47 tanden zetten alles op z'n kop Een jonge coach als bankier van de onderwereld Enthousiaste sollicitant zwemt naar gesprek én krijgt baan NIEUWS 9 OM wil celstraf voor rellen Schilderswijk dood Henriquez 'El Chapo' is straks overal Het Openbaar Ministerie eiste gisteren tien maanden onvoor waardelijke celstraf tegen Mi chael van der K. (27), één van de hoofdverdachten van de zo merreden in de Haagse Schil derswijk. In totaal stonden vier Hagenaars terecht. De rellen ontstonden na de dood van Mitch Henriquez (42), die hoogstwaarschijnlijk overleed door zuurstofgebrek tijdens zijn arrestatie in het Haagse Zuiderpark. Volgens de aanklager gooide Van der K. in de Schilderswijk op 29 juni stenen naar agenten en plunderde hij in de nacht die volgde de Albert Heijn. Op beel den uit de winkel is een man met lange zwarte dreadlocks en een jeansblouse te zien, net als de ver dachte heeft. Mohamed E. (20) en Aesema M. (19) zouden op hun beurt molotovcocktails hebben gemaakt. Zij hoorden respectieve lijk een halfjaar en een jaar eisen. Aanvankelijk zou Jeffrey T. (28) uit Amsterdam ook terecht staan, maar hij was te laat. vm. Stropers doden 26 olifanten met cyanide Stropers hebben op twee plekken in het Hwange National Park in Zimbabwe 26 olifanten gedood met het gif cyanide. De boswachters pro beren de stropers in het uitgestrekte ge bied met honden en drones op te spo ren. Vorige week werden in het reser vaat ook al veertien gedode olifanten ge vonden, eveneens vergiftigd. De stro pers zijn uit op het kostbare ivoor van de olifanten. Komend jaar grote hinder bij Utrecht CS Voor treinreizigers op station Utrecht Centraal wordt 2016 een lastig jaar. Tij dens maar liefst achttien weekein den en vrijwel alle vakanties rijden er volgend jaar minder treinen, moet vaker worden overgestapt of gebruik gemaakt worden van vervan gend busvervoer. Dat zei ProRail gis teren. De werkzaam- hedenzijn nodig om het spoor bij Utrecht meer capaci teit te geven. 'Hongersnood door droogte in zuidelijk Afrika' Aanhoudende droogte leidt op zeer korte termijn in zuidelijk Afrika tot grote voedselpro blemen. Minstens 13,5 miljoen men sen worden met de hongerdood be dreigd. Natuurver schijnsel El Nino is verantwoordelijk voor de droogte. Het treft vooral Na mibië, Malawi, Zam bia, Mozambique, Botswana en Zim babwe,Zuid- Afrika en Madagas kar. Met de vondst van 47 tanden in China kan de bestaande theorie over de ver spreiding van de homo sapiens vanuit Afrika in de prullenbak. Tot nu toe werd aangeno men dat de moderne mens zich eerder in Europa vestigde dan in Azië. De eerste homo sa piens liep ongeveer 200.000 jaar geleden rond in Afrika. Van daaruit verspreidde hij zich over de rest van de wereld. De oudste resten van de homo sapiens in Azië waren ongeveer 45.000 jaar oud. Maar de 47 tanden uit een grot in de provincie Hunan zijn volgens wetenschappers veel ouder: minimaal 80.000 jaar. Antropoloog Maria Marti- non-Torres, verbonden aan de universiteit College Londen, zegt nu dat de homo sapiens zich in migratiegolven naar Azië heeft verplaatst. Zij trekt deze conclusie samen met Chi nese collega's in het tijdschrift Nature. Die uitkomst roept met een de vraag op waarom de eer ste homo sapiens zich pas 45.000 jaar geleden in Europa vestigde. Misschien was de po pulatie van de rivaliserende Neanderthalers hier veel groter en duurde het daarom langer voordat zij in Europa voorgoed het onderspit dolven, stellen de wetenschappers in het blad Na ture. Ubent een zeer actieve ondergrondse bankier", zei de Amsterdamse of ficier van justitie giste ren tegen Ali T. uit Utrecht. In de zomer van 2014 werd de jonge trai ner, die voetbalclinics gaf op scho len en in wijken, betrapt met mil joenen euro's contant geld. T. werd al een tijdje gevolgd door de politie. Rechercheurs za gen hoe hij in amper twee weken tijd 46 autoritjes maakte. Tijdens die ritjes bezorgde of haalde hij geld, verpakt in Albert Heijn-tas- sen. In totaal zou het gaan om een slordige twaalf miljoen euro. Bergruimte Bij zijn arrestatie vond de politie in zijn kluis 2,5 miljoen euro. In de Volkswagen Jetta waarin T. reed, werd nog eens 500.000 euro gevonden. Dat geld zat verstopt in een geheime bergruimte in de ach terbank. „De grootste vangst van het jaar", volgens de officier van justi tie. Die eiste gisteren in de recht bank van Amsterdam 18 maanden cel - waarvan 6 maanden voor waardelijk - en een werkstraf van 180 uur tegen de Utrechtenaar. „Dit is drugsgeld. Ongekend veel." T. hoorde het onbewogen aan. Zelf verklaart hij niet meer