Wel of niet opnieuw tekort op de Sloeweg? Na 25.000 kilometer eindelijk bij oom en tante ZEELAND 5 Instagram I Mario en Lilis stapten in april op de motor voor een reis van Java naar Terneuzen. Gisteren kwamen ze aan. Twitter Online Top-5 Brendon Voogt @BrendonQ_ Ik vind 'zes cava' een leukere naam. #xessxava O (Dpzcredactie facebook.com/depzc r @pzcredactie V Facebook MIDDELBURG. Is het een kleine meevaller voor de Sloeweg of op nieuw een forse tegenvaller? WD-Statenlid Kees Bierens vroeg het gedeputeerde Harry van der Maas (SGP) gisteren, maar die moest hem nog even het ant woord schuldig blijven. In juli moesten Provinciale Sta ten 18,5 miljoen euro bijpassen op de begroting van de Sloeweg. Daar van komt io,8 miljoen uit het over schot op de aanleg van de Sluiskil tunnel. De provincie rekent op de helft van dat overschot: 13,9 mil joen. De andere helft is voor het Rijk. Maar in de Zomernota van de provincie, waarover de Staten gisteren vergaderden, staat een raadselachtige passage. Namelijk dat 'het genoemde overschot iets meer dan de helft is van dat be drag'. Dat kan gelezen worden als dat de helft van de provincie iets hoger uitvalt dan 13,9 miljoen. Maar het kan ook worden geïnter preteerd als dat de provincie net iets meer dan de helft van 13,9 mil joen krijgt, pakweg 7 miljoen. Is dat laatste het geval, dan zit er een gat van bijna 4 miljoen op de be groting van de Sloeweg. Van der Maas beloofde het bin nen een week uit te zoeken. Eerlijk is eerlijk, ze hebben drie keer de boot geno men. Van Sumatra naar Maleisië, van Griekenland naar Italië en een pont op de grens tussen Duitsland en Zwit serland. Maar de rest van de reis ging over de weg: van het Indone sische eiland Java naar Terneuzen. Zo'n 25.000 kilometer verderop. Voor het eerst in hun leven in Eu ropa. Mario Iroth (28) en zijn vrien din Lilis vertrokken op 21 april van dit jaar uit Bandung. Samen 'Bandung wordt bij ons op Java ook wel 'Parijs' genoemd. We wilden dus van Parijs naar Parijs reizen' op de 600 cc Benelli. Een lokale sponsor had er twee nagelnieuwe banden onder laten leggen. Die zijn inmiddels aan vervanging toe. Oorspronkelijk reisdoel: Pa rijs. „Bandung wordt bij ons op Ja va ook wel 'Parijs' genoemd", zegt Mario. „Dus we wilden van Parijs naar Parijs." Gistermiddag kwam het twee tal aan in Terneuzen. Opgewacht door Mario's oom en tante, Wim en Frieda de Valk. Andere familie leden en vrienden completeren het ontvangstcomité. Mobieltjes in de aanslag. Er zijn omhelzin gen, er is koffie en zelfgebakken koek. En er is een spandoek. Sela- mat Datang staat erop: fijn dat je gekomen bent! Een warmer wel kom is nauwelijks denkbaar. Hoe wel, warm... „Hier in Terneuzen is het nu 6 graden. Zo'n lage tempe ratuur heb ik in mijn leven nog niet eerder meegemaakt", zegt Ma rio. November vorig jaar zijn Mario en Lilis aan de voorbereidingen be gonnen. Zij maakt foto's, hij be stuurt de motor. Samen maken ze een reisverslag. Op YouTube zijn al diverse filmpjes van de twee te vinden (zoek op 'Mario Iroth wheel story'). Veelal blauwe luch ten en stoffige wegen. Zo reisden ze onder meer door Nepal, waar de wegen nog steeds bezaaid lig gen met puin na de recente aard bevingen. Een ervaring die om be zinning vraagt. Maar er zijn ook leuke dingen onderweg. „In het noordoosten van India heb ik het Himalayagebergte gezien. Dat was een mooie ervaring. En in Oosten rijk zag ik voor het eerst sneeuw. Had ik nog nooit gezien in mijn le ven, behalve op televisie." Oom Wim de Valk ontmoette zijn neef begin dit jaar: „Dat was in Jakarta. Eigenlijk bij toeval, want hij is dikwijls op reis. Toen hij vertelde dat hij op de motor naar Parijs wilde rijden, heb ik ge zegd dat-ie dan ook maar bij ons langs moest komen. Ze blijven nu een week hier." Er zijn zelfgebakken koeken en er hangt een spandoek. 'Selamat Datang' staat erop: fijn dat je gekomen bent! Tijdens die week staan een be zoek aan Amsterdam en tochten langs verschillende bezienswaar digheden op het programma. Daar na is het tijd voor de terugreis. „Ik denk dat we nog een aantal maanden voor de boeg hebben", zegt Mario. „Ik weet niet precies hoeveel. Dat hangt er vanaf. Soms gaat het wat langzamer, als een land mooie dingen te bieden heeft." De terugreis loopt via Spanje, want daar is het warm. Daarna ne men ze de kortste weg. Die is 'maar' 20.000 kilometer. ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 Twitter ontplofte vrijdag bijna. Nog geen dag oud was hij, maar de kersverse zoon van Wesley en Yolanthe was met een trending topic. Een enkeling vond het zielig, dat er zo fel gereageerd werd op de naam van de baby. Maar wie zijn kind Xess Xava Sneij- der (XXS) noemt, vraagt ook wel om commentaar. Behalve grappen over de initia len en de uitspraak, werd ook geraden naar de afkomst van de naam. Xess Xava lijkt verdacht voor op 'zes cava', vond ook Bren don Voogt. Kijk op www.pzc.nl of 1. Vervulling wens doodzieke Michael is stap dichterbij 2. Grote controle langs de A58 3. Dode bij bedrijfsongeval Westkapelle 4. Restaurant De Nieuwe Stads- schuur in Goes dicht 5. Doodzieke Michael heeft nog maar 1 wens: trouwen Eén wens heeft de 26-jarige Mi chael van Delft nog. De doodzie ke Terneuzenaar wil dolgraag trouwen met zijn vriendin Ursu la Looij. Nadat dit bericht in de krant en op Facebook stond, kwam de planning van hun brui loft in een stroomversnelling. Van alle kanten wordt hulp aan geboden. „Geweldig dat er zoveel men sen zijn die dit mogelijk willen maken", reageert Chjewrena Vrena Wendels. Ook Michael heeft vanuit zijn ziekenhuisbed gereageerd. „Thank u all." Fort Rammekens in mistflarden. Rob Oostdijk maakte deze #pzcfoto met Drone en Gopro. #nofilter Deze foto is uitgekozen door hoofdredacteuren Matthias, Elham en Thijmen uit groep acht van basisschool 't Kofschip in Zierikzee. door Ernst Jan Rozendaal 'Ik had nog nooit sneeuw gezien' Mario en Lilis arriveren in Terneuzen en worden onthaald door de oom en tante van Mario; Wim en Frieda de Valk. foto Ronald den Dekker door Peter van den Assem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37