Luc Nilis traint spitsen bij PSV, maar vindt zichzelf niet geschikt als hoofdcoach SPORT 5 Puntenverlies van PSV verrast Nilis niet Dat laat de Belg zien in video filmpjes van vier, vijf, zes minu ten, waar alles in zit. Die beelden selecteert hij zelf op de laptop. „Ik zou ze ook wel anderhalf uur kun nen laten kijken, maar dan sla je niets meer op." Weer een lach: „Ik ben zelf ook voetballer geweest hè?" Detail „Kijk, je moet mij geen hoofdtrai ner maken. Ben ik niet geschikt voor. Maar inschatten waar ie mands specifieke kwaliteiten lig gen en daarmee aan de slag gaan, daarin kan ik iets bijdragen. Het geeft me ook voldoening, merk ik. Neem Luuk de Jong. Hij is ie mand, die reik je een detail aan en over drie maanden zal ie dat detail nog steeds goed uitvoeren. Vorig jaar heb ik veel met Memphis ge werkt, sleutelen aan zijn vrije trap. Toen hij er in de kampioens wedstrijd tegen Heerenveen één in de winkelhaak schoot, deed mij dat ook deugd." „Het zwabberschot is erbij geko men. Dat had je in mijn tijd niet. Nu wel, omdat de ballen lichter zijn. En door die lichtere ballen is één variant bijna verdwenen: de 'Een vrijetrapspecialist heeft geen last van een muur. Sterker, die ziet niet eens muur' vrije trap die over het muurtje in de korte hoek valt. Toch heeft een echte vrijetrapspecialist geen last van een muur. Sterker, die ziet niet eens een muur. Onbelang rijk." „En Jeffrey Bruma, die heeft een uitstekende vrije trap. Maar een goede trap hebben is één ding, het gaat ook om het mentale deel. Laatst tegen FC Groningen lag de bal goed voor Jeffrey, maar hij liet zich toch wegsturen. Daar heb ik het met hem over gehad. Ik zei: 'Eender wat je doet, maar je moet sowieso overleggen met - in die si tuatie - Maher.' Dat stapje van je kunstje doen op het trainingsveld naar je kunstje doen in een vol sta dion is dan toch nog groot, blijk baar." „Dat kun je ontwikkelen. Vroeger nam ik zelf vier, vijf keer per week vrije trappen na de training. Elke keer tussen de vijftig en hon derd stuks. De ballen op 20 meter van het doel, van links naar rechts in een rijtje, en dan maar schie ten, vastigheid kweken, die trap inslijpen. Tot het zo'n automatis me was dat je in de wedstrijden niets anders meer zag dan die bal en het doel. En op den duur ver geet je niet alleen dat muurtje, je ziet ook niet meer of er tien men sen staan te kijken of honderddui zend. Het publiek zie je pas weer bij het juichen als er is gescoord." ders was ik er snel mee gestopt." Een planner is hij nog nooit ge weest, zegt Nilis. Dus kijkt hij ook nu nog niet verder dan de duur van zijn contract. Dat loopt tot me dio 2017, het jaar dat hij 50 wordt. Hij maakt hetzelfde mee als Den nis Bergkamp bij Ajax of eerder Marco van Basten bij KL. Voor de jeugd die ze trainen, zijn ze alleen nog spitsen die bestaan bij de gra tie van oude YouTube-beelden. Een nadeel in het contact? „Nee, ik merk niet dat het moeilijker is om contact te maken. Wat helpt, is dat ik meestal meteen kan zeg gen wat een speler fout deed als we samen acties terugkijken. Waar het in de basis foutging bij die of die kans." Dat PSV al relatief veel punten ver speelde in de eredi visie, verbaast Ni lis niet. „Voor PSV is dit het seizoen na de landstitel, dus zijn de ver wachtingen an ders. Maar mijn ei gen ervaring is dat van meer invloed is dat je in zo'n jaar Champions League speelt. Fysiek en mentaal wordt het gewoon anders als je midweeks in eens tegenover Manchester United staat. Als je geen wereldselectie hebt, is dat zwaar. Dat gewennings proces kost