Ada van Klooster uit Brouwershaven stopt met avonden volkscultuur SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Klaverjassen Haar besluit staat vast. De vijftiende editie van de Zeeuwse Avond, volgende week zaterdag, is de laatste. PI - f j .-4*. -7 ég Het wordt steeds moeilijker om artiesten te vin den die in het dialect zingen of vertellen. „Ja, Gerard van Maasakkers, Willem Vermandere en zo. Die wel, maar die categorie is voor ons niet te betalen." Dia lect is leuk, vindt Ada van Kloos ter (Dreischor, t94i), die pas nog naar Rowwen Hèze in Middel burg en De Kast in Rilland is ge weest. Waar die liefde vandaan komt, weet ze eigenlijk niet. Wel dat het pas op latere leeftijd kwam. „Ik ging wel eens luisteren naar verhalenvertellers op Slot Haamstede. Misschien is het daar door gekomen. Bij een optreden op Zuid-Beveland heb ik Ambras leren kennen." Met deze Zeeuws-Vlaamse volksmuziekgroep is het allemaal begonnen. Van Klooster: „Ze wa ren nog nooit op Schouwen-Dui- veland geweest. Ik zei dat ze dat bij hun twintigjarig bestaan toch maar eens moesten doen. De zo veelste oktober 200t, zei ik - ik weet de precieze datum niet meer - ben je er. Als antwoord kreeg ik: we komen, maar we doen er niks aan! Hoe moest ik dat doen? Het dorpshuis van Zonnemaire, waar ik toen woonde, wilde ik niet. In De Schutse in Burgh-Haamstede konden we niet terecht. Uiteinde- - w lijk ben ik in Brouwershaven bij Johan en Heieen Goemans in het Tonnenmagazijn terechtgekomen. Na afloop heeft iedereen zijn geld gehad en dat was het. Maar ieder een zei dat het nog eens moest. Toen heb ik Johan erbij gehaald. Die doet sindsdien alle administra tie en zo." „Het tweede jaar hadden we het Westkappels Kwartet, Peter Dieleman en Piet van Rooijen. Maar toen zeiden ze: je moet stop pen hoor. Want je krijgt de Belas tingdienst op je dak en dan pluu- men je ze van alle kanten. En dat was ook zo. De Buma (auteurs rechtenorganisatie, red) stond al gelijk op de stoep. Toen hebben Jo han en ik er een stichting van ge maakt. De stichting 'Nie praete ma doen', omdat Ambras niks aan de organisatie wilde doen." Aanmeldingen Over gebrek aan belangstelling heeft de stichting nooit te klagen gehad. „Altijd tussen de honderd vijftig en tweehonderd mensen. Eén keer honderd. Maar we zijn er financieel altijd wel mee uit geko- 'Dit keer heb ik veel meer aanmeldingen dan normaal. Zal wel komen omdat het de laatste keer is' men. Dit keer heb ik veel meer aanmeldingen dan normaal. Zal wel komen omdat het de laatste keer is." Terublikkend schieten Van Klooster twee dingen te binnen. „Ik ben heel blij dat ik Bertus Vis ser heb kunnen boeken. Hij leeft niet meer. Hij was postbode op Haamstede en kon smakelijk ver tellen. Ik ben heel dankbaar dat hij bij ons heeft opgetreden. En ca baretière Sankie Koster uit Over slag. Ik moet de Zeeuwse Avond openen, want het is toch mijn kindje. Maar in 2009 stond Sankie daar ineens met de microfoon. Als verrassing voor mij. Hadden ze stiekem in de keuken afgespro ken." En nu is het klaar. „Johan zei vorig jaar al dat het na vijftien keer mooi is geweest en ik vind dat eigenlijk ook wel. Ik zou al leen door moeten of een nieuwe erbij zoeken. Dat doe ik niet. Ik laat de Zeeuwse Avond ook niet overnemen door een ander, want dan komen ze toch weer bij je te rug. Als het voorbij is gaan Johan en ik rekenen. Wat er nog in kas is, gaat naar een goed doel." AMBRAS, ENGEL REINHOUDT EN PAU HEERSCHAP Op woensdag 21 oktober vindt een klaverjasavond plaats in het Dorpshuis van Serooskerke. De avond begint om 20.00 uur en het inschrijfgeld be draagt 5 euro. NOTARIS PRAKTIJK VAN DONGEN Gaat u scheiden? Wij regelen alles: VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 'Geen Zeeuwse zangers meer' door Ton van den Nouweland „4 Ada van Klooster: der, want dan komen Ik laat de Zeeuwse Avond niet overnemen door een an- ze toch weer bij je terug." foto Dirk-Jan Gjeltema Ada van Klooster Ambras treedt zaterdag 24 oktober op tijdens de laatste editie van de Zeeuwse Avond. Vlnr: Rob en Hans van Bellen, Piet Scheerders en Jos Neve. foto Camile Schelstraete De laatste editie van de Zeeuwse Avond wordt zaterdag 24 oktober gehouden. Het dialectfestival vindt plaats in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven en begint om 20.00 uur. Optredende arties ten zijn muziekgroep Ambras, zanger En gel Reinhoudt en ver halenverteller Pau Heerschap. De toegang bedraagt acht euro. Reserveren kan per telefoon: 0111-401576 en 0111-401310 of per e-mail: j.goemans@hccnet.nl Overgebleven kaar ten worden zaterdag 24 oktober aan de zaal verkocht. Opgeven kan bij Hugo van Buuren, via 0111- 671165. Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl uw echtscheidingsconvenant uw ouderschapsplan de verdeling van uw woning uw echtscheidingstestament

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68