w voor deelnemers en toeschouwers in het zand: voortdurend vol gas geven SPORT 11 Bij dertigste editie gaan ze gewoon 'lekker crossen' reldje, heel anders dan bij de solo rijders. Veel gemoedelijker. Maar ik was wel steeds een heel week end weg en op maandag moest er toch weer om zeven uur begon nen worden met werken..." Enduro Zo'n tien jaar raakte Zuidhof bijna geen motor aan. Maar inmid dels is hij verslingerd aan de endu ro, het motorcrossen voor mensen met een lange adem. „Soms zitten we zeven uur op de motor." Zuidhof is nu aan zijn vierde seizoen bezig in deze tak van sport en het gaat voortreffelijk. Bij de vijftigplussers won hij nog alle wedstrijden, op eentje na. Bij die werd hij gediskwalificeerd omdat zijn motor te veel geluid maakte. „Balen. Ik sta daardoor la ger dan ik zou moeten staan. Die ene diskwalificatie, waar ik het niet mee eens was, zou me wel eens het kampioenschap kunnen gaan kosten." Dat hij zo baalt, tekent Zuid hof. Hij is nog altijd zeer fanatiek als het op crossen aankomt. Nadat de Bevelander met endu ro begon, kwam ook de Strand- cross weer in beeld. Komende zon dag rijdt hij ook weer mee, in de regioklasse MX 1-3. Hij ziet zich nog wel in de top tien tijden. „Op ervaring, hè." Mooi voor hem is dat zijn zoon debuteert op het Vlissingse Bad- strand. Die komt uit in de regio klasse MX 2. „We hebben vorig sei zoen nog wel eens dezelfde wed strijden gereden. Toen kon ik 'm nog wel eens dubbelen, maar dat zit er nu niet meer in. Hij is echt vooruit gegaan. Ik ben heel be nieuwd naar zondag." VLISSINGEN. De jubileumeditie van de Strandcross heeft mo- gen(zondag) wel iets feestelijks, maar MSV De Uitlaat heeft geen extra programmaonderdelen toe gevoegd. „We hebben er wel over nagedacht, maar er is geen ruimte in ons schema", zegt voorzitter René de Nood. „We gaan gewoon doen waar we goed in zijn: lekker crossen." Er zijn echter wel een paar ex traatjes. De prijzenpot is beter ge vuld. Zowel bij de licentiehou ders MX-1/3 als bij de licentiehou ders MX-2 strijken de nummers één, twee en drie respectievelijk 500,200 en 100 euro op. Bij voor gaande edities waren de bedragen lager. Voor het publiek is er nog een oldtimershow op de boule vard: in een truck van Kuzee zijn tal van oude motoren te bezichti gen. Er komen meer dan driehonderd coureurs aan het vertrek bij de Strandcross. De Nood: „Volgens mij zijn het er nog nooit zo veel geweest. Sommige klasses zitten ook al maanden vol." Op de deelnemerslijst staan vele aansprekende namen. Mare de Reuver is één van de bekendste starters. Hij won al eens in Vlis- singen. De Nood is ook blij met de aanwezigheid van William Sa- ris, die afgelopen weekeinde als eerste eindigde bij het open Ne derlands kampioenschap in de MX 1. PROGRAMMA ZONDAG anderhalfjaar in de voorbereiding op de première. Men wilde met een een goede wedstrijd neerzet ten. Aanvankelijk had de organisa tie het idee om het strand van Vrouwenpolder te gebruiken als locatie. Die gemeente was ook al akkoord, maar toch viel de keuze op Vlissingen. Hoofdzakelijk van wege de ambiance. Het publiek zou er rijendik bovenop de boule vard kunnen staan. Veronica Strandrace De bond KNMV was ook en thousiast, mits de Strandcross niet een bedreiging zou vormen voor de Veronica Strandrace, die sinds 1980 in Scheveningen werd gehouden. De Zeeuwse variant moest een regionale wedstrijd zijn. „De grote wedstrijden moe- De Strandcross in Vlissingen mocht de bekende Veronica Strandrace niet in de wielen rijden ten beschermd worden", zei des tijds een KNMV-woordvoerder in de PZC. De Veronica Strandrace, met een internationaal deelnemers veld, ging uiteindelijk na elf edi ties ter ziele. De Strandcross in Vlissingen groeide vervolgens al leen maar door en is nu niet meer weg te denken van de kalender. Al tientallen jaren komen er velen - in sommige krantenverslagen wordt gesproken van veertigdui zend man publiek - kijken naar het gebulder op het strand. Cros sers zien het als het hoogtepunt van het jaar. Eén van de eerste winnaars in 1986 was Bennie Poppe uit Melis- kerke. Later eindigden vaker Zeeuwen bovenaan in één van de klasses, zoals Kees Zuidhof, Piek Cruson, Peter Rottier en Rinus van de Ven. Vaak gingen zij de strijd aan met Brabantse coureurs. Belgische en Franse toppers von den in een later stadium ook de weg naar Vlissingen. Dwarslaesie In de afgelopen dertig jaar kwam de Strandcross ook meer maals negatief in het nieuws. Bij enkele edities waren er ernstige ongelukken. In 1990 liep coureur Bennie Dingemanse een dwarslae sie op bij een ongeluk. Tien jaar la ter overkwam Ko de Kraker het zelfde. Ook anderen lagen na één van de races in Vlissingen een tijd lang in de kreukels. De motorcross is vanzelfspre kend een sport waarbij letsel nooit helemaal is uit te sluiten. Wel heeft MSV De Uitlaat het cir cuit in de laatste jaren steeds veili ger gemaakt. De hoge schansen uit het verleden zijn er niet meer, het parkoers door het rulle zand moet door iedereen te berijden zijn. ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 heeft iets magisch' Kees Zuidhof is fruitteler en motor crosser. „Er zijn collega's die me voor gek verklaren. Natuurlijk zitten er al tijd risico's aan. Maar ik zie het zo'n vaart nog niet lopen bij mij. Ik rijd niet boven mijn kunnen." foto Marcelle Davidse 11.00 uur: eerste manche 85 cc (12 minuten 1 ronde) 11.25 uur: eerste manche regio klasse MX-2 (15 minuten 1 ron de) 11.55 uur: eerste manche regio klasse MX-1/3 (15 minuten 1 ronde) 12.30 uur: eerste manche licentie houders MX-2 (20 minuten 1 ronde) 13.05 uur: eerste manche licentie houders MX-1/3 (20 minuten 1 ronde) 14.00 uur: tweede manche 85 cc (12 minuten 1 ronde) 14.25 uur: tweede manche regio klasse MX-2 (15 minuten 1 ron de) 14.55 uur: tweede manche regio klasse MX-1/3 (15 minuten 1 ronde) 15.30 uur: tweede manche Licen tiehouders MX-2 (20 minuten 1 ronde) 16.05 uur: tweede manche licentie houders MX-1/3 (20 minuten 1 ronde)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64