2 I IINNEN TIPS NIEUWTJES 3D Bestek, een porseleinen servies of een op je lijf ontworpen loungestoel: hel is allemaal te printen. Op de Dutch Design Week presenteren designers spullen die uit de printer komen. Sinds kort maken we borstbeelden. Ik print het hoofd en boetseer de trekken in het gezicht Vriendjes van Mijntje zijn ook leuk Hout, herfstbloeiers en een glas wijn l)ag wirwar van kabels! TEKST NYNKE VAN SPIEGEL I FOTO'S KOEN VERHEI JDEN De Dutch Design Week (DDW), bekend om zijn bijzondere en innova tieve ontwerpen, begint morgen weer in Eind hoven. Een belangrijke rol is dit jaar weggelegd voor ontwerpers die producten maken met een 3D-prin- ter. 3D printen: een paar jaar geleden klonk het nog als toekomstmuziek. In 2011 printte presentator Matthijs van Nieuwkerk in De wereld draait door een scheidsrechtersfluitje. In middels is veel meer mogelijk, maar zijn we echt al zover dat we eigen meubelen kunnen printen? Jazeker. Zo is sinds vorig jaar de BigRep One op de markt, de eerste grote 3D-printer voor consumen ten. Het apparaat print behalve plastic en nylon ook met Laywood, een mix van polimeren en houtve zels, voor een echte houtlook. Het apparaat kan objecten maken van 1 kubieke meter, dus kun je thuis een zelf ontworpen stoel of ladekast printen. Je moet alleen wel over een flinke portemonnee beschik ken: de BigRep One kost 28.000 euro. Keramiekprinter Dit jaar staat studio VormVrij voor het eerst op de DDW met een 3D- keramiekprinter. Productontwer pers Marlieke Wijnakker en Yao den den Heerik bouwden deze eer ste grote 3D-keramiekprinter van Nederland tweeënhalf jaar geleden. Inmiddels hebben ze hun appara ten - een kleine en een grote die in twee kleuren print - zover ontwik keld dat zij de printer nu voor an dere organisaties en instellingen (zoals een universiteit in Duitsland) in opdracht bouwen. Vanuit hun studio in Den Bosch bestieren de ontwerpers een ontwerpstudio annex werkplaats, waar ze de kera miekprinter demonstreren. Van den Heerik: „Klei is een andere materie dan plastic. Zwaartekracht speelt een belangrijke rol. Onze eer ste innovatie was het gecontroleerd starten en stoppen van de kleitoe- voer. Het gebruik van twee kleuren of soorten klei was een logisch ver volg. We zijn nu bezig met speciale kleiprintsoftware waarmee direct in een leesbare code wordt ontwor pen." Kopje Terwijl Van den Heerik zich bezig houdt met de technische aspecten, neemt Marlieke Wijnakker de am bachtelijke kant voor haar reke ning. Ze maakt zowel experimenteel werk als producten voor consumenten. Marlieke: „De meeste objecten ontwerpen we met de computer. Je kunt meerdere stuks printen, maar de kracht zit juist in de diversiteit. Zo kun je tien keer achter elkaar een ander kopje printen." Het werk dat VormVrij voor consu menten maakt onderscheidt zich door het persoonlijke aspect. Wijn- fr akker: „Sinds kort maken we borst beelden. Hiervoor hebben we een 3D-fotoscan nodig van de persoon en een paar foto's van alle kanten van het hoofd." Zo'n scan kun je laten maken bij de Hema. „Na het bijwerken van de 3D-scan printen we het hoofd en na afloop boetseer ik met de hand de persoonlijke trekken in het gezicht." Zelf thuis je kopjes printen is mis schien nog lastig. Keramiekprinters zijn duur (3900 euro), je hebt een keramiekoven nodig en de bedie ning vergt oefening. Niet getreurd: er zijn plekken waar je het kunt laten doen, zoals bij VormVrij, maar ook bij Fablabs (zie kader), waarvan er steeds meer verrijzen in Nederland. Enkele hebben ook een kleiprinter staan. Claartje Aarts is directeur van Pro- tospace, een Fablab in Utrecht. „Fablabs zijn begonnen vanuit het idee dat een programma of product toegankelijk moet zijn voor ieder een. Ook moet iedereen het kunnen aanpassen en verbeteren. Zo is hier vrijdag 16 oktober 2015 GO Nijntje kennen we goed, maar haar vriendjes zijn ook leuk in de kinder kamer. De aap, de olifant, de leeuw, de pinguïn en nog een heleboel dierenvrienden van Dick Bruna's geesteskind maken deel uit van de Nijntje-collectie van decoratiemerk Global Affairs. De vrolijke beestjes figureren op vilten en metalen hand gemaakte spullen, zoals kapstokjes, slingers, mobiles en hangers. globalaffairs.nl Met een warme trui en een glas wijn kun je ook in het najaar prima relaxen in je tuin. Je maakt er een echte relax- tuin van door te kiezen voor natuurtin- ten. Je koopt bijvoorbeeld een tuintafel van onbehandeld, gerecycled hout, waarop je herfstbloeiers met witte en gele bloemen zet. Ook acces soires met goud-, zilver- en koperkleu rige accenten zorgen voor een rustige uitstraling. En wat dacht je van een windlicht met een plantje erin? De kabelfabriek van DOIY maakt een eind aan die wirwar van kabels. In dit kabel boxje, dat de vorm heeft van een fabriek met schoorstenen, stop je een stekker doos, losse draden of op lader weg. Op het schuine dak kun je tijdens het opla den je smartphone of tablet leggen. De kabelfabriek kost 14,95 euro. Print JE EIGEN MEUBELS 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55