Sjef van Dongen, held 'PZ^ Achterin de lijst Japin bezoekt Zierikzee Historische roman over een gedoemde liefde ZEELAND GEBOEKT 13 Dit boek kan u niet ontgaan. Veere maakt zondag een diepe buiging voor 17e-eeuwer Roelant Nebbens. lek Roelant SI De presentatie van de historische ro man Ick Roelant belooft zondag in Veere een spet terend feest te worden. Met een zwemtocht van Walcheren naar Noord-Beveland en terug. Met de proeverij van de speciaal door de auteurs vervaar digde likeur 'Zilt Nat'. Met een met citaten uit het boek gelardeer de stadswandeling, die ook in druk verschijnt. En dan komt ook nog eens pianist Jeroen van Vliet, winnaar van de Boy Edgar Prijs 2014, met een kort solo-program- ma. Zoveel geruis en tamtam rond de presentatie van een boek: dan is er sprake van slimme marke ting of er moet wel iets bijzon ders met de roman aan de hand zijn. In dit geval is het een combi natie: een uitgekiende presenta tie en een uitgave waaraan inhou delijk veel plezier te beleven valt. De auteurs presenteren zich op de cover als het kunstenaars duo Mullié/Dallinga. De eerste is de in 1958 in Middelburg geboren beeldend kunstenaar Ronald Mul lié. Tot 2007 was hij in Zeeland ac tief. Toen verhuisde hij naar Maas land, waar hij een burgerlijk en kunstzinnig duo vormde met Car la Dallinga (1964). Ze exposeer den in Nederland en België en legden zich ondertussen toe op de productie van ambachtelijke li keuren. Nu wonen ze in Woold, een buurtschap in de Gelderse ge meente Winterswijk. Met de historische roman lek Roelant presenteren ze zich voor het eerst als schrijvers. Ze hebben zo'n twee jaar aan het boek ge werkt. Ronald ontdekte twintig jaar geleden bij toeval een inscrip tie op een wenteltrap in de Grote Kerk van Veere: 'lek Roelant Neb bens hebbe ick gheswomme van der Vere cant dwars over het Breesandt op Sondagh den VIII Iulys Anno 1629'. Jarenlang had hij het idee iets met die vondst te moeten doen. Zover is het nu dus. Ick Roelant is een historische roman in dag boekvorm. De auteurs vonden be- Ick Roelant halve de inscriptie alleen het tes tament van Roelant, dat hij in 1653 liet opmaken. Rond die twee 'feiten' hebben de schrijvers het verhaal verzonnen, zij het wel ge baseerd op historische gebeurte nissen en omstandigheden in de 17e eeuw. Het eerste deel betreft de jeugdjaren van Roelant in Veere, 1619-1629, de periode dat hij hopeloos verliefd raakt op zijn stadgenoot je Cathelijne Valery. Zij helpt hem met zijn poging om naar Noord-Beveland te zwemmen. In het tweede deel 1638-1640 is hij chirurgijn in dienst van de VOC aan de Coro- mandelkust in India. Zonder Ca thelijne. Gaandeweg wordt duide lijk welke rampspoed zich in hun families heeft afgespeeld. In het derde en laatste deel (1651-1653) keert hij terug naar Veere. Zijn wraak is hard en zoet, en Cathelij ne blijkt hem toch een toekomst te hebben nagelaten. De Nederlandse pool- held Sjef van Dongen (1906-1973) krijgt de laatste jaren veel aan dacht. Vorig jaar maakte Frans Mouws een gefilmd portret: De vergeten held. Nu publiceert on derzoekster Michelle van Dijk een boek over hem: Sjef van Don gen, Nederlandse Poolheld (Lectu- raCultura, hardcover, 120 pag., 19,99 euro). In 1928 stortte het luchtschip van de Italiaan Umberto Nobile neer op de Noordpool. Vanuit di verse landen werden reddingso peraties opgezet. Van Dongen zat op dat moment op Spitsber gen voor de Nederlandse Spits bergen Compagnie. Het boek