Kamer Geef Delta tijd om oplossing te zoeken voor de kerncentrale Speeddaten PZC COLOFON Iedere dag is een verrassing voor 'duizendpoten' 10 ZEELAND (r Een bode moet van alle markten thuis zijn. „Om twee uur het closetpapier bijvullen, een halfuur later bij een huwelijk staan." WILLEM IN DE POLITIEK De gemeente Kapelle biedt inwoners een cursus 'lokale politiek' aan. Ver slaggever Willem Adriaansens is nieuw in de wereld van de gemeente politiek en meldde zich daarom aan. In vijf afleveringen deelt hij zijn erva ringen. Aflevering 3. Niet aan mijn vrouw en kinderen vertel len, maar ik ben van de week wezen speeddaten. Op een doordeweekse avond ben ik in het Kapelse gemeentehuis vijf ta feltjes langsgegaan om kennis te maken met evenzoveel dates. Elk raadslid heeft een volle gereedschapskist met instrumenten tot zijn beschikking. Spannend! Want geven de dates wel de antwoorden die je hoopt? En misschien is er al snel een klik met een van de kandidaten. Het zou zomaar het begin van iets moois kunnen zijn. Denk nu niet dat ik me serieus op vrijersvoeten heb begeven. Nee, het speeddaten hoorde bij mijn opleiding tot politiek specialist. Het maakte deel uit van de derde cursusdag van 'Politiek Actief. Vijf leden van de Kapelse gemeen teraad waren komen opdraven om zich het hemd van het lijf te laten vragen door 28 politi- ci-in-spe. Over wat de burger kan doen om iets voor elkaar te krij gen. En welke weg je daarvoor moet bewandelen. Want, zo leerde ik aldaar, een raadslid heeft een heuse gereed schapskist tot zijn of haar beschik king. Geen echte metalen natuur lijk. Maar een papieren kist; een folder met daarin alle hulplijnen die een raadslid kan gebruiken. Als een echte Weekend Miljonair kan een raadslid een beroep doen op een variëteit aan mogelijkhe den. Alleen de fifty-fifty heb ik in de kist zo gauw niet kunnen ont dekken. Nu ik het toch over geld en cijfers heb: concerncontroller Rein Ho- gendorf verzorgde ook nog een optreden. Want zo mag het rustig genoemd worden. De man deed zijn best om een oersaai onder werp als financiën amusant te pre senteren. En in mijn optiek slaag de hij daar wonderwel in. Als ik nog iemand nodig heb om een feestje op te leuken, dan over weeg ik serieus om hem te bel len. Ik ben fan! Heen en weer springend als Sven Kramer op een trainingsband ver telde Hogendorf met weidse arm gebaren en een onvermoeibaar en- thousiame over eigenheden, bo terzachte bedragen, incidentele dekkingen en kattenbelasting. Kattenbelasting? Ja, kattenbelasting! Maar wees niet bang, die komt er niet vol gens de controller. Daarvoor moet eerst in Den Haag iets aan de wet worden veranderd. De ge meente mag alleen maar belastin gen heffen die bij wet geregeld zijn. Tot die tijd kun je je hond nog ge woon leren miauwen om te pro beren de, wél bij wet geregelde, hondenbelasting te ontlopen. 088-0139910. taalden. „Dan ging ik maar om acht uur 's avonds langs, want dan was de man ook thuis en dan kon ik het gelijk regelen." Eén keer trof hij een kerel die woest op hem werd. „Die smeet de deur dicht en daar kwam ik met een halve stropdas tussen te zitten. Ik heb een paar keer aan moeten bellen om weer los te kunnen komen. Ziedend was die man." Kopietjes maken, een beamer installeren, post rondbrengen, koffie schenken, beveiligings- werk. In geen gemeente zijn de taken van de bode hetzelfde. „Je bent als bode een klein beetje een duizendpoot. Je moet van al le markten thuis zijn", zegt secre taris Ad Bouwman van de Zeeuwse Bodekring (bode bij de gemeente Schouwen-Duive land). „Je hebt veel representatief werk. Huwelijken vind ik zelf het allermooiste." Kringvoorzitter Jan Moerdijk (bode