Kamerlid Gesthuizen gaat de strijd aan met FNV'er Ron Meyer 'fe NIEUWS 19 Tegen de wil van het bestuur stelde Sharon Gesthuizen zich kandidaat als nieuwe voorzitter van de SP. Wat gebeurt er met de partij als zij het stokje mag overnemen van Jan Marijnissen? Nieuw gezicht voor SP !Sb^ De landkaart van Ne derland hangt in haar Haagse woonka mer, met op zo'n der tig plekken een don kere sticker: daar was Sharon Gesthuizen, kandi daat-partijvoorzitter van de SP. De ko mende maand komen daar nog der tig stickers bij. Haar kandidatuur is voor SP-begrippen een revolutie. Te gen de wil van het partijbestuur kan dideerde ze zich voor het partijvoor zitterschap. Eind november kiest het SP-congres. Tegen alles en iedereen in neemt Gesthuizen (38) het op tegen de man die scheidend partijvoorzitter Jan Ma rijnissen als zijn protégé beschouwt: vakbondsman Ron Meyer. Voor het goede begrip: in de hele geschiedenis van de SP hebben de leden op één uit zondering na altijd de voorge kookte stemadviezen van het hoofdbestuur ge volgd. Al in 2012 over denkt ze de positie van partijvoorzitter, maar dat is vanwege de Kamerverkiezin gen voor Gesthuizen niet het goede mo ment. Het duurt vervol gens drieënhalf jaar voor dat er een nieuwe kans komt. „Vorig jaar november heb ik het mijn fractievoorzitter Emile Roemer ver teld. Toen ik hem 5 augustus belde om te zeggen dat ik mijn sollicitatie brief klaar had, bleef het heel lang stil. Toen zei ik: 'Volgens mij moet jij dit voor kennisgeving aannemen!' Daarna begon hij heel hard te lachen. Toen zei hij: 'Ja, dat denk ik ook.' Hij wist al wat er uit het partijbestuur ging komen. In Emile schuilt hele maal geen kwaad. Een hele joviale vent." „Het is alsof je jezelf psychoanaly- seert, ik maak er ook al zo lang deel van uit. Wij voeren campagne op so ciale zekerheid en zorg, daar kent ie dereen ons van. Dat moeten we blij ven doen. Maar het ledenbestand loopt terug, is van 50.000 naar 42.000 leden gegaan. De aanwas stagneert en stilstand is achteruitgang. Als wij de grootste en belangrijkste partij van Nederland willen worden, dan moeten we verbreden." „We moeten weg van het vooroor deel dat wij de partij zijn van men sen met een uitkering en gezond heidszorg. We profileren ons als SP niet voldoende bij een aantal politie ke onderwerpen. Terwijl we er wel over nadenken en er goede standpun ten over hebben. Mensen wéten het gewoon niet. Dat moet veranderen door er campagne op te voeren. Bij ondernemerschap denken mensen toch vaker aan de WD, bij duurzaam heid aan de Partij voor de Dieren en GroenLinks, bij lesbisch, homo, bi en transgender (LBHT) aan D66. Omdat wij daar geen campagne op voeren! Daarom sluiten mensen die zich daar mee bezighouden zich niet makke lijk bij ons aan. De strijd die zij voe ren, kunnen ze ook in de SP voeren. Wij moeten als partijorganisa tie wortelen in de aarde als wij willen groeien. Dan kun je ook ieder jaar vrucht dragen. Je moet van deze tijd zijn. Daarom snap ik waarom partijvoor zitter Jan Marijnis sen er na 27 jaar mee ophoudt." 'Ik heb de goede kennis en ervaring om een partij te leiden' „Ik heb de goede ervaring en weet ge noeg van de politiek op nationaal ni veau, op veel verschillende beleidster reinen in binnen- en buitenland. Als Kamerlid ben ik binnen en buiten het parlement zeer actief. Ron zei in ons laatste debat: 'Je bent een politi ca, maar we hebben een partijvoorzit ter nodig.' Dat is een raar verwijt, als of ik een eendimensionale vrouw ben. Terwijl ik wel een zekere ge laagdheid heb. Dat waarvan Jan Marij nissen zegt dat hij het mist in vrou wen. Ik maak beelden, was onderne mer." „Democratie is een werkwoord. Ik denk niet dat je moet zeggen