syrische mannen. Maar alles bij elkaar voel ik me in het azc wel veilig. „Nederland is een goed land. Ik ben dankbaar dat ik hier mag zijn. Ik begrijp wel dat er men sen zijn die hier liever geen bui tenlanders zien. Ik probeer me soms in de gedachten van een Nederlander te verplaatsen: zou ik zoveel geduld hebben als er zo veel buitenlanders naar mijn land zouden komen? Ik vraag het me af. „Ik heb het COA weieens vijf punten doorgegeven waarmee ze het leven in een azc beter kun nen maken: scheid de verschil lende culturen, handhaaf de huisregels, verplicht mensen te werken (dan hebben ze een dag besteding), geef asielzoekers meer informatie over de plek waar ze terecht komen en wijs ouders op de verantwoordelijk heid voor hun kinderen. Ik heb er nooit echt antwoord op gekre gen. „Gelukkig ben ik bijna weg uit het azc. Nog deze maand kun nen mijn man en ik naar een ei gen woonruimte verhuizen. We gaan werk zoeken, gaan eindelijk door met ons leven. Er is ook wel een goed ding aan leven in een azc: nu ik hier heb gewoond, heb ik het gevoel dat ik in de rest van mijn leven alles aankan." zeggen: not in my back yard. Van uit de positie van de bewoners is dat begrijpelijk, maar de over heid moet nu eenmaal af en toe dingen doen die niet iedereen leuk vindt. Dit is zo'n keuze. Daarnaast is dit de enige locatie die voldoet aan de eisen die het COA stelt. Het voldoet aan de ge luidsnormen, is redelijk dicht bij voorzieningen en op de grond rust nog geen bestemming." „Nee, ik had dit verwacht. Vol gens mij stonden er 25 van de zeshonderd aanwezigen erg te schreeuwen. Dat is goed te ho ren in zo'n tent. Toch is het ge lukt ongeveer zestig bewoners- vragen te beantwoorden. Ik vond het goed dat de mensen die er waren van hun hart geen moord kuil hebben gemaakt. Aan de an dere kant waren er ook veel men sen die niet durfden een positief geluid te laten horen. Zij waren bang uitgejoeld te worden." „De forse politie-inzet was be schikbaar, maar niet gepland om in te zetten. Als mensen probe ren het hek los te trekken, dan komt de politie tussenbeide. Als je vuurwerkbommen meeneemt naar zo'n locatie, dan ben je niet van plan in gesprek te gaan met de burgemeester. Dan ben je iets anders van plan. Het zou natuur lijk idioot zijn als we daar niet op voorbereid zouden zijn. He laas was het nodig." De Amerikaanse staat Oklahoma voert tot volgend jaar geen dood straf meer uit. Het kwam gisteren tot overeenstemming met drie ge vangenen die op hun executie wachten. Een rechtbank oordeel de dat eerst moet worden onder zocht of de staat zich houdt aan de voorschriften bij het gebruik van injecties. Richard Glossip, een van de mannen die op hun executie wachten, kreeg vorige maand kort voor de uitvoering te horen dat de executie was uitge steld door de gouverneur. Uit on derzoek bleek dat een verkeerde stof voor de injectie was geleverd. Nieuwe gevallen van ebola in Guinee Twee mensen in Guinee zijn ziek geworden door het ebolavirus. Dat heeft de Wereldgezondheids organisatie WHO in Genève ge meld. Daarmee komt een einde aan een periode van twee weken waarin in heel West-Afrika geen nieuwe gevallen werden gemeld. De WHO stond op het punt Gui nee virusvrij te verklaren. Indiase moslim gedood om koe Een woedende menigte heeft gis teren in een stad in India een moslim doodgeslagen. Hij zou vijftien ossen en koeien in een truck naar een andere staat heb ben willen smokkelen. De koe is heilig en onaanraakbaar voor de hindoemeerderheid in India. Ze ker 80 procent van de circa 1,2 mil jard inwoners van India is hindoe. CDA: 'Turkije als lid EU onwenselijk' Het is 'absoluut onwenselijk' om het proces van toetreding van Tur kije tot de Europese Unie nieuw leven in te blazen. Het overleg daarover was vastgelopen en moet niet om politieke redenen weer worden opgepakt. Dat schrij ven CDA-leider Sybrand Buma en CD A-Europarlementariër Es ther de Lange in een opiniestuk op de site The Post Online. Ze rea geren op plannen van de Europe se Commissie. Die wil daarover weer onderhandelen met Turkije. Kerry praat met Netanyahu over golf van geweld tussen Israël en Palestijnen De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Za ken John Kerry zal vol gende week de Israëli sche premier Benjamin Netanyahu ontmoeten in Duitsland. Zij zullen de recente golf van ge weld tussen Israël