Een hecht familieleven in de wildernis 'Ik vind niet dat ik gemeen doe' Criminelen ontvoeren dochtertje In de eersle Netflix film Beasts of no nation' volgen we Agu. Zijn jeugd in een Afrikaans dorp wordt verstoord door een burgeroorlog. Regisseur Gary Joji Fukunaga: 'I lel geweld dat ik laat zien, is tam vergeleken met de realiteit' Ik dacht: laten we beginnen meteen goed, fictief verhaal en daar later feiten aan toevoegen Gordon Buchanan Italiaanse hooligans Noodlot tart drie vrienden Niet te missen op 16 oktober 2015 SERIE MKSTGRIETEKE MEERMAN „Een beetje van beide. Ik zou nooit iets maken puur uit maatschappe lijk belang. Ik wil met mijn werk actuele onderwerpen een menselijk gezicht geven en een emotionele connectie maken met het publiek dat dit soort kwesties ervaart als een ver-van-mijn-bed-show. Maar meer persoonlijk: als ik word ge raakt door een verhaal, zoals in het boek Beasts of no nation van Uzo- dinma Iweala waarop ik deze film heb gebaseerd, dan word ik er van zelf ingezogen." „Dat begon al voordat ik het boek had gelezen. Ik heb me in de jaren negentig op de universiteit al een beetje in deze problematiek ver diept. In 2003 ben ik naar Sierra Leone gegaan om onderzoek te doen naar neokolonialisme. Voor deze film ben ik daar verder in ge doken; ik heb er veel over gelezen en veel met mensen gesproken." „Er zijn de laatste jaren veel boe ken met zogenoemde 'waarge beurde' verhalen verschenen die konden rekenen op afkeuring of controverse omdat er iets niet zou kloppen aan de feiten. Ik wilde me liever niet met fact checking bezig houden. Want voor je het weet, zit je jaren aan zo'n project te werken om er uiteindelijk achter te komen dat een van de bronnen dingen heeft verzonnen. Ik dacht: laten we beginnen met een goed, fictief ver haal en daar dan later feiten aan toevoegen." „Veel mensen zien Afrika als één land, terwijl het natuurlijk uit veel verschillende landen bestaat, waar- van het één stabieler is dan het an dere. Dit verhaal gaat over een oor log die in verschillende delen van het continent woedt. Het nog geen reden om een film niet te maken omdat het een donker verhaal is." „Ja, want ik denk niet dat je dit verhaal op een eerlijke manier kunt vertellen als je die scènes eruit laat. Het geweld dat ik laat zien, is tam vergeleken met de realiteit." „Weet ik nog niet. Distributie is heel moeilijk in Afrika, zelfs voor films die op een traditionele ma nier verschijnen. De meeste films zijn smokkelwaar. Dus de vraag zou eigenlijk moeten zijn: komt er in Afrika een illegale dvd van Beasts of no nation op de markt? Tja, waarschijnlijk wel." Buchanan volgt in De poolwolvenfamilie en ik een roedel poolwolven met drie jongen. Hoe ge vaarlijk zijn deze roofdie ren nu echt? En kan hij nieuwe inzichten opdoen over hoe die beesten met elkaar omgaan? De filmer verliet de wol- venfamilie in het voorjaar en keert in de zomer terug om te zien hoe ze op hem reageren. Bucha nan wint het vertrouwen van Luna en haar dochter Atka en is van dichtbij ge tuige van de verzorgende kant van deze wolven. Hij ontdekt dat één jong kleiner en afwachtender is dan de andere twee. Ook moet de roedel een muskusos neerleggen om aan voldoende voedsel te komen. Dat is een levens gevaarlijke klus. De 43-jarige Schot Gor don Buchanan weet het wolvenbestaan tot in de tail vast te leggen. De in tieme beelden maken de kijker bewust van het hechte familieleven van het gevreesde en onbegre pen roofdier. DOCUMENTAIRE ir FILM VAN DE DAG vrijdag 16 oktober 2015 GO VANDAAG KIJKEN Mint tn mioonn r*n IC nl/tnUn»* OflIC -v Jurylid Anouk, The voice of Holland, RTL 4, 20.30 uur. Nietsontziende criminelen hebben het vanavond in Flikken Maastricht voor zien op een juwelier. Ze gijzelen het dochtertje van één van de medewerk sters. Flikken Maastricht, NPO I, 20.30 uur. AFRIKAANS OORLOGSDRAMA Wil je het probleem van kindsoldaten op de agenda zetten of een mooie film maken? Heb je research gedaan? De film speelt zich af in een fictief West-Afrikaans gebied. Waarom mag het geen naam hebben? Geeft jouw film niet een eenzijdig beeld van Afrika? Scène uit de Netflix- film 'Beasts of no nation'. FOTO NETFLIX 44 De gewelddadige scènes zijn erg hef tig. Moest dat? Is de film ook in Afrika te zien? Beasts of no nation, vanaf vandaag op Netflix. Is het ongunstige imago van de wolf terecht? Natuurfil- mer Gordon Buchanan pro beert daar achter te komen. De poolwolvenfamilie en ik, NPO 2,19.20 uur. -4 Natuurfilmer Gordon Buchanan trekt op met poolwolven. fotonpo kinderen heeft Rod Stewart bij vijf vrouwen. -4 College tour, NPO 3, 20.25 uur. Presentator en acteur Danny Dyer volgt wereld wijd de voetbalhooligans. In Italië leert hij de harde supporterskern van AS Roma kennen. Voetbalhooligans, RTL 7, 23.00 uur. Drie jeugdvrienden zijn el kaar uit het oog verloren, maar worden door een on aangename gebeurtenis weer herenigd. De dochter van één van hen is ver moord. Dat zet de oude vriendschap op scherp. -7 Mystic River, Canvas, 21.10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62