329 'Huisarts Tromp heeft mijn man niet vermoord' Terrasje pakken in januari? NIEUWS 3 Kwestie Tuitjenhorn in een notendop Weduwe Elly Spaans is de belangrijkste getuige in de affaire-Tuitjenhorn. Toch lijkt niemand haar verhaal te willen horen. Madeira Ze is kroongetuige in de meest geruchtma kende euthanasie- zaak van Nederland: die van Theo Spaan- sen uit Tuitjenhorn. Twee jaar nadat diens huisarts zelf moord pleegde, móet weduwe El ly Spaansen haar verhaal vertellen. „Dokter Tromp had Theo in de vakantie overgedragen aan een arts in opleiding. Die kwam weke lijks kijken. Theo's hart pompte niet goed meer en er zat vocht ach ter zijn longen. Er volgde opname, met foto's en longhartfilmpjes. Fo to's lieten uitzaaiingen in de lever zien. Maar Theo was een doorzet ter. Hij wilde chemo's en kreeg ook bloedtransfusies. Tussendoor kwam hij thuis, maar op 6 augus tus werd hij weer naar het zieken huis gebracht. Daar zat hij te klap wieken. Zijn hart werkte steeds minder goed, net als zijn nieren, en hij had blaasontsteking. Hij was uitgedroogd, kon niet eten. Ze gaven hem vocht, maar het was afgelopen. Thuis werden een zuurstofapparaat en een bed ge plaatst." Kreunen „Op 16 augustus zei Theo dat hij dood wou. Hij lag te kermen. Er kwam nog een arts. Deze heeft dormicum toegediend. De och tend daarop bleef Theo kreunen. De thuiszorg heeft toen onze huis arts gebeld. Tromp was net terug van vakantie en schrok zich kapot. Hij had de coassistente bij zich die hem later zou verraden. Hij vroeg: 'Wil je weg?' Theo stak zijn arm op, waarna de dokter morfine en dormicum ging halen. Hij kwam terug, gaf de morfine en vroeg: 'Ook dormicum?' Ik zei: 'Doet u dat maar.' Na tien minu ten zat Theo ineens rechtop in bed en stierf. Drie dagen na de uitvaart bel den er twee inspecteurs aan. 'Wij twijfelen over de natuurlijke dood van uw man. Mogelijk wordt u vandaag opgehaald voor politiever hoor.' Ik schrok en vroeg waarom die twijfel er was. 'Dat hoort u wel.' 's Middags kwamen een hoofdrechercheur en een dame van de Gezondheidsraad mij ha len. Urenlang ben ik verhoord: hoeveel spuiten de dokter had, hoeveel pleisters, of ik het verschil wist tussen euthanasie en pallia- tieve sedatie. Ik vertelde hoe ziek Theo geweest was, dat hij zonder dokter Tromp langzaam in zijn ei gen bloed gestikt zou zijn. „Later zou de IGZ schermen met de euthanasieverklaring van Theo, die we hadden ingetrokken. Maar dat was alleen omdat Theo meer zag in palliatieve sedatie. Dat Tromp hem vermoord heeft, is gelogen. Goed, ze hielden maar aan. Uiteindelijk zag ik inspecteur 'Twee jaar later snap ik nog steeds niet dat niemand rekening heeft gehouden met Theo's ziektegeschiedenis' Columbo voor me. 'Dat hebben jullie al gevraagd', zei ik en: 'Als jullie zo liggen, dan ben je dolblij dat de dokter je helpt'. Waarop die hoofdrechercheur zei: 'U moet zich niet opwinden, u bent maar getuige.' Ik kwam thuis zonder ge geten te hebben. De volgende dag zou ik weer opgehaald worden om alles te ondertekenen. Ik zei: 'Ik heb het ziektepaspoort van Theo mee. Jullie moeten eens kij ken bij bestralingen en op de che- moafdeling, dan weet je waar je over praat'. „Later zijn die rechercheurs nog twee keer langs geweest. Om te praten over Tromp. 'Je mag dus niet blij zijn dat Theo uit zijn lij den is verlost?', zei ik. 'Hebben jul lie een touw bij je? Dan hang ik mezelf op, dan hebben jullie een zaak!' 