en de Palestijnen bespreken waarbij 39 mensen zijn gedood, zei de Israëli sche ambassadeur in Washington gisteren. Kerry is van plan snel naar het Midden-Oosten te gaan om te proberen het geweld in te dam men. Een woordvoerder van de Duitse bondskan selier Angela Merkel zei eerder dat Netanyahu Een dag later dan gepland is de in Delft ontwikkelde raket Stratos II alsnog gelanceerd. Het projectiel bereikte een hoogte van 21 kilo meter. Nooit kwam een raket die door Europese studenten is ge bouwd, zo hoog. Het oude Euro pese record, 12,5 kilometer, was in handen van de Technische Uni versiteit in Delft. De raket werd gistermiddag gelan ceerd in het zuidwesten van Span je. Aan boord bevond zich een ra dio-antenne die is ontwikkeld aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. De antenne vangt ra diogolven op die kort na het ont staan van het heelal zijn geprodu ceerd. Met een topsnelheid van 3000 kilometer bereikte de raket in anderhalve minuut het hoog ste punt. Ruim tien minuten na lancering plonsde hij aan een parachute in de Atlantische Oceaan. Het 7 me ter lange projectiel gebruikt als brandstof een mengsel van sorbi tol, waarvan koffiezoetjes zijn ge maakt en kaarsvet. Meer studententeams azen op het hoogterecord. Volgende week gaat een team uit Stuttgart een poging wagen om een raket naar 30 kilometer hoogte te lanceren. Lichtensteins 'The Nurse' op veiling The Nurse van Roy Lichtenstein komt op 9 november bij Chris tie's in New York onder de ha mer. Het werk geldt als één van de belangrijkste van de Ameri kaanse schilder en is exempla risch voor de kunststroming pop art. Christie's verwacht dat het doek zo'n 70 miljoen euro zal op brengen, een record voor een Lichtenstein. Het hoogste bedrag dat tot nu toe voor zijn werk werd betaald, is 49 miljoen euro, voor Woman with Flowered Hat. woensdag naar Duits land komt voor overleg met haar over de veilig heidssituatie in Israël en het Midden-Oosten. Dance-event eist mogelijk opnieuw drugsdode In Amsterdam is iemand overleden, mogelijk door drugsgebruik dat verband houdt met het Amsterdam Dance Event (ADE). De Amster damse burgemeester Eberhard van der Laan zei gisteren op de lokale zender AT5 dat onlangs een drugsdode is geval len, die in verband zou kunnen staan met ADE. Vorig jaar vielen tijdens het evenement drie do den door drugs. Van der Laan noemde het in de uitzending van AT5 een grote tegenslag dat nu mogelijk weer iemand is bezweken aan drugs. Metalen fietsbrug uit 3D-printer in rosse buurt De rosse buurt in Am sterdam krijgt een brug van metaal die uit een 3D-printer komt. Op de NDSM-werf in Amster dam-Noord is gisteren een bouwlocatie geo pend waar industriële ro bots de volledig functio nele brug gaan printen. Het is de eerste stalen brug ter wereld die is ge maakt met een 3D-prin- ter, zegt het Nederland se bedrijf MX3D, dat het printproject uitvoert. Het printen zelf duurt vijf maanden. De ver wachting is dat de brug in 2017 in gebruik kan worden genomen. ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 kunt niks' Om veiligheidsredenen is het ver haal van deze vluchtelinge geanoni miseerd. Haar naam en woonplaats zijn bij de redactie bekend. Bent u geschrokken van de felle reacties? Maar buiten kwam de ME in actie. OKLAHOMA CITY CENÈVE NEW DELHI DEN HAAG WASHINGTON MAZAGON HARARE. Een van de grootste olifanten die ooit is gezien in Zimbabwe, is gedood door een Duitse jager. Amper drie maanden nadat de halve we reld zijn afschuw uitsprak over de jachtfoto's van de gedode leeuw Cecil, poseerde de Duitser trots naast de ongeveer vijftig jaar oude gigant. Al leen al de slagtanden van de olifant wogen samen 54 kilo. Het dier werd doodgeschoten tijdens een 53.000 euro kostende particuliere jachtpartij in het nationale park Gonarezhou in Zimbabwe, foto Tsvangirayi Mukwazhi 502 De avondspits heeft gisteren net de 500 kilometer aangetikt. Volgens Rijkswaterstaat stond tijdens de avondspits 502 kilometer file op de snelwegen. Het was vooral druk door het regenachtige weer en het begin van de herfstvakantie. Donderdag stond op het drukste moment 504 kilometer file. NEW YORK VS-minister John Kerry foto Saul Loeb/AFP AMSTERDAM AMSTERDAM QHet azc in Luttelgeest. In Neder land wonen 39.000 asiel zoekers, foto Herman Engbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7