Yamal Ali Colo speelde op proef bij PSV, maar koos voor de academie Voetbalschoenen eerste bonus op academie van Jean-Marc Guillou in Tongerlo 16 ZEELAND Topvoetballers Jason Denayer en Yaya Touré zijn met dezelfde filosofie opgeleid. Op blote voeten. ten, ontbreekt het competitie-ele ment op de academie. Ook dat is een bewuste keuze. De prestatie- druk die dat met zich meebrengt, zou de ontwikkeling van de spe lers in de weg kunnen staan. Wie zich aan de academie verbindt, staat maar een enkele keer per jaar op het veld. Hij kan zich daardoor bijvoorbeeld niet in een nationale jeugdselectie spelen. Talenten Hoe succesvol de aanpak is, zal snel blijken. De eerste talenten hebben hun weg in het profvoet bal gevonden. Behalve Denayer verhuisden er twee spelers naar Standard Luik en is er een naar Frankrijk getransfereerd. Het is vreemd dat er voor de manier van opleiden zo weinig be langstelling bestaat. Een Neder landse delegatie is in Tongerlo nog niet over de vloer geweest. „Je hoort mij niet zeggen dat dit dé manier van opleiden is", zegt Rousset, zelf in het verleden spe ler van Rennes en Nancy. „Maar het is een manier die bewezen heeft behoorlijk succesvol te zijn. De komende maanden zullen uit wijzen hoe hoog het percentage van spelers ligt dat via de acade mie een profcontract krijgen." Het is nog vroeg in de ochtend. Maar in een opblaashal in Tongerlo heerst al volop be drijvigheid. Een twintigtal jonge tieners speelt er positiespelletjes op een klein veld je. Het valt op dat ze geen schoe nen dragen. De 'helden op sokken' zijn ver bonden aan de WD/JMG sportaca- demie. Ze krijgen in het Belgische plaatsje in de buurt van Lier een opleiding van zes jaar tot profvoet baller. Van maandag tot en met vrijdag verblijven ze op het inter naat, waar ze - naast minimaal De eerste talenten van de academie in Tongerlo hebben hun weg gevonden in het profvoetbal twintig uur voetbaltraining - ook les krijgen. Ze spelen geen compe titievoetbal, want dat past niet in de opleidingsfilosofie. WD staat voor Wadi Degla, de Egyptische investeerder en tevens eigenaar van Lierse SK. Achter de initialen JMG gaat Jean- Marc Guil lou schuil. De Fransman heeft een reputatie hoog te houden. Zijn eer ste academie in Abidjan (Ivoor kust) werd een groot succes. Hij trok met een aantal van zijn talen ten naar Beveren. Het leverde de voetbalwereld spelers als Yaya Touré en Gervinho op, terwijl Sa lomon Kalou naar Feyenoord trok. Alleen werd Guillou er nauwelijks wijzer van. De eigenaar van Beve ren stak de riante transfersom men voor Touré en Gervinho in ei gen zak. De academie ging failliet. Hulp van externe investeerders zorgde ervoor dat er nu opnieuw acht academies - verspreid over de hele wereld - werken volgens de opvattingen van Guillou. Met de filosofie lijkt nog steeds succes gegarandeerd. Jason Denayer ver diende vanuit de academie in Ton gerlo een transfer naar Manches ter City, is nu Belgisch internatio nal en speelt op huurbasis bij Gala- tasaray. Voormalig topspeler Jan Ceulemans voorspelde twee jaar geleden dat Lierse SK - dat vrij over de spelers van de academie kan beschikken - mooie tijden te gemoet zou gaan. Bij de schaarse oefenduels met Belgische club teams was de academieploeg een sensatie. „Een soort voetbal dat wij niet kennen", zei Ceulemans. Landstitel De beloften van Lierse SK pakten vorig seizoen de landstitel. Alleen op het hoogste niveau wil het nog niet