De bakken valle vee te vlug om In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Kort na een afscheidswals in haar broers armen verliet Kitty de Wolf het leven. Zus Matty denkt in weemoed terug. Ieder jaar gooien we rozen in de branding op haar sterfdag vertelt Matty de Jong-de Wolf. Haar een paar jaar jongere zus Kitty overleed in 2006 na een kort ziekbed. Ze werd slechts 43 jaar. „Kitty hield van rozen. De keuze voor die bloemen was eigen lijk vanzelfsprekend," vertelt Matty. Glimlachend: „Wandelaars en jog gers kijken wel eens vreemd op als ze de rode en witte rozen in zee zien drijven. Voor ons is het mooi, heeft het een diepere betekenis. Soms heb ben we die dag een prachtige zonson dergang. Als er dan net een wolk voor de zon schuift, denk ik, 'je bent er bij hè Kitty'." Kitty overleed na een ziekbed van zes weken in het hospice in Middel burg. In die korte tijd verloren haar zus en broers hun levenslustige, im pulsieve zus aan kanker. Matty: „Kitty had een heel eigen karaktertje. Als jong meisje ging ze al aan de wandel. Wij woonden toen nog in Vlissingen. Mijn ouders en ie dereen helemaal in paniek. Dat be greep ze niet. Ze was toch gewoon een stukje gaan lopen. Ze zag geen ge vaar. Was ook niet bang. Ze ging rus tig wespen vangen en stopte die in een potje. Dat ze gestoken kon wor den, nee daar stond ze niet bij stil. Ik was veel serieuzer. Kitty was een stuk uitbundiger. Ook op de middel bare school ging ze haar eigen gange tje. M'n ouders moesten vaak op ge sprek omdat ze school niet serieus ge noeg nam. We hadden wel een sterke band. Zo'n zussenband. Zeker toen we vol wassen waren, kinderen hadden. We bespraken veel. Die gesprekken wa ren soms heel intens. Diepgaand. Ze was erg sociaal. Ze zou absoluut gaan helpen bij de vluchtelingen. Maar ze zou ook heel verdrietig zijn door alle problemen en ellende daar omheen. We hadden natuurlijk ook plezier. Giebelen over van alles en nog wat. Ze was heel impulsief. Ik wilde een keer de hond uitlaten en zij wou mee. Op haar pumps. Liep ze dwars door zand, modder en gras op die ho ge hakken... Ze was de enige blonde in ons gezin. We noemden haar ook wel liefdevol 'die witte'." De zussen en broers De Wolf had den een hechte band. „Dat bleek hele maal toen Kitty ziek werd. Wij vorm den toen echt een clan rondom haar heen." Vlak voor Kitty de diagnose kan ker kreeg, zat ze al niet zo lekker in haar vel herinnert Matty zich. „Ze is jong getrouwd en kreeg twee kinde ren. Een dochter en een zoon. Op een gegeven moment wilde ze meer. Ze had een administratieve opleiding ge daan, maar dat was het niet voor haar. Ze is toen een opleiding sociaal pedagogisch werk gaan doen. Daar verloor ze zich in. Het was voor haar zo belangrijk dat goed af te ronden. Ze werkte keihard. Toen ze eenmaal haar diploma had, bleef dat zo. Ik had het gevoel dat ze zich wilden bewij zen. Dat ze wilde laten zien dat ze dit heel goed kon. Haar huwelijk was in middels gestrand. Zij en haar man waren uit elkaar gegroeid. Ik vind het knap hoe ze zich heeft ontwikkeld. Maar ik heb wel het gevoel dat ze té veel wilde. „Ze vertelde me dat ze wat klach ten had. Last van haar been en af en toe moeite met praten. Dat was rond de tijd van het WK in 2006. Na haar vakantie sprak ik haar weer en ze ver telde dat het niet goed ging op vakan tie. Ze had bijna niets kunnen doen. Ik heb toen mijn broers gebeld, ik was echt geschrokken. Haar spraak was ook veranderd. Uiteindelijk kon ze toen snel naar een neuroloog. In Amsterdam. Ik weet nog goed dat ze me na afloop daarvan belde. Het was 14 juli. Zus, zei ze, 'ik heb gewoon kanker. In mijn hersenen'. Dat woord je 'gewoon', dat vergeet ik nooit meer. Dat blijft me altijd bij." „Wij zijn toen bij elkaar gekomen. Haar kinderen, familie en vrienden. Om te bespreken wat we moesten doen. Met zijn allen hebben we haar zo veel mogelijk verzorgd. Er was al tijd iemand bij haar." Ze valt even stil en pakt een foto. Een stralende Kitty op een duinover gang. Op de achtergrond een fraaie zonsondergang. „Zo wil ik me haar herinneren. Ze veranderde zo snel die weken. Het is zo wreed. Ze kreeg moeite met praten, kon niet goed meer bewegen. Ze kon haar gevoe lens, haar verdriet niet meer in woor den kwijt. Dan kreeg ze buien. Gillen en schreeuwen. Ja, wat wil je? Hoe moest ze haar verhaal, haar emoties kwijt. Haar liefde voor haar klein kind. Daar genoot ze zo