biedt een reconstructie van zijn reddingspoging aan de hand van dagboeken en brieven. Hij werd zelf ternauwernood gered. Later belandde hij in Zeeuws- Vlaanderen, waar hij van 1946 tot 1962 burgemeester was van Aardenburg. Hij was ook Staten lid en gedeputeerde voor de Ka tholieke Volkspartij (KVP). PUBLIEKSPRIJS Deze keer laten we de hardlopers voor de PZC-publieksprijs even aan hun lot over. We nemen een kijkje in de staart van het peloton: de boeken die geen of bijna geen stemmen krij gen. Het is al eerder gezegd: wie meedoet aan een publieksprijs moet zijn achterban mobiliseren. Lang niet alle schrijvers doen dat. En blijven zo op o, 1 of 2 stemmen hangen. We pikken er hier een paar uit, die tot nu toe weinig heb ben losgemaakt, terwijl het toch om titels gaat die de moeite waard zijn. Om te beginnen het strip boek De Daddy Vinei Code van Mar tin Lodewijk. Je zou toch verwach ten dat een fanclub zo'n boek om armt en stemmen verzamelt. Het avontuur van Agent 327 en Olga Lawina speelt voor een groot deel in Renesse. Als dat geen reclame is voor het toerisme daar... Breskens leverde de laatste ja ren fanatieke prijsvechters op, die geen middel onbenut lieten om stemmen binnen te halen. Nu is het opvallend stil in die hoek. Het boek met alle beeldhouwwerken van pastoor Omer Gielliet weet de handen niet op elkaar te krijgen en bungelt met twee stemmen on deraan. Voor de PZC-publieksprijs 2015 waren donderdag 15 oktober om 12.00 uur iets meer dan 3000 stem men uitgebracht. De top 3 blijft ongewijzigd, met het Truienboek nog steeds als fiere koploper. Vlis- singen sluipt iets dichterbij, maar zal toch nog moeten versnellen. Wereldzeeuwen van Rachel van Westen meldt zich als sterke nieuwkomer aan het front. Op het randje van de top 10 duikt Jan Wil- lemsen op met zijn scheepvaart- boek. Een knappe prestatie. De stand is (tussen haakjes het aantal stemmen van vorige week): 1. Truien bij de vleet - Anja Geldof en Stefanie Huibregtse 783 (648) 2. Vissers, kapers, arbeiders - Peter van Druenen 519 (365) 3. Geef nooit op - Sven Vermeulen 275 (176) 4. Bloedbroeder 1618 - John Bro- sens 204 (122) 5. Zeeuws zoet - Mathilde Dekker- Versprille 162 (108) 6. Wereldzeeuwen - Rachel van Westen 97 7. Ik liefje - Elizabeth van den Dries 86 (57) 8. Terroir - Margot Verhaagen, Wieny de Brabander, Martien Lu- teijn 81 (47) 9. U hoort nog van ons - Remco van Schellen 79 (54) 10.400 ton deadweight - Jan Wil- lemsen 72 www.pzc.nl/publieksprij s Successchrijver Arthur Ja- pin is dinsdag 20 oktober te gast in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (20.00 uur, toegang 10 euro). Hij geeft een lezing, na de pauze wordt hij geïnterviewd door Anne de Jager van boekhandel De Vries in Zie rikzee. De gevleugelde - een histo rische roman - is het recentste boek van Japin. Zijn historische romans De zwarte met het witte hart, Een schitterend gebrek, De overgave en Vaslav werden we reldwijde successen. VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 Mullié/Dallinga Het schrijversechtpaar Carla Dallinga en Ronald Mullié voor de Grote Kerk van Veere. foto Ruben Oreel Roelant zwom en overwon door Jan van Damme Ronald Mullié en Carla Mullié-Dallinga Uitgeverij Maan 304 pagina's 19,95 euro Presentatie zondag 18 oktober in Veere: 12.30-14.45 Roelant Nebbens- zwemtocht 15.30 Grote Kerk - boek, muziek 17.00 bezichtiging inscriptie Arthur Japin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46