Strandcross is hoogtepunt Hoofdrol voor Nijpjes en Bol bij dressuur Fruitteler weet uit ervaring hoe je het beste rijdt 10 SPORT Slecht begin breekt Groene Ster op in uitwedstrijd bij Hovocubo In de carrière van Kees Zuidhof uit Hoedekenskerke vormt de Strandcross een rode draad. Hij was er in Vlissingen bij de eerste editie in 1986 al bij, won in 1988 en 1990 en rijdt zondag weer, met zijn zoon. De Bruijn verrast Blomdahl in wereldbeker driebanden De zaalvoetballers van Groene Ster hebben in de eredivisie een nederlaag geleden. De Walcher- se ploeg ging gisteravond in Hoorn met 4-3 onderuit tegen Hovocubo. Opvallend was dat deze stand bij rust al was bereikt. De thuis ploeg begon flitsend aan het duel en had na zes minuten al een 3-0-voorsprong. Groene Ster schrok wakker en herstelde zich voor rust. Josimar Pattinama zorgde uit een straf schop voor 3-1. Mats Velseboer bracht de marge weer op drie goals, maar nog voor de pauze kwam Groene Ster terug via in ternational Saïd Bouzambou (fo to) en Salim Sandee. Boonman maakt in Zwolle zijn rentree Angelo Boonman maakt morgen bij het duel tussen PEC Zwolle en Vitesse zijn rentree in de ere divisie. De assistent-scheidsrech ter uit Sluiskil stond ruim ander halve maand buitenspel door een blessure. Boonman kwam in middels in actie bij twee duels in de beloftecompetitie. Omdat hij beide tests goed doorstond heeft de KNVB hem aangesteld voor het duel in Zwolle. De wed strijd tussen de nummers vijf en zes van de eredivisie staat onder leiding van Pol van Boekei. Jean Paul de Bruijn heeft in het wereldbekertoernooi driebanden in Istanboel voor een daverende verrassing gezorgd. De biljarter uit Hulst versloeg gisteren in de eerste ronde van het hoofdtoernooi de Zweed Torbjörn Blomdahl, die al lange tijd eerste staat op de wereld ranglijst. Zo moeizaam als de Hulstenaar het hoofdtoernooi bereikte, zo in drukwekkend was de voortzet ting. In een gelijkopgaande partij Jessica Nijpjes uit Sint Laurens liep in Nieuwland met de ruin Balorig Z dankzij een score van 64,11 pro cent naar de overwinning. „Balorig liep super. Jammer van die fout in die ene pirouette. Toen viel hij stil. Maar dat was mijn fout, ik bleef hem onvoldoende rijden. Jammer, want dat kostte punten", vertelde Jessica Nijpjes. In zijn thuishaven Nieuw- en Sint Joosland behaalde Vincent Bol met de vosruin De Kroo's Vip de tweede plaats (63,31%). „Het was Vip zijn eerste binnenwedstrijd. Van de week tijdens de training was hij nog al gespannen, dus was In de tweede helft waren de ploe gen aan elkaar gewaagd en was de spanning te snijden. In de slotfase kreeg Hoessein Bouzam bou nog rood. Hovocubo-Groene Ster 4-3. Is- sam El Bakkali 1-0, Amir Molko- rai 2-0 en 3-0, Josimar Pattinama 3-1, Mats Velseboer 4-1, Saïd Bou zambou 4-2, Salim Sandee 4-3, Berry Dallinga doet een stapje terug Berry Dallinga ziet voorlopig af van een plaats in het driebanden team van Dallinga.com. De biljar ter uit Sluiskil doet een stapje te rug, onder meer vanwege druk ke werkzaamheden. „Daardoor kom ik te weinig toe aan trainen toe. Verder heb ik al meer dan een jaar problemen met de scherpte van mijn ogen waar door ik ballen niet goed kan ra ken en ook dat is een vereiste in de biljartsport." De Rotterdam mer Danny Breur is bereid ge vonden als reserve te fungeren. bleef De Bruijn steeds in het spoor van de Zweed en sloeg hij in de slotfase genadeloos toe. Bij een stand van 34-31 maakte hij het met een knappe serie van zes caramboles uit en plaatste zich voor de achtste finale. Tegenstander daarin wordt van daag de Belg Roland Forthom- me. De Bruijn raakte onlangs zijn plaats in de toptwaalf kwijt en heeft nu weer kans zijn positie terug te veroveren. het afwachten. Maar vanaf het los- rijden was Vip scherp. Bijna alles klopte toen we de ring binnenre den. De ontspanning was er." Bij de Prix Sint Georges zagen de juryleden veel combinaties voor bijkomen die men kon belonen met hoge punten. Stephanie de Frel (Koewacht) stuurde de ruin Carstenwaard met 68,61 procent naar een fraaie derde plaats. Inter national Jonna Schelstraete (Ge monde) schreef met Cupido de proef op haar naam (71,95%). Kees Zuidhof(51) heeft een eigen be drijf- hij is fruitte ler in Hoedekens kerke - en doet fa natiek aan motor cross. „Er zijn collega's die me voor gek verklaren", zegt hij. Want er kan op een circuit altijd iets gebeuren en dan zou het zo maar ten koste kunnen gaan van zijn werk. „Misschien hebben ze wel een beetje gelijk. Natuurlijk zitten er altijd risico's aan. Maar ik zie het zo'n vaart nog niet lo pen bij mij. Ik rijd niet boven mijn kunnen. Dat heb ik nog nooit gedaan." Zuidhof crosst al een groot deel van zijn leven. Hij komt uit een gezin waarin het vooral om de paardensport draaide. „Ik heb zelf ook nog gereden, maar dat was niet aan mij besteed." Hij reed liever op een brommertje door de boomgaarden. En toen hij op z'n vijftiende of zestiende van