8 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS De aanval van twintig mannen met bivakmutsen op een opvang voor vluchtelingen in Woerden, kwam uit het vlakbij gelegen Montfoort. Aboutaleb en heel veel scheldende bewoners 'Ja zeggen tegen vluchtelingen is niet verstandig.' 'Niet luisteren? Dan slaat de vlam in de pan.' ^?d!f"Lroe\den. mout Burgemeester Theo van Eijk kreeg in september al dit appje: Ze 'hebben er niks mee te maken en verafschuwen geweld', maar dat er een vette link is tussen de actiegroep Ons Montfoort Vluch- telingenvrij en de relschoppers die tekeer gingen bij de vluchtelin genopvang in Woerden, is duide lijk. Óns Montfoort Vluchtelingen- vrij baarde in september al opzien met spandoeken als 'Eigen Volk Eerst', 'Grenzen dicht', 'Rutte op rotten' en 'Laat ze maar komen', met tekening van een vuist erbij. Onder de nepnaam Pieter Jan Ver kerk, gaf een van de mannen ach ter Ons Montfoort Vluchtelingen- vrij links en rechts al zijn mening. 'Verkerks' echte naam is Jochem Daeter. Negentien jaar pas, maar hij stond al eens op de provinciale kieslijst van de PVV. Hij komt uit Keizerrijk, een buurtje van rijtjeswoningen in Montfoort. Net als Merlijn van der Does, twee van de vier jongeman nen die een tijdje geleden bij bur gemeester Theo van Eijk moesten komen vanwege die spandoeken. Ze moesten ermee ophouden, om formele redenen: er was geen ver gunning voor. Het volgende wat gebeurde: twintig mannen be stormden met geweld sporthal Snellerpoort in Woerden, waar net 148 vluchtelingen zaten. Elf be- het terrein aan te pas ko men om de rust te her stellen. Na de korte on derbreking was de sfeer iets minder grimmig. Omwonenden stelden tientallen vragen over de veiligheid van hun dochters en het afwaar deren van de waarde van hun woningen. De inwoners voelen zich niet serieus genomen. „Het wordt ons door de strot geduwd." Burgemeester Aboutaleb kreeg na afloop een strie mend fluitconcert te ver duren. Toch gaf hij aan dat het een waardevolle avond was. Meermaals moest Aboutaleb zijn be toog onderbreken omdat werd gescandeerd 'Azc weg ermee'. Omwonende Lilt je Lor- sé weigerde de uitgesto ken hand van Aboutaleb letterlijk te beantwoor den. „Ik geef hem geen hand omdat ik heel erg boos op hem ben. Hij heeft dit beslist zonder de bevolking te vragen. Ik maak me door de komst van het azc zor gen over de veiligheid van mijn kinderen." Oud-schoolkameraden ook. Stadgenoten (Montfoort, 13.500 in woners, is een stadje) die met el kaar opgroeiden. Ze zijn allemaal rond de 20 jaar oud. Gasten die voor het behoud van Zwarte Piet zijn, die de islam op z'n zachtst ge zegd wantrouwen, die potjes voet ballen bij MSV'19 en in cafés De Plaats en Bolle Harry verzamelen voor feestjes. Maar ook jongens die werken en die met z'n allen achter 'de hufter' aangaan, die de plaatselijke benzinepomp heeft overvallen. Ouders van Stefan en Edwin reageren kwaad en kappen gesprekken af als gevraagd wordt naar hun zoons. Tussen de Face- bookvrienden staat ook Roy Veen- brink, hij hoort weer bij het tele foonnummer waarmee naar Van Eijk is geappt. „Dat mag toch?" rea geert hij bozig. „Ik distantieer me van geweld en ik beëindig dit ge sprek." Vandaag komen de opge pakte mannen misschien vrij. Ze zijn niet allemaal rond de 20 en oud-schoolgenoten van elkaar. Lennart S., ook uit Montfoort, is met 35 jaar de oudste van alle elf verdachten. Een vriendin van hem snapt het nog niet: „Echt een goeie vent. Dit móet gewoon een gelegenheidsactie zijn geweest: 'Gewoon effe lekker rellen.' Ver der niks." zoekerscentrum. De gemoederen liepen in het begin zo hoog op dat de burgemeester het onmogelijk werd ge maakt om te spreken. Hij zag zich genood zaakt om de bewoners bijeenkomst over de komst van het azc aan de Edo Bergsmaweg te onderbreken. Al voordat de bijeen komst begon, ontstond een grimmige sfeer toen tientallen mensen de toegang werd geweigerd omdat de tent vol zat. De ME moest er buiten Burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotter dam stond gisteravond tegenover bijna vijfhon derd woeste inwoners van de wijk Beverwaard om uitleg te geven over de komst van een asiel- Omwonenden stelden vragen over de veiligheid van hun dochters en de waarde van hun woning. lagers werden gepakt, vijf uit Montfoort. Vandaag mogen zes van de elf gearresteerde mannen naar huis, maar ze blijven wel ver dacht. Jochem zegt dat-ie niet van Ons Montfoort Vluchtelingenvrij is. „Ik adviseer ze alleen." Jochem is daarvoor gevraagd, want hij heeft ambities. „Ik wil de politiek in", zegt Jochem. „Ons land leef baar houden voor onze kinderen. Tegen de islam. Dat vraagt offers, want als je voor de PVV gaat krijg je ook bedreigingen naar je hoofd." Ons Montfoort Vluchtelin genvrij begon met een volgens Jo chem goed geargumenteerde brief aan de gemeente over de eventue le komst van vluchtelingen naar Montfoort. „Daar hebben we nooit antwoord op gekregen. Wij willen geen geweld, maar als er niet naar de burger wordt geluis terd, slaat bij de mensen met de korte lontjes de vlam in de pan." Burgemeester Van Eijk kent de brief. „Maar die heb ik dus nooit gekregen", zegt hij. „Hij stond alleen op Facebook. Ja, daar reageer ik niet op." Van Eijk kreeg daarna anonieme whatsappjes: 'Volmondig ja zeg gen is niet verstandig. Vluchtelin gen houd u maar in Nibbixwoud (daar woont Van Eijk, red.). Vluch telingen zijn in Montfoort NIET WELKOM!!' In een tweede appje aan 'passerend burgemeester Van Eijk' staat dat hij naar Montfoorte- naars moet luisteren: 'Houd een referendum en u zult zien dat bijna niemand het met u eens is. We zijn een democratie, geen dic tatuur'. Vijf van de elf mannen die zijn opgepakt, zijn Montfoortenaars. Drie namen die circuleren: Jesper van V., Edwin V., Stefan de R. Ze wonen vlakbij elkaar in Keizerrijk, net als Jochem en Merlijn. Face- bookvrienden. De korte lontjes van de gasten uit Montfoort door Victor Schildkamp De leuzen van Ons Montfort Vluchtelingenvrij worden verwijderd. foto Rianne den Balvert door Marjolein Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8