bij de gemeente Kapelle): „We lopen een beetje als eenlin gen door het gemeentehuis. Al tijd in uniform, dus voor mensen heel herkenbaar. Ze spreken je snel aan, omdat ze denken: 'die is van de gemeente, die weet het wel'." Met het risico altijd alle kri tiek over je heen te krijgen? „Nee hoor, dat valt wel mee. Dat is een kwestie van op tijd bukken", lacht Moerdijk. Een bode moet flexibel zijn. „Iedere dag is een verrassing. Geen dag is hetzelfde." Maar mis schien nog wel belangrijker: een bode moet discreet zijn. Niet voor niets is het motto van de Zeeuwse Bodekring 'hoort, ziet, zwijgt', benadrukken Bouwman en Moerdijk. „Ik sla het op op de harde schijf en delete die af en toe. Maar zouden alle bodes in Nederland hun memoires schrij ven, dan krijg je een mooier boek dan de Dikke Van Dale." Een voorstel van GroenLinks en PvdA kreeg gisteren ruime steun. De Kamer besloot deze week dat de energiebedrijven Delta en Ene- co definitief moeten splitsen in een apart netwerk- en energiebe drijf. Omdat niet duidelijk is of Delta splitsing overleeft, maakt de Kamer zich grote zorgen over de kerncentrale in Borssele. Ze vindt dat die niet in buitenland se handen mag komen. Aanvan kelijk stelde GroenLinks voor om splitsing van Delta uit te stellen totdat er een oplossing is voor de centrale. Maar minister Henk Kamp van Economische Zaken wees dat af. Hij gaat er niet over, zei hij. Want de wet die bepaalt dat Delta moet splitsen, is in 2006 al aangenomen. Delta houdt zich dus niet aan de wet. Nu moet de ACM, voor ze gaat handhaven, goed nadenken over de consequenties van splitsen voor de kerncentrale. Onafhankelijk toezichthouder ACM heeft nog niet tegen Delta opgetreden, omdat Delta een rechtszaak had aangespannen. Nu ze die heeft verloren en de Ka mer nogmaals heeft gezegd dat Delta moet splitsen, zal de ACM de wet gaan handhaven. De Ka mer wil nu dat Kamp de ACM vraagt om Delta voldoende tijd te geven. Dan kan Delta afspra ken maken over eigendom en sloop (in 2034) van de kerncentra le. „Deze motie zorgt ervoor dat de ACM, voor ze gaat handhaven, goed nadenkt over de consequen ties van splitsen voor de kerncen trale", zegt Liesbeth van Tonge ren van GroenLinks. 'Kapelle had eigen woningen en ik moest daar langs om de huur te innen' eurwaarder was hij. Maar ook kof- fieschenker, be middelaar en hon dencontroleur. Piet van Zweden (84) was als bode van Kapelle medeoprichter van de Zeeuwse Bodekring, die zaterdag het veer tigjarig jubileum met een reünie viert. Het takenpakket van bodes is van oudsher breed. „Liep ik om twee uur 's middags met een pak closetpapier onder mijn arm om alles bij te vullen en dan stond ik om half drie weer bij een huwe lijk." Waarmee Van Zweden maar wil zeggen hoe veelzijdig het werk van een bode - zeker in een kleine gemeente - was en nog altijd is. „De gemeente Kapelle had eigen wonin gen en ik moest daar langs om de huishuur te innen. Dan zei een mevrouw: 'Wilt u even tegen de burge meester zeggen dat België niet goed door komt. Want die hui zen hadden toen nog antennes op het dak." Van Zweden was er als bode - tot twee keer toe - bij toen prins Bernhard en ko ningin Juliana zijn ge meente bezochten. Maar hij fietste in zijn rol als deurwaarder ook langs gezinnen die de rekeningen niet be- Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Motto van de bode is 'hoort, ziet en zwijgt' door Esme Soesman door Jeffrey Kutterink DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat Delta voldoende tijd krijgt om te splitsen. Dan kan ze een oplos sing zoeken voor de kerncentrale in Borssele. Piet van Zweden, bode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43