Horeca en toerisme in Zeeland banenmotors 'Ouderen weten wat werken is' Vervulling wens doodzieke Michael is slap dichterbij A A y\ een baan vonden na hun ontslag Dat blijkt uit cijfers van uitkerings instantie UWV over regionale ont wikkeling. Het aantal banen groeit met 0,2 procent tot 148.000 eind 2016. Landelijk groeit het aantal ba nen wel iets sneller dan in Zee land. Wel komt de daling van het aantal WW'ers tot stilstand, meldt het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In september waren 607.000 mensen werkloos. Dat is 6,8 pro cent van de beroepsbevolking, net zoveel als in juli en augustus. De jeugdwerkloosheid loopt zelfs op. Er zijn nu 161.000 15- tot 25-jarigen werkloos. De jeugdwerk loosheid neemt sinds april toe, maar ligt iets lager dan een jaar ge leden. In september 2014 bedroeg de jeugdwerkloosheid 12,0 pro cent, nu is dat 11,5 procent. Nieuwe arbeidsplaatsen verschijnen in de horeca, detailhandel, zakelijke diensten en - ondanks ontslagen in de thuis- en ziekenhuiszorg - De meeste banen in Zeeland vind je in de zorg, industrie, zakelijke dienstverlening en detailhandel. in de zorg en de welzijnssector. Vooral de horeca en het toerisme zijn banenmotors. Het zijn be drijfstakken met veel seizoens- werk, waardoor onduidelijk is of er sprake is van structurele banen groei. De meeste banen in Zeeland zijn nog steeds te vinden in de zorg, zo'n 27.000. Daarna volgt de industrie (22.500) en zakelijke dienstverlening (19.000) en detail handel (18.000). Het aantal zelfstandige onderne mers, al dan niet met personeel, groeit sneller dan het aantal banen in loondienst. Het aantal WW-uit- keringen is het afgelopen jaar afge nomen. Eind dit jaar staat de teller naar verwachting op 7600. Het UWV voorspelt dat de werkloos heid de komende jaren verder daalt. zocht, merkte ik wel dat het heb ben van de juiste diploma's heel belangrijk is." Zijn vrouw raakte tot over maat van ramp haar werk als me dewerkster op een advocatenkan toor kwijt. Ook zij is nu weer aan de slag, maar dat ging niet van zelf. Dirk van der Weele: „Voor haar was het echt heel lastig. Als oudere werkzoekende word je bij sollicitaties toch een beetje naar de zijkant geduwd. Je moet er echt zelf wat aan doen om weer aan de slag te komen. Werk komt niet vanzelf naar je toe als je ach terover in je leunstoel blijft zit ten. Je moet gemotiveerd zijn. Wat helpt is een goed netwerk. En een stukje geluk." Ik ben er zelf één, zo'n vijftigplusser", lacht bedrijfsleider Robert Quak van Century Aluminium in Nieuwdorp. Toen de anodefabriek bijna twee jaar geleden op de plaats van het oude Zal- co begon, was bij het aannemen van perso neel leeftijd geen crite rium. „De bereidheid om te leren, flexibiliteit en niet met je hoofd al bij je pensioen zijn", vat Quak de eisen waaraan persoon, jong en oud, moeten voldoen. „Oude re werknemers spelen een belangrijke rol in het groepsproces. Ze kunnen jongeren coachen en trainen. En ouderen weten wat wer ken is." Century Alumi nium nam daarom óók vijftigplussers, voor een deel oud-Zalco-werkne- mers, in dienst. Productmanager Chris Cornelissen, van Hall Spars Rigging in Bres- kens, is op zoek naar mastenmakers. 'Motiva tie en vakmanschap' zijn voor hem criteria. Hij denkt voornamelijk aan dertigplussers bij het invullen van de va catures, maar dat wil niet zeggen dat de solli citatie van een vijftiger opzij wordt geschoven. „Uiteindelijk hangt het toch van de persoon af en niet van leeftijd." Overigens hebben nog geen vijftigplussers ge solliciteerd. Martinus Ulijn koopt en verkoopt nieuwe en ge bruikte horeca-inventa- ris. Voor zijn zaak Tinus Toog in Biervliet zoekt hij een meubelmaker. „Dat iemand een lange carrière achter zich heeft is voor mij juist positief. Dan praat je over veertigers en vijfti gers. Deze groep is heel gemotiveerd om te wer ken." Michael heeft de operatie die hij gisteren onderging goed door staan, laten zijn geliefden weten. Artsen namen een stukje weefsel uit de hersentumor in zijn hoofd. Dat wordt komende week verder onderzocht. De jonge Terneuze- naar, vader van Marley-Jane (1,5), kreeg vorige week te horen dat hij niet lang meer te leven heeft. Zijn laatste wens is om te trou wen met Ursula. Vrienden van het stel zijn een actie begonnen om een bruiloft te organiseren. Ze hadden de afge lopen dagen al heel veel geregeld: onder meer een taart, kleding en een trouwauto, maar gisteren ont vingen ze veel reacties na een ar tikel in de PZC. „Het bestuur van Kiwanis Zeeuws-Vlaanderen heeft vijfhonderd euro gedo neerd. Dat is echt heel veel geld!", zegt Felicia van der Hiele. „Een meneer heeft 300 euro over gemaakt, omdat hij graag wilde helpen. En weer iemand anders heeft geld ingezameld bij zijn vrienden." Het geld is vooral nodig om de bruiloftslocatie te kunnen beta len. „Het geld dat we eventueel over hebben, geven we aan de Kankerbestrijding", zegt Felicia. 'L' %JL door Frank Balkenende GOES. Het gaat beter met de Zeeuwse arbeidsmarkt. Het aantal banen neemt toe en het aantal werkloosheidsuitkeringen in Zee land is gedaald. Horeca en toeris me zijn de banenmotors. weer aan de bak Senior-maintenance medewerker Henk de Wilde (links) en operator Dirk van der Weele zijn beide 55 jaar. Zij konden weer aan de slag bij Century Alu minium in Nieuwdorp. foto Ruben Oreel door Cornelleke Blok TERNEUZEN. De bruiloft van de doodzieke Michael van Delft (26) en zijn vriendin Ursula Looij (23) uit Temeuzen is een stap dichter bij gekomen. 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78