IINNENM1 5 Ze zijn geschikt voor binnen én buiten, maar in de vensterbank komen ze nu het best tot hun recht. Flakkerend kaarsje erin en klaar ben je. Laat die stormen maar komen! Terwijl gewone planten door de vorst beschadigd raakten, bleef de camellia prachtig I. LeenBakker, €6 2. Younique, €79,99 3. Light&Living, €27,50 4. Present Time, €14,99 5. Trendhopper, €16,95 6. Rivièra Maison, €7,95 7. Bizzotto, €40 (1 Slimme tuintips Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitv liegen. Vandaag; de camellia. hebben het gelezen; La dame aux camé- lias van Alexandre Dumas. Dit boek is de reden waarom wij het nog steeds hebben over een camelia - met één 1 - terwijl het camellia moet zijn. Het ver scheen in 1848 en is sindsdien bewerkt voor toneel, opera en film. Een korte samenvatting: een courtisane, Marguerite Gautier, heeft talloze affaires en eindigt eenzaam in de goot. Margue rite draagt een camellia achter haar oor - een rode als zij on gesteld is, en een witte als zij tot de liefde be reid is. Maar dit is een tuinru- briek en ik noem het boek alleen om aan te geven dat de camellia al an derhalve eeuw geleden een po pulaire struik was. De camel lia was een statussymbool. Wie rijk ge noeg was om er een kas op na te houden, reserveerde een flink deel van die kas voor de teelt van camellia's. camellia populair. De Eerste Wereldoor log bracht de populariteit in een vrije val. Een hele generatie tuiniers had in die oorlog de dood gevonden en het geld om grote kassen te onderhouden ont brak. Veel kassen konden niet meer wor den verwarmd, raakten in verval en de camellia's werden in arren moede in de tuin geplant. Dat leidde tot een ontdek king. De winter van 1928 op 1929 was bijzonder streng. In Engeland vroor het herhaaldelijk meer dan 20 graden. En terwijl gewone tuinplanten als laurier kers en klimop door de vorst beschadigd raakten, bleven de camellia's prachtig groen. De bloemen bevroren, maar de struiken zelf liepen geen schade op. Dat was het begin van de wederopstanding van de camellia; deze keer niet als kas-, maar als tuinplant. gebeurt, raakte de camellia rond 1980 als tuinstruik in de mode. Voor die tijd was zij een exclusieve heester, nu prijkt zij pontificaal in bijna iedere voortuin. Dat is niet altijd de meest geschikte plaats; camellia's houden van koele bos grond en lichte schaduw en die heb je niet altijd in een voortuin. Kwijnende camellia's krijgen snel last van luis en op de kleverige afscheiding van de luis groeit weer een zwarte plak kerige stof. Nog even en de camellia ein digt in de goot, net als Marguerite Gautier. vrijdag 16 oktober 2015 Huis vol licht Marguerite Velen hebben erover gehoord, weinigen Vooral in de Angelsaksische wereld was de In Nederland, waar alles honderd jaar later -4 Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58