Ah INNEN BUITEN I 3 0 LEESTIPS FABLAB Speelgoed voor erealievelingen We hadden de digitale revolutie, de communicatierevolutie en nu is het tijd voor defabricagerevolutie ook de eerste protobox ontstaan. Dat is de voorloper van de Ultima- ker, de eerste 3D-printer voor con sumenten." In het Fablab komen de meest uit eenlopende mensen printen, van kunstenaars tot modeltreinbou wers. Volgens Claartje is een nieuwe revolutie gaande. „We heb ben de digitale revolutie gehad, ie dereen een laptop, en de communicatierevolutie, iedereen een smartphone. Nu is het tijd voor de fabricagerevolutie." Straks kunnen fabrikanten hun producten op de klant afstemmen. Kijk naar de medische sector, waar al protheses worden geprint." Sinds die eerste printer is veel ver anderd. De software is toegankelij ker en makkelijker in gehruik geworden, er zijn programma's on line waarin je bestanden kunt aan passen. Nog belangrijker: voor de leken zijn speciale sites waarop ie dereen ontwerpen kan plaatsen. Die ontwerpen zijn ook weer voor iedereen te downloaden om door een Fablab te laten printen. De gra tis sites Thingiverse.com en youma- gine.com hebben duizenden ontwerpen in het bestand staan, van iPhone-hoesjes tot vazen. Populairder Bij Shapeways in Eindhoven gelo ven ze dat in iedereen een designer schuilt. Daarom richten zij zich met hun bedrijf op consumenten. Online kun je niet alleen een ont werp zoeken en laten printen door hightech printapparatuur in hun fabriek, maar je kunt ook je eigen online 3D-winkel op de site begin nen. Zo kunnen bezoekers jouw ontwerp laten printen. Ruud van den Muijzenberg werkt bij het be drijf dat sinds een paar jaar ook een vestiging in New York heeft. Hij merkt dat het 3D-printen steeds populairder wordt. „In 2011 hadden we wereldwijd 120.000 tot 150.000 gebruikers, inmiddels heb ben we meer dan 650.000 gebrui kers in 140 landen. We zien van alles voorbijkomen, van tandwiel- tjes tot modeaccessoires en porse lein. Liet je ooit een T-shirt of mok met een naam printen, nu kun je een ring of een ketting persoonlijk maken." Tijdens de DDW heeft Shapeways een speciaal programma. „We heb ben acht factory tours waarbij ie dere geïnteresseerde kan zien hoe het printen in zijn werk gaat. En het eerste weekend geven we work shops aan mensen die nog geen kaas hebben gegeten van 3D-prin- ten. Het tweede weekend richten we ons op kinderen." Wil je toch een 3D-printer voor thuis aanschaffen? Thomas ten Hacken van het online consumen tenplatform 3D Printergids: „Lees je goed in. Bedenk ook waarvoor je de printer wilt gebruiken. Simpele producten kunnen het af met een eenvoudige printer, maar als je hoge vazen wil printen, heb je een printer nodig die de hoogte in kan." Eerst een printer uitproberen? Ten Hacken: „Via 3Dhubs.com kun je kijken wie in jouw buurt een prin ter thuis heeft. Handig om te testen wat al op de markt is." Je interieur printen: het kan dus. Rest alleen nog je eigen huis. In China is al een huizenblok huizen geprint en in Italië is een apparaat ontwikkeld dat 30 meter hoog kan printen. Nog een paar jaar geduld en dan bouw je met één druk op de knop je eigen droomvilla. vrijdag 16 oktober 2015 GO Met het Italiaanse PlayWood kun je al je creativiteit kwijt. Het zijn verbindingsstukken in verschillende kleuren -net Lego-, waarmee je houten planken van 1,5 of 2 centimeter dik in hoeken van 90,105 en 150 graden aan elkaar kunt vastmaken. Zo zet je zelf je ideale kast, tafel of stoel in elkaar. En als je je meubelstuk zat bent, be denk je weer wat nieuws. Eén verbindingsstuk kost 5,99 euro. DUTCH DESIGN Het Dutch Design Jaarboek geeft een overzicht van zestig bijzondere Ne derlandse ontwerpen op het gebied van ruimte lijke vormgeving, pro- ductvormgeving, communicatie en 'de sign research'. Glamcult Studio mocht een heel nieuw ontwerp voor het jaarboek maken. (NAiOIO, €34,50) CAMPER OF CARAVAN? Wat past bij mij: een cam per of een cara van? Na het lezen 1 van'Hoe -i.-W.. reis ik met camper en caravan?' weetje het. Ook leer je meer over de aankoop en het voorbe reiden van een reis. (Lannoo, €19,99) MIJN EERSTE ATLAS Voor de allerkleinsten gaat letterlijk een we reld open: welke dieren leven op aarde, hoe ziet de natuur eruit en wat voor bezienswaardigheden zijn er? (Het Spectrum, €8,99) OUTDOOR WONEN De mooiste tuin- en terras- ontwerpen van desig ners staan in 'De ultieme gids voor out door living'. (Beta-Plus, €49,50) Een Fablab is een werkplaats waar je als consument onder begeleiding van experts gebruik kunt maken van digitale productiemachines zoals een 3D-printer. Je mag zelf een ontwerp maken, of een ont werp downloaden en dit voor een klein bedrag laten printen. Het eerste Fablab (afkorting voor Fabrication Laboratory) is het geesteskind van Neil Gershenfield, hoogleraar aan het Massachusetts Institute of Technology (MIT). Hij begon het eerste Fablab in 2005. Inmiddels zijn er Fablabs over de hele wereld. In Nederland vind je in de meeste steden een Fablab. Zelfs verschillende bibliotheken hebben inmiddels een bibliolab, een kleine versie van het Fablab. fablab.nl Marlieke Wijnakker en Yao van den Heerik bouwden de eerste grote keramiekprin- ter van Nederland. De printer legt de laatste hand aan een vaas. Dutch Design Week: vanaf morgen tot en met 25 oktober in Eindhoven. www.ddw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56