Duitsers krijgen genoeg van Merkels 'Wir schaffen das' hand op de knip Het nieuwste van het nieuwste verdient het beste van het beste NIEUWS 7 Botsing bij reddingsactie kost zeven vluchtelingen het leven «iPhoneó© Vodafone Power to you Een reddingsactie voor de kust van het Griekse eiland Lesbos gisteren heeft een dramati sche afloop gekre gen. Zeven vluchtelin gen, waaronder een baby en drie kinderen, kwamen om het leven na dat de kustwacht botste met hun houten boot. De an dere doden zijn een man en twee vrouwen. Het oude schip ver- Voor Merkel (CDU), die gewend is aan torenhoge populariteitscijfers, is dit een schok. Toch volhardt zij in haar standpunt dat de Bondsre publiek de niet aflatende toe stroom van asielzoekers moet kun nen verwerken. Steeds minder burgers delen Merkels mening. „Grote delen van de bevolking kunnen Merkels 'Wir schaffen das' ('Het gaat ons luk ken') niet meer horen", zei deze week notabene een CDU-afgevaar- digde op een partijbijeenkomst in Saksen. Andere congresdeelnemers spra ken over een dreigende 'nationale ramp'. Met een plakkaat werd in de zaal zelfs opgeroepen om Mer kel 'af te zetten'. Op ramkoers Voor Merkel is het bitter dat ook binnen haar eigen CDU de weer stand groeit. De top van haar Beier se zusterpartij, de CSU, is al enige tijd op ramkoers. Dat Merkel meent dat de 3000 kilometer lange Duitse grens niet afdoende kan worden beveiligd, noemde CSU-lei- der Horst Seehofer een 'capitulatie van de rechtsstaat'. Seehofer, die in de peilingen stijgt, serveerde eerder Merkels opendeurpolitiek voor Syrische vluchtelingen af als een fatale mis rekening. Het partijprotest in Saksen wordt begeleid door een open brief van inmiddels 126 CDU-politi- ci en -bestuurders, die sluiting van de grenzen eisen. Volgens die groep van burgemeesters en regio nale en lokale bestuurders, die di rect met de gevolgen van de massa le instroom te maken hebben, is het 'huidige beleid van open gren zen in strijd met Duits en Euro- Op partijbijeenkomsten wordt opgeroepen om Angela Merkel af te zetten als politiek leider wegens 'dreigende nationale ramp' pees recht en met het CDU-partij- programma'. Merkel kreeg donderdag van een meerderheid in de Bondsdag enige steun. Het parlement ging akkoord met aanscherpingen van de asiel wet. Die bestaan er ondermeer uit dat de drie Balkanlanden Albanië, Kosovo en Montenegro als 'veilig' kunnen worden ingeschaald. Hierdoor kunnen grote aantal len Balkanmigranten eerder wor den teruggestuurd. Daardoor komt er meer ruimte voor echte oorlogs vluchtelingen. Bovendien kunnen asielzoekers langer in de eerste op vang worden ondergebracht, waar ze verminderd aanspraak kunnen maken op voorzieningen: ze krij gen bijvoorbeeld geen cash geld meer uitbetaald. Aan de andere kant krijgen asiel zoekers die in aanmerking komen voor de vluchtelingenstatus ver sneld toegang tot integratiecursus sen. Noodonderkomens Allerlei bureaucratische hordes worden bovendien afgebroken om versneld noodonderkomens te kun nen bouwen. De winter is in som mige delen van het land ingevallen en nog altijd leven zo'n vierhon derdduizend asielzoekers in slecht verwarmde tenten. De linkse oppositie vindt de nieuwe maatregelen een 'ernstige aanslag op het asielrecht'. Maar Merkel weet dat zij alleen met har de maatregelen de kritiek kan mati gen. Zo schaarde zij zich - weliswaar schoorvoetend en zeer tegen de zin van coalitieparner SPD - ook achter het voorstel van haar eigen CDU/CSU om als noodmaatregel aan de grenzen 'transitzones' in te stellen. In die nieuwe centra moe ten asielzoekers worden vastgehou den totdat duidelijk is of hun asiel aanvraag succes kan hebben. Tegenstanders spreken over 'in terneringskampen en massagevan genissen'. Zij voorzien allerlei juri dische bezwaren. Andere critici vragen zich intussen af of alle maatregelen nog wel op tijd ko men. „Het ijs is voor de kanselier dun geworden", schrijft Die Welt. „Zoals nu gaat het niet langer." ken en blijven grote aantallen vluchtelingen ongeïdentificeerd Europa intrekken. Dat willen de leiders even min, maar toch staan ze niet klaar om de beurs te trekken. „Wij zijn al de grootste donor Landen hebben 1,8 miljard euro toegezegd voor hulp aan vluchtelingen, maar er is pas 9 miljoen betaald van de Syrische vluchtelingen kampen", aldus het excuus van de Britse premier David Came ron. „Nederland draagt al boven gemiddeld bij. In hulp aan Syrië zitten we zelfs in absolute zin in de top zes van de wereld", vond Rutte. En zelfs kanselier Merkel hield de beurs gisteren dicht. Commissievoorzitter Juncker verraste zijn collega's met posi tieve signalen van zijn rechter hand Frans Timmermans, die de afgelopen twee dagen met de Turken onderhandelde. Hij zei dat een akkoord binnen handbe reik is. Volgens de Britse zaken krant Financial Times zouden de Turken 3 miljard euro steun krij gen, vrijer mogen reizen naar Eu ropa en meer tempo in hun toe- tredingsoverleg ontvangen als zij hun buitengrenzen beter bewa ken, nieuwkomers registreren en afgewezen asielzoekers terugne men. Tusk en de Franse presi dent Hollande spraken bij voor baat twijfel uit over de naleving. dween direct in de golven van de Egïsche Zee. 31 Andere opvaren den konden wel op tijd worden gered. Hoe het ongeluk kon gebeuren, is onbekend. De zee was wild en de wind sterk toen het ongeluk ge beurde. De kust wacht heeft verder geen details over het incident be kend gemaakt, be halve dat het een oude boot was waarin de vluchte lingen voeren. Ook over de identiteit van de slachtoffers deed zij geen me dedelingen. Duizenden vluch telingen wagen de gevaarlijke over tocht tussen Tur kije en Grieken land. Bijna 400.000 migran ten arriveerden al leen dit jaar al in het Zuid-Europese land. De meeste ko men uit Syrië, Af ghanistan en Irak. Getest als beste netwerk vodafone.nl/iphone VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 door Wierd Duk BERLIJN. Dreigt Angela Merkel slachtoffer te worden van de door haarzelf ontketende revolutie? Een derde van de Duitsers vindt dat de bondskanselier moet aftreden we gens haar aanpak van de vluchtelin- gencrisis. P3 Best in test 08/2015 Mobile Benchmark The Netherlands

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7