Van Goud, Tigerlily, Broos tot Xess Xava STEL JOUW VRAAG AAN DE MINISTER PRESIDENT. !<^SSS Vanaf het begin wilde ik hem ontmoeten NIEUWS 21 De dood van René bracht diepe rouw én levensgeluk. Vader Willem ontmoette de ontvanger van de nier van zijn zoon. Willem van Kolfschoten schrikt wakker van de telefoon. Het AMC in Amsterdam belt. Zijn zoon René heeft een motoronge luk gehad en ligt met hersenlet sel op de intensive care. Kort nadat Willem in het zie kenhuis arriveert, brengt de chi rurg het slechte nieuws. René is overleden. Tijd om te rouwen, is er niet. Willem moet snel een be sluit nemen. Geeft hij toestem ming om de nieren van René te laten transplanteren? Zijn zoon had een donorcodicil. Willem twijfelt niet en zegt meteen ja. Zijn motorrijbewijs had René nog geen half jaar. Waarom stapte hij die avond met drank in zijn lijf en zonder helm op de motor van een ander, om nog wat rond jes te rijden? Het blijft een raad sel. René schampte een auto en sloeg over de kop. De telefoon gaat bij Albert, die in de tuin is. Het is het Radboud, het ziekenhuis in Nijmegen. Goed nieuws. Er is een nier be schikbaar. Hij moet direct naar het ziekenhuis. Binnen een uur is Albert in Nijmegen. „Ik was heel emotioneel, dat vergeet ik nooit. Er spookte van alles door mijn hoofd." Om 01.30 uur ont waakt hij, met een nieuwe nier in zijn lichaam. Albert, bouwvak ker van beroep, staat al een paar jaar op de wachtlijst voor een nier. „Mijn beide nieren bleken verschrompeld. Tot die tijd was ik best actief. Fietsen, schaatsen, maar ik voelde dat mijn lichaam achteruitging. Ik kon het niet meer bolwerken." Het wachten op een nieuwe nier begon. Dan is het zover maar het nieuwe or gaan beleeft een moeizame start. „Toen het na drie weken goed ging, kwam het besef dat iemand hiervoor gestorven is." 'Dan krijgt mijn donor opeens een gezicht. Zo'n stralende, jonge knul' Eenmaal hersteld, heeft hij einde lijk de rust om contact op te ne men met de familie van zijn do nor en ze te bedanken. Willem weet lange tijd niets meer dan dat de linkernier van René bij een man van 53 is geplaatst, en de rechternier bij een man van 59. Meer mag het ziekenhuis niet zeggen. Het jaar daarop krijgt hij een bedankkaartje van de ontvan ger van René's linkernier. Het gaat goed met hem. Willem is erg blij als hij half januari 2014 een brief krijgt van Albert: „Bes te dierbaren van mijn donor.. Albert schrijft dat hij vaak denkt aan zijn donor. 'Hoe moet ik die persoon bedanken? Het liefst zou ik naar zijn of haar grafgaan. Mijn hoop is dat jullie het voor mij willen doen'. Enkele weken later krijgt hij ant woord van Willem. „Beste ont vanger van de nier van mijn zoon. Uw brief heeft mij enorm geraakt, zo uit het hart geschre ven. Ik zou het erg fijn vinden om contact met u te krijgen." De brieven worden via de transplantatiecoördinatoren in de ziekenhuizen verstuurd. Die hanteren de privacyregels strikt. Geen naam, geen telefoonnum mer, geen mailadres. Wel wijst het ziekenhuis op de stichting Donadona die nabestaanden van een donor en ontvangers met el kaar in contact brengt. Dankzij de stichting komt het op 10 juni van dit jaar tot een ont moeting. Op een neutrale plek in Zeist lunchen Willem en Albert samen, het voelt direct goed. Wil lem: „Vanaf het begin wilde ik hem ontmoeten. Er zit toch een stukje van mijn zoon in hem. Ik had bij onze eerste ontmoeting twee foto's van René meegeno men." Albert: „Dan krijgt mijn donor opeens een gezicht. Zo'n stralende, jonge knul, met een vrolijk koppie. Toen kwam het nog directer binnen en werd ik emotioneel. Ik had iets te vieren, en bij jou was het net anders om." Willem, die ook een boek schreef over zijn zoon, kijkt naar Albert. „Ik ben heel blij dat de nier het goed doet. Toen hij bij mij op bezoek was in Lelystad, was een stukje van René toch even thuis." Met de geboorte van Xess Xava Sneijder is Nederland een nieuwe voornaam rijker. En wat voor een! Draai je het om, dan krijg je sex. Je kunt 't uitspreken als exces. Het is goed gebruik onder Beken de Nederlanders om uit te blin ken in ongebruikelijke namen voor hun nageslacht. Zo bestaat de kinderschare van schrijver Ro nald Giphart uit Broos, Tip en Las- se. Koos tv-persoonlijkheid Beer tje van Beers voor haar dochter de namen Tigerlily Bella Grace. En verraste rapper Gers Pardoel vriend en vijand met zoon Goud en dochter Rocci. In dit rijtje misstaat Xess Xava niet. „Mensen die zeifin de schijn werpers staan, geven hun kind graag een bijzondere naam", con cludeert namenkenner Maarten van der Meer. „Ze denken dat hun kind het ook prettig zal vinden om aandacht te krijgen door zijn bijzondere naam." En zo uitzonderlijk is het ook weer niet je zoon of dochter een naam te geven die onderaan het voornamenregister bungelt. De massa bestaat al lang niet meer uit Jannen, Klazen, Truzen en Thea's. „Nog geen 1 procent van al le jongens kreeg vorig jaar de naam Daan; dat is 1 Daan per 6 schoolklassen. Dat is dan de popu lairste naam." Sinds de wijziging van de naamwet eind jaren zestig is zo'n beetje alles geoorloofd, zo lang het niet aanstootgevend is. De aparte naam past in een maat schappij die draait om het indivi du dat bewust voor kinderen kiest.„Ouders zoeken naar een naam die niet veel voorkomt", meent Emma van Nifterick van voornamelijk.nl. „Een naam die laat zien hoe goed ze erover heb ben nagedacht en hoe uniek hun kind is." Toch hadden Wes en Yo iets langer moeten nadenken. Be grijpelijk dat je familie wilt ver noemen, maar maak er niet zo'n ratjetoe van dat je eindigt met een 'prutnaam'. Zo denkt peda- De naam Xess Xava, het zoontje van Yolante misstaat niet in het lijstje bijzondere voornamen. goog Bas Levering erover. Bij min der aparte namen is het moeilijk in te schatten of je pasgeborene je later om zijn naam zal vervloe ken. Eén advies van de pedagoog: „Maak een bewuste keus. Je naam is je identiteit, ouders hebben daarin een grote verantwoorde lijkheid." Heb jij een super goede vraag voorde minister-president? Dan maak jij kans op een persconferentie met Mark Rutte in Den Haag*! VRAür0^W Ga naar projectschoolkrant.nl en vul jouw vraag in. ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 De stichting Donadona regelde een ontmoeting tussen vader van de donor Willem van Kolfschoten (I) en Albert van den Berg, de ontvanger van de nier van René. foto Koen Verheijden. 'Beste dierbaren van mijn donor...' Zaterdag 8 september 2012, 03.30 uur Zaterdag 8 september 2012 Albert van den Berg Zondag 12 september 2015 Willem van Kolfschoten - Renéderlan- der, uitgeverij Free Musketeers, 18,95 euro door Heieen Boex *ledere winnaar mag een paar klasgenoten en een begeleider meenemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21