Lewedorp smacht naar voldoende geschikte huizen voor de ouderen Oud-Tholenaar schrijft boek over suïcide in familie BEVELANDEN en THOLEN 7 Een oom en twee tantes van oud-hoofdredacteur van Vice, Jan van Tienen, pleegden zelfmoord. Hij had veel vragen over wat was gebeurd. Veel mensen hebben wel iets in hun familie waar vragen over bestaan. Iets waar niemand het liever over heeft, maar wat op de achtergrond toch nog wel speelt. Dat gevoel had de uit Tholen af komstige Jan van Tienen al vanaf zijn kinderjaren over zijn eigen fa milie. Zo'n drie jaar geleden be sloot hij een boek daarover te schrijven. Dat komt vandaag uit met de naam Er is niets wat hier nog blijft. „Van 1985 tot 1987 zijn een broer en twee zussen van mijn moeder uit het leven gestapt. Ik ben gebo ren in 1985, dus ik heb ze niet ge kend. Toch heeft bij mij altijd de vraag geleefd: wie waren die men sen? Drie jaar geleden begon ik echt direct vragen te stellen aan de mensen om mij heen. Daar heb ik nu een boek over geschreven." Het boek is geen verhaal over de levens loop van de overledenen, maar een 'verhaal over een verhaal'. De proloog van Er is niets wat hier nog blijft gaat over een verjaardag van een oom. Alle familieleden zit ten in een kring, praten voorname lijk over koetjes en kalfjes.Van Tie nen. „Iedereen kent zulk soort ver jaardagsfeestjes wel. Iedereen praat wel met elkaar maar er ont staat nooit een echt gesprek. Het staat symbool voor de zwijgzaam heid in de familie. Je merkt dat het moeilijk is het over bepaalde onderwerpen te hebben." Die pro loog speelt zich voor de afronding van het boek. Er wordt kort in ge sproken over de voortgang ervan. Het wordt meteen duidelijk dat niet alle familieleden tevreden zijn over de publicatie. „Dat maak te het voor mij soms lastig bepaal de vragen te stellen", zegt de voor malige hoofdredacteur van Vice, een website die gericht is op jong volwassenen. „Vaak voel je het aan als iemand meer weet dan wat diegene op dat moment zegt, maar je wilt hem of haar geen pijn doen met je vragen. Ook kwa men er soms heftige reacties van familieleden die dit niet naar bui ten willen laten komen." Met zijn boek wilde Van Tienen niet alleen meer te weten komen over die familieleden, maar ook over zichzelf. „Ik ben bijvoorbeeld meer parallellen gaan zien met fa milieleden; je herkent dingen van jezelf in de gesprekken over ande ren. Zo ben ik ooit na een avondje carnavallen in Bergen op Zoom la zarus richting huis gelopen. Op een gegeven moment kreeg ik het Ik ben meer parallellen gaan zien met familie; Je herkent dingen van jezelf in de gesprekken over anderen' idee aan te bellen bij een vriend, waarna zijn ouders mij naar huis brachten. Pas na een gesprek met een familielid kwam ik erachter dat mijn moeder ook ooit zoiets heeft gedaan. Dat vind ik zo mooi, zeker gezien het feit dat zij zeven jaar geleden is overleden. Je gaat op zoek naar het diepe menselijke in jezelf." Er is niets wat hier nog blijft is het eerste boek van Van Tienen. „Het was soms lastig om de rode draad te vinden. Toch denk ik dat het wel is gelukt." De titel zag Van Tienen ooit bij een geschreven knipsel van zijn oma. Later kon ik het helaas niet meer terugvinden. Dat maakte het voor mij poëtisch. Het verhaal gaat over mensen die er niet meer zijn. Bij het schrijven is mij opgevallen welke impact suïcide heeft op de mensen die overblijven. Toen ik begon met het boek was ik naïef, ik heb het onderschat. Nu besef ik dat er zo veel vragen overblijven. En zo veel pijn en verdriet." BIOGRAFIE NOTARIS PRAKTIJK VAN DONGEN Gaat u scheiden? Wij regelen alles: Ouderen worden nu soms ge dwongen om uit het dorp weg te trekken, omdat een passende wo ning niet voorhanden is. De aan staande verbouwing van De Kraayert lost maar een deel van het probleem op. Daar worden in 2017 achttien huurappartemen- ten gebouwd voor senioren. Maar de vraag is waarschijn lijk groter. Uit een inventarisatie van de dorpsraad die vorig jaar is gehouden, bleek dat 28 huishou dens op zoek zijn naar geschikte seniorenwoonruimte. „Kleine pa tiowoningen of flatjes. Dan kan je ouderen hier houden en dan houdt je ook de winkel, want jon- Lewedorp vraagt om meer huizen voor ouderen. De gemeente wil meewerken en zoekt hulp bij R&B wonen. geren vliegen overal naar toe, maar ouderen doen hier hun boodschappen", zei een van de aanwezigen. Wethouder Kees Weststrate erkende het pro bleem. „De vraag is bekend. Dat betekent dat we op zoek moeten. Het probleem is wel dat we daar R&B wonen voor nodig hebben." R&B wonen heeft nog eens 18 woningen op de planning staan, op de plek van de huidige senio renwoningen in de Banjaard- straat. Maar of die daadwerkelijk gebouwd worden is volgens Weststrate nog niet zeker. Dat hangt volgens hem af van de be langstelling voor de eerste serie bij De Kraayert. VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 Waarom uit 't leven stappen? Jan van Tienen uit Tholen schreef het boek Er is niets wat hier nog blijft over zelfmoord in zijn familie, foto Bram de Hollander door Hayte Hugo Jan van Tienen Geboren op 8 maart 1985 in Bergen op Zoom Opgegroeid in Tholen Middelbare school: Scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom Journalistiek gestudeerd en afgerond in Tilburg Na een stage bij Vice werd hij gevraagd om hoofdredacteur te worden, daar van 2008 tot 2012 als hoofdredacteur gewerkt. Nu freelance-journalist en copywriter Woont sinds 2008 in Amsterdam Heeft een vriendin Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl uw echtscheidingsconvenant uw ouderschapsplan de verdeling van uw woning uw echtscheidingstestament door Melita Lanting LEWEDORP. Het gebrek aan ge schikte huizen voor senioren houdt de inwoners van Lewedorp nog steeds bezig. Dat bleek tij dens een drukbezocht werkbe zoek van het college van B en W aan het dorp. De overgrote meer derheid zei dat er te weinig ge schikte huizen voor senioren zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80