als hoofdbestuur: we hebben hier de sta tuten in handen en dat gaat boven wat we zelfbelangrijk vinden. Het is Jan Marijnissen maak te in mei bekend te willen stoppen als par tijvoorzitter van de SP. Hij was 27 jaar voorzitter en jaren lang het gezicht van de partij. Op het lan delijke par tijcongres van 28 no vember zullen afge vaardigde SP-leden een nieuwe voorzit ter kiezen. Dit week end vinden er in het hele land regioconfe renties plaats ter voor bereiding op dat lan delijke congres. v=-V- N'I- een van de punten waarop ik lokaal veel bijval krijg: meer openheid en ruimte voor discussie. De SP moet de mocratischer. Wat is er nou mooier dan iedereen een stem te laten heb ben? Het argument tegen is: je moet actief zijn in de afdeling. Maar dat kan soms niet. Als je langdurig ziek bent, of je hebt een drukke baan. Niet-actieve leden zijn ook loyaal! Die moet je de kans geven als ze inte resse hebben. Er is angst dat de niet-actieven het overnemen, maar dat gaat niet gebeuren." „Er zijn afdelingen die proberen hun afgevaardigden allemaal op dezelfde kandidaat te laten stemmen. Ik vind dat ze de verhoudingen in hun afde ling zouden moeten weergeven. Als je bang bent dat mensen anders stem men dan de bestuurders die er langer over hebben nagedacht, dan is dat aristocratie. Er zijn ook regiobestuur ders die afdelingsvoorzitters aanspre ken en een stemadvies geven omdat het hoofdbestuur nu eenmaal Ron Meyer wil. Regiobestuurders die het debat aangaan met leden die wat an ders willen dan de voorgestelde kan didaat. Of een afdelingsvoorzitter die zijn leden voorstelt: zullen we niet ge woon met zijn allen op Ron stem men? Maar de leden willen dat vaak niet." Verwacht u meer toestroom van nieuwe leden als de sfeer wat minder dwingend is, je je niet verplicht voelt naar een de monstratie te gaan, er een normaal one-man-one-votesysteem komt? „Ja, die toestroom verwacht ik, ik re ken op een bloeiende partijdemocra tie. Maar het steentje rolt nu van de berg. Door mijn stap is er nu al een onomkeerbaar proces op gang ge bracht. Mensen zijn er blij mee, de be zoeken die ik breng aan afdelingen zijn enorm inspirerend. Kijk, als we iedere week 10.000 man op de been brengen voor een demonstratie, maar niet effectief zijn, dan mogen we daar ook niet tevreden mee zijn. Het gaat erom maatschappelijke bewegin gen te bundelen zodat mensen zich aansluiten." „Emile heeft dat gezegd, hij heeft het woord 'terughoudend' gebruikt. Maar degenen die in het partijbe stuur zitten, houden zich daar niet aan, die blijven hun voorkeur via de media ventileren. Als partijbestuur mag je een voordracht doen. Daar krijgen ze kritische vragen over, maar dat hebben ze gedaan omdat ze het altijd doen. Alleen houd het daar dan bij. Kijk, het is een atletiekwed strijd. Als ik niet op de baan was ge komen, had Ron niet hard hoeven lo pen. Hij moet nu ook sprinten, net als ik. Het beste leiderschap komt er op eigen kracht. Het wordt echt span nend." ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 'Ik snap dat Jan stopt: je moet van deze tijd zijn' door Jan Hoedeman Waarom wilt u de SP veranderen? Hoe dan? Waarom vindt u uzelf een betere kandidaat dan Meyer? Nu kiezen afgevaardigden de partijvoor zitter, u wilt dat de leden dat doen. Uw tegenstanders zeggen: Gesthuizen wil de regels tijdens het spel veranderen. 'fjl v/' '■SiSS Kandidaat-partijvoorzitter Sharon Gesthuizen pleit voor.j meer openheid en ruimte voor discussie binnen de SP. foto Jacqueline de Haas Het systeem van kiesmannen zou in uw nadeel werken. Worden SP-Kamerleden geacht zich te onthouden van de strijd om het partijvoorzitterschap?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19