Persoonlijke familiekroniek 'Je kunt niet zeggen: ik heb een zeldzaam e-book' lil i CULTUUR SHOW 31 Belangenorganisatie jonge dj's wil bescherming auteursrecht Romy breekt arm in musical TOPPAKKEN Tijdens het Amsterdam Dance Event (ADE) is gisteren een be langenorganisatie voor jonge dj's gelanceerd. Deze Dutch DJ Foundation wil opkomen voor goede contracten en bescher ming van auteursrechten. Ook wil de belangenclub een gesprekspartner voor de over heid zijn en werken aan betere voorlichting. De organisatie is opgericht door de ouders van een aantal vooraanstaande dj's zoals Mar tin Garrix en Hardwell. Ze wil- Hoofdrolspeelster Romy Monteiro heeft donderdaga vond haar arm gebroken bij een val op het podium tijdens de musical The bodyguard. Ze kan daardoor de komende shows niet optreden, aldus pro ducent Stage Entertainment. April Darby en Samantha Klots vervangen Monteiro de komen de week in het Beatrix Theater in Utrecht. len vooral de belangen beharti gen van beginnende dj's die tij dens hun tienerjaren al ont dekt worden en een contract krijgen aangeboden, zegt woordvoerder Michiel van Kleef, de stiefvader van dj Headhunterz. „Voordat je het weet, hebben ze hun rechten weggetekend en zijn die eigen dom van een platenlabel of het management", zegt hij. „Het is een ondoorzichtige wereld, waar iedereen veel geld wil ver dienen." 'We gaan de strijd voor legale marihuana winnen' Boijmans regelt expo in Shanghai Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam organi seert voor het eerst een tentoonstelling in China. Koningin Maxima opent op 28 oktober in Shang hai de expositie The future of fashion is now met werk van internationale modeontwerpers. Die is later ook nog te zien in de Chine se 'kledingstad' Shenzen. Zeldzame brief van componist Mozart geveild In de Amerikaanse stad Boston is een zeldzame brief uit 1786 geveild die componist Wolf gang Amadeus Mo zart schreef aan een vriend, de botani cus Nikolaus Joseph von Jacquin. Het do cument bracht om gerekend 190.000 euro op. In de brief vraagt Mozart of Von Jacquin hem drie partituren wil terugsturen. Springsteen komt met een nieuwe cd-box Op 4 december ver schijnt de cd-box The ties that bind: The river collection van Bruce Spring steen. Die bevat vier cd's met 52 nummers en nooit eerder vertoond beeldmateriaal op drie dvd's. In de box zitten onder meer The river: Sin gle Album en de cd The river, outtakes met studiosessies uit 1979 en 1980. Hij is net 50 geworden, maar voor cabaretier Vin cent Bijlo is dat 'het nieuwe 30'. Voor hem geen Om roep Max, de Ouderenbeurs of 5oPlus. Liever omarmt hij de mo derne tijd, Het nieuwe nu, zoals zijn voorstelling heet. Als blinde in het huidige tijds gewricht profiteert hij volop van de zegeningen der techniek. Een zelfrijdende auto, een applicatie voor navigerende schoenzolen... Maar Bijlo koestert de paradox. Het nieuwe nu druipt namelijk van de nostalgie, diezelfde hun kering die hij verbaal te lijf gaat. De verhalen over zijn jeugd, waarin twee blinde broers gelui den 'verzamelen', zijn ontroe rend en amusant tegelijk dankzij de zelfspot. Bovendien: ook aan de 'goeie nieuwe tijd' mankeert nogal wat. Rekenen kunnen we niet meer, met elkaar spreken hoeven we niet meer in deze draadloze samenleving. Op die momenten trekt hij heerlijk van leer tegen de ongeletterdheid van een generatie die leunt op 'pushberichten' bij 'breaking Als blinde in het huidige tijdsgewricht profiteert Vincent Bijlo volop van de zegeningen der techniek news'. Het nieuwe nu is een van Bijlo's meest persoonlijke voor stellingen. Een familiekroniek ook van een bijzonder gezin, die het waard is gehoord te worden. Lisa Kuitert (i960), hoogle raar boekwetenschap aan de Universiteit van Am sterdam, wijst naar de boe kenkast op haar kamer. „Ik was bijna in tranen toen ik die kast zag. Dit is de boekenkast van een architect. Ik kreeg er ge lukkig nog een bij, want hier kun je nauwelijks iets in kwijt. Maar op de