lukken. Lierse degradeerde en staat nu niet bij de top acht in de tweede klasse. Zo'n klassering is aan het einde van het seizoen no dig om zich - na de reorganisatie van het Belgisch voetbal - fullprof- club te mogen blijven noemen. Dat de academie Lierse nog geen windeieren legt, is verklaar baar. Fysiek moeten de jonge profs zich nog ontwikkelen. Bo vendien worden de grootste talen ten verkocht om de academie, die in 2007 van start ging, rendabel te houden. Daar zitten nu dertig ta lenten. De opleiding van elk voet ballertje kost op jaarbasis 50.000 euro. In een talent dat de hele op leiding doorlopen heeft, is zo'n drie ton geïnvesteerd. De filosofie van Guillou is sim pel en kennelijk ook heel effectief. Hij probeert zoveel mogelijk het straatvoetbal na te bootsen. In klei ne partijtjes is het aantal balcon tacten groot. Er wordt getraind op blote voeten of op sokken. Daar door ontwikkelen spelers het juis te balgevoel. Wie een bepaald ni veau haalt, mag op voetbalschoe nen gaan spelen. Maar daar gaat vaak wel een jaar of drie over heen. „De nadruk ligt op de tech nische vaardigheden", zegt Oli vier Rousset, hoofdtrainer van de academie in Tongerlo. „De groot ste voetballers hebben vaak een le ven als zaalvoetballer achter de rug", zegt Rousset. Hij wijst op Ro- naldinho, Iniesta en Neymar. „Dat België de laatste tijd zoveel talen ten voorbrengt, is mede te danken aan het zaalvoetbal. Dat is hier ver der dan in Nederland. Het is voor een talent de beste leerschool." Behoudens de persoonlijke tes- TONGERLO. Yassin Nas ser (15) uit Veghel heeft al een voetballeven ach ter de rug. Hij begon bij Blauw Geel'38, maar speelde al in de opleidin gen van PSV en Hel mond Sport. Drie jaar ge leden koos hij ervoor om huis en haard te ver laten en het op de acade mie te gaan proberen. Hij is er de enige Neder lander. In Tongerlo komen niet de beste voetballers van dat moment terecht. De academie nodigt spelers uit waarvan gedacht wordt dat ze de potentie hebben om het profvoet bal te bereiken. Nasser is er één van en hapt met een toe. „Met de Neder landse methode is het moeilijker om door te breken", zegt hij. „Als ie mand anders even gro ter, beter of sterker is moet je wijken." Op de academie in Ton gerlo gelden andere nor men. „Natuurlijk is het jammer dat je zo weinig wedstrijden speelt. Als ik in het weekeinde in Veghel ben, hebben al mijn vrienden hun com petitie. Het is ook apart om op sokken te trainen, vooral in de winter, als het ijskoud is. Maar je merkt dat je techniek met sprongen vooruit gaat. Het niveau waarop ik nu zit, dat had ik in Nederland nooit ge haald." Daar gaat het om. Nasser wil het betaalde voetbal halen en, net als zijn held Ibrahim Afellay, op tv komen. Binnenkort kan hij voetbalschoenen verdienen. Dat is de eer ste grote stap. De 12-jarige Yamal Ali Colo is een jongen uit Turnhout met Ghanees bloed. In het voorjaar speelde hij proefwed- strijden bij NAC, Wil lem II en PSV. Maar hij koos uiteinde lijk toch voor de acade mie. „Makkelijker voor mijn ouders", zegt hij. „Die hoeven me niet el ke dag te halen en te brengen. Ik wilde best naar Willem II. Daar speel je wedstrijden." Helden op sokken bij prijzige opleiding Sport achter de rug. Nu voetbalt hij el- Yassin Nasser heeft al een voetballeven bij Blauw Geel'38, PSV en Helmond ke dag op sokken, foto Jan De Meuleneir/Photonews door Wilber Hack

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72