punten in de competitie." ""W" k zeg altijd: bij iedere w balsport kom je terug I bij de basis als je iets I goed uitvoert.' Het is I een zachte herfstdag op De Herdgang. Bui ten wandelen de laatste PSV-spe- lers van het veld na de training, binnen trekt Luc Nilis een vergelij king met de golfsport. „Een golfer, die heeft zijn hoofd nog naar bene den op het mo ment dat hij af slaat. Iedereen kent dat beeld van tv. Of neem iemand die snookert. Je ziet: die ligt met zijn kin nog op de keu als de bal rich ting de pocket gaat. Een basketter volgt altijd zijn schot tot ie door de ring gaat." Daarom, wil Nilis (48) maar zeggen, moet een voetballer ook altijd zijn blik op de bal houden als hij trapt. „Daar draait alles om. Maar spelers vergeten dat vaak. Die willen bij een schietkans te snel, zien alleen dat doelpunt dat ze in hun hoofd al hebben ge maakt. En dan herinner ik ze daar aan als het misgaat." Ruim een jaar is een van de bes te spelers uit de clubhistorie nu te rug bij PSV. In een rol als indivi duele trainer. Nilis werkt met alle aanvallers bij de club, van de pu berspits van de Bi tot Luuk de Jong bij het eerste. Die breedte in het werk bevalt hem. „Ik vind dat ook die jeugdspelers mijn interes se verdienen. Laatst ben ik niet meegegaan naar Moskou voor de Champions League. Dan ben je twee dagen vooral aan het reizen. In die tijd kan ik mezelf nuttiger maken in de opleiding, werken met onze Italiaanse spits Gianluca Scamacca van 17 bijvoorbeeld. Of een keer extra bijspringen bij Jong PSV." Privéproblemen Een eerdere rentree in Eindhoven eindigde in een doffe teleurstel ling. Nilis maakte al eens deel uit van het scoutingsteam, maar hij kampte met zoveel privéproble men, dat het in 2010 niet langer ging. Hij vertelde er onlangs open hartig over in een documentaire op de Belgische tv. Over zijn hu welijk dat op de klippen liep. Over het beruchte zwarte gat dat op doemde na zijn carrière. „Plots moet je je leven gaan opbouwen als een gewone man in een ge zin", zei Nilis erover. „Terwijl het de vijftien jaar daarvoor altijd maar om voetbal heeft gedraaid. Ik was de richting kwijt." Hij ging dingen doen die 'echt niet kun nen in het leven'. „Gokken, met de kaarten spelen voor geld, bij voorbeeld. Als je op een bepaald moment over de limiet gaat, gaat er toch een lampje branden." Hoe het nu gaat? „Goed, mijn leven is op orde", zegt hij. „En bij PSV voel ik me thuis. Ik heb de deur naar de club nooit dichtgesla gen, daar ben ik achteraf blij om. Het is ook goed geweest dat ik tus sendoor een tijdje naar Turkije ben vertrokken. Ik was er assis tent-coach bij twee clubs. Daar was ik toen ook op mijn plek." „Klopt. Die tv-documentaire, die kun je zien als een voorbode op het boek." Hij begint te lachen: „Maar allez, in die biografie zullen ook genoeg leuke verhalen en her inneringen voorbij komen. An- ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 Welke trends zie je bij vrije trappen in het topvoetbal? Luc Nilis, spitsentrainer PSV Bij PSV is dé opvolger van Memphis bij vrije trappen nog niet opgestaan. Maxime Lestienne heeft een goede trap, Adam Maher kan ze nemen. Moet die houding van lak aan een vol stadion in je karakter zitten of kun je ook dat aanleren? Luc Nilis op het trainingsveld van PSV. De Belgische oud speler werkt met alle aanvallers, van de puberspits van de B1 tot Luuk de Jong. foto Koen Verheijden door Maarten Wijffels Alles draait om de kracht van het kijken' Je laat momenteel een biografie over je leven schrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58