van. Ze wil de alsmaar in bad. Dat werd een ob sessie. Het hospice had toen geen makkelijk bad. Dat hebben ze trou wens later kunnen kopen. Van een Kitty de Wolf donatie van het bedrijf waar mijn schoonzus werkt. Prachtig toch?" „Kitty hield heel erg van het lied 'Dansen aan zee' van Bluf. Dat zong ze vaak. Ik zie nog hoe mijn broer haar in zijn armen nam en met haar danste. Een afscheidswals in het hos pice. Mijn jongste broer heeft het lied op haar crematie gespeeld. „Ik ben wel veranderd door haar dood. In het begin voelde ik alles veel intenser. Kleuren, geuren. Aan de an dere kant was er dan ook een schuld gevoel. Dat ik ergens van kon genie ten terwijl mijn zus overleden was. Waarom nog mopperen op dagelijk se, onbelangrijke dingetjes? Dat ge voel is nu wel minder. Ik denk dat ik de dingen wel sterker ervaar. Streektaal Lang aode me in Zoetelande en in eêl de gemeênte Veere vuulnisbakken mee in 't midden een wand, wideu je het afval kon scheie en zö wekelijks anbieë. Mè me moeste mee in de vaert der volkeren en noe ebbe me sinds een paer jaer twi vuulnisbakken en kunne me ons gescheie afval eêns per twi we ken geve. Op zich wier dat wenne en dat bliekt uut het feit, dat er vee minder groene bakken stae dan de zwarte, die d'n andere weke ore angeboöie. Ik dienke, dat er minder 'gesorteerd' oordt. Je oorde wat klachten over stank in die groene bak.Vö ons uus is de verzaemel- plekke van zö'n twaolf bakken en meer nog dan de stank dienk ik, dat de kwaliteit van de bakken an- leiding is om 'aoles' mè in éên bak te gooien. Over die kwaliteit ei de krante, drek nae de anschaf, even vol gestae. De bakken, wè rank en slank, bin nie windbestendig en valle vee te vlug om. As ze leeg bin, ore ze een gevaer vö 't verkeer en omgevalle volle bakken bin vö de 'gewillige' oprumer. En as alleên de deksels openwaoie is 't ook nie echt leuk wan dan vliegt de rommel soms ook aole kanten op. Nae kritische geluden van men sen uut de durpen an de kust, wi ao je de wind het beste voelt, bin d'r wieze mensen vanuut de gemeênte een onderzoek in he stel le. Nae dat onderzoek is 't een stuit stil gebleve. Het énige wat ik oorde waere omvallende bakken as 't ard waoide. En ik kan 't wete. Ik dienke fantasere.dat de verantwoordelijke mensen anvan- kelijk, nae riep beraed over dit 'kop- pienedossier' tot de volgende con clusie kwaeme: Di was een keuze tussen het verzwaeren of breeër maeke van de bakken of het open op rustig weer op de dag dat de vuulnis wier ophaele. Omdat het twide idee goekoper was, ei een werkgroep een onderzoek inge steld nè 'sturmen deu het jaere êne' en di wier uutgerekend, da me 48,3 weken per jaer onze bak ken wekelijks zonder zurgen buten konde zette. Vier keer zouwe ze kunne valle. As je de bakken 's ochens pas buten zette, was de kans van omvallen nog kleiner. Vö die vier 'sturmdaehen' ebbe ze een oplossing angedrohe, a bin ze t'r aol over eêns, dat het de minst slechten is. Bie te arde wind moete me onze bakken nè een windluwe plekke brienge. En di kriehe me nog voorlichting over van oherand. Misschien moete me nè Omroep Zeêland luustere en dan ore dat het 'code rood' is, nie vö smog of scheepvaert, mè vö vuulnisbakken. En dan moetzon der aerzelen, de dichtstbieziende windluwe plekke gebruukt ore vö de bakken. En wee je gebeênte, as je d'r hin gehoor an geeft. Dan zao je merke, dat de gemeênte aoltied over ons waakt. Ik bin benieuwd, wi ik nè toe za moete. Dan za onze gemeênte zeker groener ore. En ik za nog beter op lette bie 't scheien van 't afval. Pas kreeg ik nog een opmerking van ie mand, toen ik een gebruukt thee zakje in de groene bak dee. Oe of het in m'n oöd aelde om dat te doen! Ik moest de thee zelf bie de compost doe, dat nietje, wat er an zat, bie 't ouwe iesder, het touwtje bie de vodden en het zakje wi de thee inzat bie 't oud papier, net as het zakje wi aoles inzat. Misschien kriehe me d'r in de toekomst nog wè een paer bakken bie. Ik ope; windbestendige! ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 In deze rubriek praten mensen over rouw en hoe het leven verder gaat. door Annemarie Zevenbergen Matty, Ronnie, Kitty en Leo (vlnr) de Wolf. 15 december 1962 31 augustus 2006 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Frans van der Heijde Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal waren heel hecht verlies,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45