Vrije Universiteit mag je ge loof ik helemaal geen boeken meer op de kamer hebben." Kuitert schreef Het boek en het badwater. De betekenis van papieren boeken. Zeg maar een pleidooi voor het papieren boek. Ze stoor de zich bovenmatig aan de nega tieve berichtgeving over het papie ren boek. „Vooral in overheidsdocumen ten over de toekomst van bijvoor beeld de Koninklijke Bibliotheek en het literatuuronderwijs zie je dat. Die toekomst is digitaal en het papieren boek hoort daar blijk baar niet meer bij. „Het is toch treurig dat de KB geen papieren exemplaar van een nieuw boek meer bestelt, maar al leen een digitaal exemplaar? Juist op een plek waar het boek be waard moet blijven. Nu is het de eerste plek waar het papieren boek over de rand wordt gekie perd. Dat is zorgwekkend." Mensen die nog papieren boe ken kopen, wordt betoogd, zijn di- 'Het is toch treurig dat de KB geen papieren exemplaar meer van een nieuw boek bestelt' nosauriërs. In de trein wordt min der gelezen omdat iedereen op zijn smartphone zit. Daarom heb ben we ook geen papieren boek meer nodig. Probleem opgelost. „Dat is natuurlijk niet zo", zegt Kuitert. „Je ziet het om je heen. We gaan naar de boekhandel, we houden van boeken. Waarom wor den er anders nog steeds zoveel pa pieren boeken verkocht?" Ze vindt het buitengewoon on verstandig van bibliotheken om af scheid te nemen van het papieren boek. „Ik ben geen tegenstander van het e-book. Dat is een fantas tische uitvinding, ik gebruik hem zelf ook. Maar het is onzinnig om te zeggen dat we daarom het pa pieren boek zomaar kunnen weg doen. Ten onrechte wordt gedacht dat een e-book een een-op-eenver vanging is van het boek. Dat is dus niét hetzelfde." En ze somt op. „E-books heb ben geen toegevoegde waarde, ze zien er allemaal hetzelfde uit. Je kunt niet zeggen: 'Ik heb nu toch een zeldzaam bijzonder e-book ge kocht.' Bovendien: ze zijn niet zichtbaar en ze zijn niet tastbaar." In Het boek en het badwater laat ze op overtuigende wijze zien waarom dat papieren boek altijd belangrijk is geweest en zal blij ven. „Door het echt zien van boe ken kom je er eerder toe te gaan le zen. En dan is er nog dat geluksge voel wanneer je je boeken herkent als je eigen exemplaar. Je ziet wan neer je het gelezen hebt, hoe je het gelezen hebt, er komen herin neringen boven drijven, of er valt een ansichtkaart of kassabon uit het boek. „Zien is het herinneren van de inhoud. Papieren boeken zijn bouwstenen van het geheugen. Dat valt allemaal weg bij een elek tronisch exemplaar." In de prachtige omgeving van de gemeente Oost Gelre ligt Résidence Lichtenvoorde. Dit gebied staat bekend om haar prachtige wandel-en fietsroutes en rijke geschiedenis. Vakantiehuizen direct aan het water gelegen Hoofdgebouw in ontwikkeling met o.a. zwembad, fitness en wellness Gegarandeerd meerjarig netto rendement tot 8% per jaar Er is al een nieuw vakantiehuis beschikbaar voor 109.500,- excl. btw en incl. eigen kavel, tuinaanleg en complete inventaris. Open huis weekend in Lichtenvoorde Dit weekend en maandag bent u van harte welkom om kennis te maken met het vakantiepark en onze nieuwe vakantiehuizen. Résidence Lichtenvoorde Koemaatsdijk 1 te Lichtenvoorde Tel. 06 1137 0071 of 088 500 2464 www.chaletindeachterhoek.nl ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 MUZIEK THEATER Willie Nelson (82) countryzanger MUSEUM MUZIEK MUZIEK RECENSIE CABARET door Arno Celder Vincent Bijlo - Het nieuwe nu. Gezien: 5/10, Stadsschouwburg Utrecht. Tournee door het land. Het papieren boek mag niet ver dwijnen. Dat zegt hoogleraar Lisa Kuitert in Het boek en het badwa ter. „Papieren boeken zijn bouwste nen van het geheugen." door Maarten Moll Lisa Kuitert. foto Eva Plevier Lisa Kuitert schrijfster Lisa Kuitert - Het boek en het badwater. De betekenis van het papieren boek. Uitgeverij AUP, 12,95 euro. .4» Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. /Sko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31