z'n vader een tweedehands motortje kreeg, was hij de ko ning te rijk. Het was het begin van een fraaie carrière. De Bevelander bleek goed te kunnen rijden. Hij werd in 1987 Nederlands kampioen bij de na- tionalen. „Daarna moest ik door naar de senioren, maar dat was net iets te hoog gegrepen voor mij. Ik reed er rond in de subtop", vertelt hij. „Ik zat ook sinds mijn achttiende in het be drijf bij mijn vader. Ik had geen tijd om veel te trainen. Of eigen- 'Mijn zoon Corné had het vorig jaar nog heel moeilijk in het zand. Inmiddels weet hij wat het is om erin te rijden' lijk moet ik zeggen: ik pakte de mogelijkheid niet aan om veel tijd in mijn sport te steken. Mijn vader had nooit iets met de cross, maar gaf me wel de vrijheid om te gaan rijden als ik dat wilde. Al leen was er voor een Zeeuw - Zeeland is echt een uithoek - minder gelegenheid om te trai nen. In Brabant had je overal baantjes, hier maar een paar. Op een gegeven moment was ik de motivatie kwijt en stopte ik met solorijden." Maar voor dat zover was, liet Zuidhof zich nog wel gelden in zijn eigen provincie. In zowel 1988 als 1990 won hij de Strand cross in Vlissingen. En in 1986, bij de eerste editie, was hij al dicht bij de eindzege. „Ik lag dat jaar op kop, totdat mijn motor er mee ophield. Ik had voor de start al gezien dat er olie lekte, maar ben toch gaan rijden. Uiteinde lijk hield ik weinig olie meer over. Mijn koppeling ging er vol ledig aan en ik kwam stil te staan." Revanche Maar hij kreeg z'n revanche. Voor duizenden mensen publiek won hij tweemaal in de belangrijkste klasse. „Geweldig natuurlijk", zegt hij decennia later. „De Strandcross heeft ook wel iets ma gisch. Het is niet te vergelijken met een normale cross." Dit zit 'm volgens Zuidhof in de grootte van het deelnemers veld („Soms zit je met honderd man in een manche"), de hoeveel heid publiek („Het is fantastische reclame voor de sport") en de ma nier van rijden. „Je moet con stant gas blijven geven, de hele manche lang. Als je het ook maar even niet doet, smoor je gelijk in het zand. Het beste is dus om zo hard mogelijk te gaan. Maar als je dat constant wilt volhouden, moet je wel fit zijn. Op den duur verzuren je onderarmen name lijk en daardoor ga je langzamer rijden, waardoor het alleen maar nóg zwaarder wordt." Of je lef moet hebben om plankgas te ge ven? „Hmm, geen idee eigenlijk. Het gaat bij mij volkomen van zelf', zegt hij. „Da's een kwestie van ervaring. Je moet een keer ge voeld hebben dat dat op het strand het beste werkt. Mijn zoon Corné is zestien en had het vorig jaar nog heel moeilijk in het zand. Inmiddels weet hij wat het is om erin te rijden. Hij gaat nu met sprongen vooruit." Toen hij aan het solorijden de brui gaf, vervolgde hij in 1992 zijn weg binnen de zijspancross. Met bakkenist Kees den Dekker won hij al snel de Nederlandse ti tel bij de nationalen. Toen ze het bij de senioren vervolgens tot de top tien van Nederland schopten, 'Mijn vader had nooit iets met de cross, maar gaf me wel de vrijheid om te gaan rijden wanneer ik dat wilde' mochten ze Grand Prix-wedstrij den gaan rijden. „Dat was een mooie tijd", vindt hij. „We gingen naar races in Tsjechië, Zwitserland, Frank rijk... Als het maar aan te rijden was. Dan gingen we op vrijdag middag weg en kwamen we mid den in de nacht aan. En dan had den we om negen uur de eerste vrije training. En 's middags wa ren dan de kwalificaties. Als we daarin en goede tijd neerzetten, mochten we op zondag rijden en verdienden we flink wat geld. Kwamen we tekort, dan hielden we helemaal niks aan over." Aanvankelijk kwam het duo bij meerdere wedstrijden niet door de kwalificaties. Daarna viel het kwartje. „Ik heb het zes jaar gedaan. Ik vond het een leuk we Zondag is de dertigste editie van de Strand cross, een evenement dat tot ver buiten Zee land tot de verbeelding spreekt en jaarlijks vele duizenden toe schouwers trekt. In de aanloop naar de eerste wedstrijd op het Vlissingse Badstrand, op 28 sep tember 1986, wist men al: het zou wel eens een succes kunnen worden en een langdurig ver volg kunnen krijgen. MSV De Uitlaat, de Vlissing se motorsportvereniging, stopte HOORN 'De Strandcross TERNEUZEN door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Jessica Nijpjes en Vincent Bol eisten giste ren op de eerste dag van het drie daagse evenement It's All Dressage in de klasse ZZ-zwaar een hoofdrol op. SLUISKIL Nieuw- en Sint Joosland. Paarden klasse Prix Sint Georges: 1. Jonna Schelstraete, Cupido (Gemonde) 71,95%; 2. Jeroen Okkema, Rolling Stone (Sint Wilolebrord) 69,00%; 3. Stephanie de Frel, Carstenwaard (Koe wacht) 68,61%. ZZ-Licht: 1. Mara de Vries, De Mijne C (Poederooien) 69,37%; 2. Jeroen Okkema, Ducati, 67,03%; 3. Stephanie Kooyman, Di- bert L (Dordrecht) 65,94%. door Roeland van Vliet door Roeland van Vliet ISTANBOEL De Strandcross in 2001: topdrukte langs de kant. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63