EU-landen houden 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS ^KOOPJEPEALNL) dagaanbiedingen van 16 oktober De Mousa's hebben geluk: niet veel vluchtelingengezinnen na hen zullen nog een huurwoning krijgen. Nieuwe regels gaan snel in De leiders van de Europese in stellingen leken er moedeloos van te worden dat veel lidstaten, na maanden geruzie over vluch- telingenquota, nu ook van geld en personeel weer een punt ma ken. „Drie weken geleden heb ben de lidstaten 1,8 miljard euro beloofd, daarvan hebben ze 9 miljoen betaald. Als de rest niet snel op tafel komt, kunnen we opvangcentra openen zoveel we willen, maar dan krijgen we het probleem niet onder controle", aldus parlementsvoorzitter Mar tin Schulz. Ook Commissievoor zitter Juncker riep de Europese leiders dringend op om hun be loften snel na te komen. De gro te angst is dat wanneer het geld en een slordige duizend man extra voor asiel en grensbewa king niet snel loskomen, de vluchtelingenstromen verder in omvang toenemen. Zonder geld kunnen landen in de directe om geving van Syrië de miljoenen vluchtelingen niet opvangen en kunnen hulpinstellingen niet helpen. Zonder geld voor Afrika is er geen perspectief op econo mische verbetering en blijven ook de economische vluchtelin gen komen. Zonder extra man schappen kunnen Griekenland en Italië hun grenzen niet bewa- 67% Vanaf slechts 49,95 Nu slechts 19,95 noodopvangplekken in evenemen tenhallen of tentenkampen wor den gebouwd. Het kabinet kondigde aan het probleem op te lossen door op gro te schaal prefab-woningen en wooncontainers neer te gaan zet ten. Daar kunnen asielzoekers dan terecht, als een langdurige tussen oplossing. Het moet de 'prop' uit de asielopvang halen. Maar het zorgt ook voor onrust bij de dui zenden vluchtelingen(gezinnen) die nog op huisvesting wachten. Zij hoopten op een 'echt' huis, maar belanden straks misschien in een stel aaneengeschakelde con tainers. Ook Khaled Suleiman uit Syrië wacht al maanden met zijn gezin op een woning. Hij woont nu nog met vrouw en kinderen in het azc in Breda. Daar, in de drukte van het asielzoekerscentrum, vindt hij niet de rust om zijn nieuwe be staan goed op orde te krijgen. „En er is nog geen huis in zicht", zegt hij. Hij heeft gehoord van het nieu we kabinetsbeleid en maakt zich zorgen. „Mensen weten niet goed wat dit betekent voor hen, ik ook niet. Er is veel onduidelijkheid." Die onduidelijkheid treft overi gens soms ook mensen die wel een huurwoning krijgen aangebo den. Ze moeten zich melden bij de gemeente waar ze geplaatst worden voor een sleutel van een huis waarvan ze tot dat moment vaak geen idee hebben hoe het er uitziet of hoe groot het is, zo meldt een vrijwilliger die hen be geleidt. Dat leidt soms tot teleur stelling over de woning waar maandenlang naar is uitgekeken. Maar dat kan straks in het niet vallen bij de teleurstelling als de eerste asielzoekers zich melden bij hun nieuwe prefab-woning of containerhuis. Houssam Moussa: „Misschien is het nog wel oké voor alleenstaande mannen om er in te wonen, maar toch zeker niet voor gezinnen." Houssam Mousa is dolgelukkig. Er staat dan nog wel helemaal niets in zijn appartement in IJmuiden, maar de sleutel heeft hij in ieder geval binnen. „Mijn gezin en ik hebben geluk gehad. Thank God", zegt hij. „Nu kunnen we de boel hier gaan inrichten en kan ik werk gaan zoeken." De ingenieur vluchtte voor de oorlog uit Syrië en is bijna een jaar in Nederland. Sinds februari heeft hij een verblijfsvergunning. In augustus reisde zijn gezin hem na. En nu hebben Mousa, zijn vrouw en hun vier kinderen (twee jongens, twee meisjes, 15, 13,11 en 9 jaar) een huis: een por tiekwoning in IJmuiden. Voorlopig slaapt Houssam nog op een luchtbed in het flatje. „Er zijn hier nog zo veel dingen te re gelen." Zo wacht hij nog op hulp van de gemeente bij de aanschaf van een aantal basisdingen: een bank, gordijnen. Tot die tijd wo nen zijn vrouw en kinderen nog op het asielzoekerscentrum in het Drentse Oranje. „Ik hoop dat zij volgende week ook hierheen kun nen komen." Het doorstromen van asielzoe kers met een verblijfsvergunning vanuit azc's naar 'gewone' huizen moet ervoor zorgen dat er in die azc's weer plek vrijkomt voor nieu we vluchtelingen. Omdat er nu nog zo'n 14.000 zogenoemde sta tushouders in azc's zitten voor wie geen huis beschikbaar is, is er in de asielcentra ook te weinig plek en moeten overal in het land De nieuwe huisvestingsregels voor vluchtelingen met een ver blijfsvergunning gaan 'zo snel mo gelijk' in, zei premier Rutte eer der deze week. Een precieze da tum plakte hij daar eerder tijdens een asieldebat in de Tweede Ka mer niet op. Maar het lijkt eerder om dagen dan om maanden te gaan. Het voorrangsrecht van vluchtelingen op een huurwo ning stopt. Die voorrang stuitte op veel bezwaar van Nederlan ders die al jaren wachten op een huurhuis. Het kabinet wil nu leeg staande kantoren laten ombou wen en noodwoningen laten neer zetten. Het kabinet hoopt dat daar naast gemeenten leegstaande ruimten beschikbaar maken. Boven: een lid van het reddingsteam trekt een lichaam weg bij het wrak. Onder: het lichaam van een vrouw wordt geborgen op het strand foto Giorgos Moutafis/Reuters DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen door Frans Boogaard BRUSSEL. Europa is gisteravond al ruziënd over geld zijn derde vluch- telingentop in zes maanden inge gaan. ledereen vindt dat eerst de ander moet dokken. korting Wollen of Donzen dekbedden van uitstekende kwaliteit Wollen dekbed: Gevuld met 100% Texelse schapenwol Donzen dekbed: Gevuld met eendendons, diervriendelijk vergaard Geschikt voor alle seizoenen Adviesprijs Korting U bespaart: 149,95 67% 100,- Op de valreep de huissleutels Dymond LED Buitenlamp met o.a. automatische bewegingssensor Werkt op zonne-energie; ook in de winter! Zeer eenvoudig te bevestigen - geen stroom nodig Geschikt als inbraakpreventie Adviesprijs Korting U bespaart: 49,95 60% €30,- door Cyril Rosman Houssam Mousa is dolblij met zijn huurwoning in IJmuiden foto Olaf Kraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6