'Mevrouw toch, hier, een fol der voor slachtofferhulp.' Weer la ter een brief: voor vragen mocht ik altijd bellen. Daarna nog eentje van het OM: 'Geachte mevrouw Spaansen-Louwe, naar aanleiding van het strafrechtelijke onder zoek, dat in augustus 2013 is aange vangen, naar het overlijden van uw echtgenoot de heer Spaansen, is inmiddels besloten om niet ver der te vervolgen, omdat de ver dachte is overleden. Indien u prijs stelt op een gesprek kunt u con tact met ons opnemen.' „Nu, na twee jaar, snap ik nog steeds niet dat niemand rekening heeft gehouden met Theo's ziekte geschiedenis. Ook niet die me vrouw van de Gezondheidsraad, die alle details over Theo gehoord heeft. En dan die bestuursrechter, die vond dat Tromp terecht ge schorst was, terwijl Tromp niet In 2013 werd huisarts Nico Tromp in Tuitjenhorn door de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) geschorst wegens een 'spoed-euthana- sie' waarbij zijn dorpsge noot Theo Spaansen over leed. Tromp diende een overdosis morfine toe, zon der aan de regels te voldoen. Een aanwezige coassistente meldde dit op haar oplei ding (AMC), waarna het OM een strafrechtelijk onder zoek instelde. Tromp werd geschorst en pleegde zelf moord. De kwestie leidde onder meer tot vragen in de Tweede Kamer en tot twee evaluatiecommissies. De for mele conclusie was dat de IGZ en het OM juist hebben gehandeld, al werden er wel kanttekeningen geplaatst. In de evaluatierapporten spe len de ervaringen van Elly Spaansen geen enkele rol. eens meer kón werken - vals toch?" Kanker „Terugblikkend, vind ik het misda dig hoe OM en IGZ de familie Tromp en mij behandeld hebben. Als je als partner 27 jaar kanker hebt meegemaakt, vaak bent mee gegaan naar ziekenhuizen voor on derzoek of bloedtransfusies, dan mag je toch hopen dat dat ook in een rechtszaak wordt meegeno men. Maar niets, en dat doet pijn. Verder ben ik verbijsterd over alle stilte. De instanties willen er zo min mogelijk woorden aan vuil maken en wassen hun handen in onschuld. Ze hebben nooit meer contact met mij gezocht, laat staan medeleven getoond. Ook van de kant van de media heb ik na 2013 weinig meer gehoord." De wereld is Kras WAAROM EEN KEUKEN BIJ SSK KOPEN... Kapelle Ga naar Kras.nl/zon of bel O9O0-96 977ocPg ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 Als een misdadiger behandeld door Paul Ceilings Elly Spaansen is de weduwe van Theo Spaansen, die met behulp van dok ter Tromp uit Tuitjenhorn euthanasie pleegde. De huisarts werd beschuldigd van onwettige euthanasie en pleegde kort daarop zelfmoord, foto AW Foto Paul Gellings is auteur van De Jacht op de Klaproos, een roman over de affai re-Tuitjenhorn. ££bÉM!99nf Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling Realistisch foto-ontwerp Alles in één hand! Uitsluitend topkwaliteit Nederlands fabricaat Persoonlijk advies Duidelijke informatie Heldere afspraken Korte lijnen m Kloosterweg 6 industrieterrein De Smokkelhoek' KEUKENSTUDIO Tel. 0113 - 33 00 04 In de winter naar de zon! 8 dagen v.a. Turkse Riviera 8 dgn v.a.i CostadelSol 8 dgn v.a. 299 Gambia 9dgnv.a. 379 Sharm El Sheikh 8 dgn v.a. 399 Dubai 5 dgn v.a. 399 Curasao 9 dgn v.a. 599 Dom. Republiek 9 dgn v.a. 649 Aruba 9 dgn v.a. 699 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding. 4™ Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3