Meesters mogen de kleuters even overslaan V Ly m Spanje Portugal 4 NIEUWS Gouden Televizierring 2015 Zilveren Televizier-ster man Zilveren Televizier-ster vro Televizier Talent Award Gouden Stuiver 629 699 699 799 „Veel jongens zijn denk ik bang dat ze de hele dag met kleuters moeten fröbelen met herfstblade ren", vertelt voormalig basis schoolleraar Mark van der Werf. „Ze zien dat als getut en geven lie ver les in bijvoorbeeld rekenen en aardrijkskunde, dan dat ze de hal ve dag veters strikken en rietjes in pakjes Wicky steken." In zijn boeken over 'Meester Mark' beschrijft Van der Werf hoe hij al na twee jaar stopte als basis schoolleraar, iets wat verschillen de lerarenopleidingen tegen probe ren te gaan. Fontys is één van de eerste hogescholen die bewust be sloot leraren aan het begin van de opleiding niet bloot te stellen aan knutselende kleuters. Vorig jaar is de aanpak om meer mannen te 'Meesters zijn bang dat ze bij de kleuters de hele dag met herfstbladeren moeten fröbelen' strikken uitgemond in het project 'Veel meer meester'. Het initiatief van Fontys, de Noordelijke Hoge school Leeuwarden en Stenden Hogeschool lijkt zijn vruchten af te werpen. Bij die drie hogescho len ligt het aandeel mannelijke studenten nu boven de 30 pro cent, ruim 10 procent meer dan het landelijk gemiddelde. „Het hoogste aantal jongens zit op de pabo in Venlo, met 35 pro cent jongens in de nieuwe in stroom", vertelt directeur Fontys Hogeschool Kind en Educatie Astrid Venes met gepaste trots. Zij krijgt bijval van hoogleraar jeugdsociologie van de Rijksuniversiteit Gronin gen Greetje Timmerman. De cij fers van Fontys liggen volgens haar 'aanzienlijk hoger dan het landelijk gemiddelde en zijn bij zonder te noemen'. „We hebben een grote uittocht gezien van het aantal jongens dat naar een lerarenopleiding gaat", zegt de professor. Uit onderzoek dat zij deed naar de vraag waarom jongens niet voor de klas willen staan, blijkt ook dat meteen lesge ven aan een groep jonge kinderen 'een afknapper kan zijn'. „We laten jongens bewust niet eerst bij de kleuters stage lopen", vervolgt Venes. „Heel veel pabo's hebben ontdekt dat dit één van de manieren is om te voorkomen dat jongens snel uitvallen." Daar naast brengt Fontys bijvoorbeeld in bro chures doelbewust meer jongens in beeld. De 27-jarige Sander Gordijn, één van de mannelijke leraren die wél met veel plezier les geeft aan kleuters, snapt dat lerarenopleidin gen mannelijke studenten pas la ter voor de allerkleinsten zetten. „Ik heb zelf ook niet zo'n leuke kleuterstage gehad", zegt hij. Gordijn liep naar eigen zeggen stage bij 'een wat oudere juf die de lessen al jaren op dezelfde ma nier gaf. „Als ik een werkje met de kinderen deed, leek het oprui men haast belangrijker dan de het knippen en plakken zelf. Alle knutselwerkjes leken ook nog eens op elkaar. Ik had toen niet kunnen denken dat ik acht jaar la ter met veel plezier voor de kleuters zou staan." sua door Marcia Nieuwenhuis MEPPEL. Aankomende meesters op Fontyns Hogeschool hoeven pas la ter in de opleiding een kleuter groep onder de hoede te nemen. Dit blijkt een effectieve methode om meer jongens naar de leraren opleiding te trekken. Het percenta ge mannen groeit. Mark van der Werf oud-docent Sander Gordijn foto Koen Verheijden JOHNNY DE MOL - - CHANTAL JANZEN JAN VERSTEEGH FREEKS WILDE WERELD FREEK VONK Ontdek de hoogtepunten van Spanje en Portugal. Onze reizen zijn inclusief vliegreis, hotels, ontbijt, excursies en Nederlandssprekende reisleiding. Karakteristiek Andalusië Alle hoogtepunten met Sevilla, Granada incl. Alhambra, de Mezquita in Córdoba en méér! Klantbeoordeling 8,5: "Onvergetelijke reis" Zie: Kras.nl/35682 Parels van Portugal Talloze hoogtepunten zoals Porto, Braga, Coimbra, vissersplaatsjes, Évora en Lissabon. Klantbeoordeling 8,1: "Een echte parel" Zie: Kras.nl/35623 Highlights Spanje Portugal Het mooiste van twee landen met o.a. Madrid, de regio Extremadura, Évora en Lissabon. Klantbeoordeling 8,2: "Fantastische reis" Zie: Kras.nl/38730 Grand Tour Andalusië Complete rondreis met o.a. entree Alhambra, witte dorpjes, heerlijke keuken en vrije dagen. Klantbeoordeling 8,6: "Een fascinerende reis" Zie: Kras.nl/grandtourandalusie 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. 10 dagen v.a. 15 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4