Aram (8) vluchtte met het gezin naar Zierikzee Groep 8 bereidt zich voor op de middelbare school De krant heeft een nieuwe baas Kunstgebit Deze pagina is gemaakt door groep 8 van OBS 't Kofschip Zierikzee, de Zeeuwse winnaars van Project Schoolkrant COMMENTAAR et werken voor de krant vond ik heel leuk en leerzaam. Je ziet wat je op de redactie allemaal doet en wat er nodig is om een krant te maken. Ik vond het heel bijzonder dat wij de baas mochten zijn en mochten beslissen wat er allemaal in de krant ging komen. Maar hoe kwamen we hier eigenlijk terecht? We hebben meegedaan aan Project Schoolkrant en wat bleek: we hadden gewonnen! We wer den van school opgehaald met een bus en gingen naar de redac tie van de PZC in Vlissingen. Ik was benieuwd hoe de mensen zouden zijn en hoe de redactie er uit zou zien. Toen we er waren mochten we in een kamer gaan zitten en toen ging meneer Kroon vertellen wie hij was en wat hij doet op de redactie. Ook vertelde hij wat wij gingen doen. Voordat wij bij de PZC waren, was hij hoofdredacteur en als wij weg zijn neemt hij het weer over. En toen gingen we snel aan de slag! Sommigen gingen een video maken en anderen waren weer druk bezig achter de com puter. Ik vond dat er aardige mensen waren die ons gingen bege leiden. Voor alle groepjes was er iemand die kon helpen. Maar het meeste mochten we zelf beslissen en dat gebeurt bijna nooit. Het was echt een topdag! Het meeste mochten we zelf beslissen en dat gebeurt bijna nooit De kinderen uit groep 8 van OBS 't Kofschip vinden het spannend dat ze in hun laatste schooljaar op de basisschool zit ten. „Volgend jaar zitten we op eens bij andere kinderen in de klas op de middelbare school", zeggen Joëlla en Danique. Voordat ze naar het voorgezet onderwijs gaan, moeten ze eerst nog hard werken. De kinderen- verwachten dat het een druk schooljaar wordt. „De Eindcito komt eraan en we krijgen veel meer huiswerk", zeggen Eline en Joëlla. Elham denkt dat ze het niet veel drukker krijgen. „Het zal heus wel meevallen", zegt hij. Aan het einde van dit school jaar zijn er nog leuke uitjes. Veel kinderen hebben vooral zin in het schoolkamp in Veere. „Dan zijn we veel in de natuur en gaan we allemaal leuke dingen doen", vertelt Joëlla. Er wordt ook nog een eind- feest gehouden voor de 24 kinde ren uit groep 8. Met muziek, spel letjes en een soort diner. Die avond houden de leerlingen mis schien zelfs een toneelstuk voor hun ouders. Joëlla, Daphne, Eline en El- ham vinden de schoolkrant ma ken het leukste wat ze tot nu toe hebben gedaan. „Je leert er veel over hoe je een krant moet ma ken", zegt Elham. Na dit schooljaar gaan de kin deren naar de middelbare school. De meeste kinderen gaan naar de Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee. Joëlla, Daphne, Eline en El ham denken dat ze allemaal naar een ander niveau gaan, de mees ten waarschijnlijk naar mavo en havo. 'Je kent de kinderen nog niet, het is een groot gebouw en je krijgt veel nieuwe vakken' Femke verwacht dat ze er veel werk krijgt en dat er een leuke sfeer is op de middelbare school. „Omdat er meer kinderen zijn en je zit er in een groter gebouw", zegt ze. Klasgenoot Jamie denkt dat ook. „En ik vind het leuk dat ik dan bij mijn broer op school zit", zegt hij. Maar ze vinden het niet alleen allemaal leuk. Het is ook best wel spannend. „Je kent de kinderen nog niet, het is een heel groot ge bouw waar je de weg nog niet weet en je krijgt allemaal nieuwe vakken", vertelt Daphne. De meeste kinderen hebben er wel zin in om naar de middel bare school te gaan. Ze willen de vakken taal en rekenen op de bas- sisschool liever niet meer doen. Maar ze gaan de leuke geschiede nislessen van meester Arjen wel missen. „Die zijn echt heel grap pig. Hij geeft iedereen een rol, praat veel en je mag altijd samen werken", vertelt Fabiënne. De leerlingen zijn dus toe aan iets nieuws, maar vonden het op de basisschool ook hartstikke leuk. ZIERIKZEE. Er komen veel vluchte lingen naar Nederland, omdat het in het land waar zij vandaan ko men oorlog is. Aram (8) uit groep 6 van OBS 't Kofschip is twee jaar geleden zelf uit Syrië gevlucht. Aram kwam in 2013 met zijn broertje en ouders naar Neder land om hier een beter leven op te bouwen. In Syrië was het toen ook al oorlog. „Ik vind het hier fijner omdat er geen oorlog is. Ik heb hier vrien den en kan naar school", zegt hij. Aram moet nog wel wennen aan de Nederlandse gewoontes en aan zijn buurt. „Ik mag er niet al tijd met de kinderen meespelen", vertelt hij. Op school heeft hij ge lukkig wel veel vrienden. De Syrische Aram vindt de Ne derlandse taal nog best wel lastig. „Sommige woorden ken ik nog niet. Die leer ik nu op school", ver telt hij. Soms wordt hij daarbij ge holpen door andere kinderen die Almanak De opa van het Zierikzeese meisje (12) is een echte snoepkont. Hij heeft in zijn lange leven al zóveel snoepjes gegeten, dat hij al een aantal jaren een kunstgebit heeft. Hij legt die nep- tanden elke avond voordat hij gaat slapen op het nachtkastje. Zijn dochter wist daar een leuk grap je mee. Bij de bakker haalde ze een kunstgebit van marsepein. Toen opa Nederlands en Arabisch kunnen spreken. Zij kunnen hem nieuwe woorden leren en hem dingen uit leggen die hij nog niet begrijpt. Ook Arams ouders zijn de Ne derlandse taal nog aan het leren. Samen teksten lezen bij het vak 'nieuwsbegrip' vindt Aram op school het leukste. „Daar leer ik veel van omdat ik met de taal be zig ben", zegt Aram. 'Sommige woorden ken ik nog niet. Die leer ik nu op school.' lekker lag te snurken, sloop ze de ka mer binnen en verwisselde het echte kunstgebit voor de snoeptandjes. Om hem wakker te maken zette ze heel hard muziek op. Opa werd boos wakker. Meteen deed hij zijn kunstge bit in, maar dat ging niet zo makke lijk als normaal. Toen hij de zoete smaak proefde, was hij niet meer boos. Opa was een échte zoetekauw! ZATERDAG 17 OKTOBER 2015 Er is nu een stopverbod voor basisschool 't Kofschip, waar Fabiënne (midden) auto's laat stoppen om de kinde ren te laten oversteken, foto Marieke Mandemaker Femke Krijgsman, hoofdredacteur door Noa Tanis en Nicole Legemaate groep 8 van Daphne uit groep 8 8 van door Jip van der Hulle en Brett de Vos Tip? redactie@pzc.nl Nicole Legemaate uit 't Kofschip in Zierikzee Noa Tanis, ook uit groep 't Kofschip in Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17