dan een 'loopjongen' te zijn. „Mij was gezegd dat het een vakantiebaan tje was. Ik kreeg er 2.000 euro voor, niet meer." Het dossier van T. geeft een fas cinerend inkijkje in de wereld van ondergronds bankieren. Telkens voordat T. op pad ging, kreeg hij een sms'je van een opdrachtgever. In dat berichtje werden een tele foonnummer, een code en een geldbedrag genoemd. Via het telefoonnummer maak te T. een afspraak om het geldbe drag af te leveren. De code was al tijd het serienummer van een bil jet van 5 euro. De persoon die het geld kreeg, moest dat biljet bij zich hebben. In de kluis van T. vond de politie tientallen 5 eu ro-biljetten, die als 'identificatie middel' dienden. Hawala „Dit is hawala", zegt T.'s advocaat Jan-Hein Kuijpers. Hij verwijst naar de Indiase naam van onder gronds bankieren. In dat land werd het informele betalingssys teem eeuwenlang gebruikt om geld tussen vrienden en familie te laten circuleren. „Dat T. het geld vervoerde of beheerde, wil niet zeggen dat hij zelf een crimineel is", vindt Kuijpers. T. weigert na men te noemen van zijn opdracht gevers. „Als hij dat wel doet, heeft hij een lel van een probleem", al- 'Mij was gezegd dat het een vakantiebaantje was. Ik kreeg er 2.000 euro voor, niet meer' dus Kuijpers. „Het zou niet ge zond voor hem zijn." In Nederland zijn al eerder wo ningen, heihuizen en juweliersza ken ontdekt als banken van de on derwereld. Tassen De Rotterdamse politie rolde be gin dit jaar nog een Primera-win kel op, waar behalve sigaretten en krasloten ook tassen met enorme geldbedragen over de toonbank gingen. „Meestal gaat het om mensen met een blanco strafblad", stelt de officier van justitie. „Zelf was ik ooit bij een inval bij een groente boer. Hissen de kroppen sla lagen de miljoenen." Volgens de officier is een ondergrondse bankier 'ie mand die door criminelen blinde lings wordt vertrouwd en die nog niet in het vizier van de recherche is'. „T. was zo iemand." Hoofd personeelszaken Caroline Jacobs van het bedrijf ZF Marine is amper bekomen van de verbazing. „Een zwem mende sollicitant heb ik nog nooit meegemaakt", zegt ze droogjes. „Bij de kennismaking zei ik: 'nou, volgens mij heb je die baan nu al verdiend'. Dat was op dat moment overigens een grap, want het betreft een gespe cialiseerde technische functie waar wij hoge eisen aan stellen. Maar al plussend en minnend is de keuze op hem gevallen. Het is duidelijk dat zijn doorzettingsver mogen niet ter discussie staat. Dit is geen man die zich snel uit het veld laat slaan." ZF Marine, een multinational die onder meer is gespecialiseerd in het ontwerp en de productie van zogenoemde thrusters (spe ciale scheepsschroeven, red) voor de maritieme industrie, heeft zijn Nederlandse vestiging op een eilandje in de Lek. Het be drijf is lastig bereikbaar wegens werkzaamheden aan de brug, de enige verbinding met het vaste land. „Toen de sollicitant bij de brug arriveerde, mocht hij er ab soluut niet overheen. Een werk man zei: 'als je daar per se heen moet, dan ga je maar zwemmen'. Hij leende een vuilniszak, propte zijn kleding er in en voegde de daad bij het woord." Zijn binnenkomst bij het Krimpense bedrijf was legenda risch. „Ik kreeg een lacherig tele foontje van de receptionist dat de sollicitant was gearriveerd. Zijn hoofd, schoenen en sokken wa ren kledderig en hij had een drui pende vuilniszak in zijn hand. Ik vroeg: 'heb je een buitje op je hoofd gehad?' Op dat moment kon ik uiteraard niet bevroeden dat hij was komen zwemmen." De in Hong Kong geboren sol licitant begint 1 november aan zijn nieuwe baan. VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 DEN HAAG MEXICO CITY. De zoektocht naar Mexico's meest gezochte drugs baas Joaquin 'El Chapo' Guzman wordt komende Halloween een stuk lastiger. Het Mexicaanse bedrijf Grupo Ruv verkoopt namelijk maskers van de beruchte crimineel. Het bedrijf verwacht dat het masker in combinatie met een gevangenisoutfit een bestseller zal worden, foto Reuters HARARE UTRECHT JOHANNESBURG Boventanden gevonden in Fu- yan grot in Zuid-China. foto AFP door Hans van Zon door Peter Winterman Criminelen stallen hun geld het liefst bij iemand zonder een straf blad, zoals de groenteboer of de ei genaar van een Primera-winkel. Of bij voetbaltrainer Ali T. (28) uit Utrecht, die thuis maar liefst 3 mil joen euro verstopte. Ali T. verdachte door Carel van der Velden Caroline Jacobs van bedrijf ZF Marine stond vreemd te kijken toen een solli citant druipnat op gesprek verscheen, foto Arie Kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9