Weinigen raadplegen tweede arts NIEUWS 3 In 41 procent van de gevallen wordt een andere behandeling gegeven. De tijd dat artsen zich daardoor in hun eer aangetast voelen, is voorbij. a. 389 Jakarta a €499 Rio de Janeiro Dubai New York Nu tot wel 40% korting, kijk op klm.nl ROTTERDAM. Veel patiënten willen graag een second opinion, maar ze weten vaak niet hoe ze dat moeten regelen en of ze dat vergoed krijgen. Dat blijkt uit een enquête van Best Doctors, die vandaag verschijnt. Wie hem wel aanvroeg, kreeg in 41 procent van de gevallen een andere behandeling. Best Doctors vroeg bijna 700 patiënten met rugklachten en prostaatkanker naar hun ervaringen met second opinions. On der prostaatkankerpatiënten (de grootste pa tiëntengroep in het onderzoek) kiezen slechts 3 van de 10 voor een second opi nion. Van de mensen die dat niet deden, geeft driekwart aan dat ze niet weet hoe dat werkt, of het onderdeel van het verzeke ringspakket is en bij wie ze terecht kunnen. Driekwart van de rugpatiënten heeft naast het oordeel van de eigen behandelend arts, ook advies van een andere specialist ge vraagd. Ze vonden de behandelresultaten te leurstellend, waren niet tevreden over de gestelde diagnose en wilden meer informa tie over andere behandelopties. „Een second opinion is niet voor ieder een vanzelfsprekend. Er is nog veel onwe tendheid over", zegt Léon Kempeneers, di recteur Benelux, Centraal Oost-Europa bij Best Doctors. „Mensen gaan wel langs bij drie verschillende banken om te kijken waar de hypotheekrente het laagst is. Maar als er iets ergs is met hun gezondheid, moe ten ze de dokter maar geloven." Best Doctors heeft wereldwijd een net werk van 53.000 specialisten beschikbaar voor een second opinion. Een patiëntendos sier wordt vertaald, opgestuurd en opnieuw beoordeeld. Het advies gaat terug naar de behandelende arts. De organisatie kreeg we reldwijd al 20.000 verzoeken. „Ik vind het heel normaal om een tweede mening te vra gen. Vier ogen zien meer dan twee", zegt Kempeneers. „Artsen kijken er zelf niet raar van op als hun patiënt een second opi nion wil. Ze hebben dat liever dan patiën ten die zelf op Google dingen gaan uitvoge len. De tijd dat ze zich in hun eer aangetast voelden, is voorbij." Het aanvragen van een second opinion is in Nederland wettelijk geregeld. De Orde van Medisch Specialisten wilde twee jaar geleden patiënten hiervoor een eigen bijdra ge laten betalen. Daar kwam veel kritiek op. Het Zorginstituut Nederland heeft dit jaar gezegd dat een second opinion 'een recht' van de patiënt is, en dat het kan 'bij dragen aan de kwaliteit van de zorg en ge past gebruik van behandelingen'. Uit eerder onderzoek in dossiers van Best Doctors bleek dat een second opinion in ruim een kwart van de gevallen leidde tot een andere diagnose en bij 41 procent tot een andere behandeling. „Dat betekent niet dat artsen slecht zijn", zegt Kempeneers. „Vaak wordt een di agnose bevestigd. Hoewel er ook voorbeel den zijn waarbij een andere behandeling of 'Mensen denken vaak langer na over het kopen van een koelkast dan over de keuze van een arts' diagnose levensreddend is geweest." Chris Laarakker van Prostaatkankerstichting.nl noemt het 'een gemiste kans' als mensen geen second opinion halen. „Mensen den ken vaak langer na over het kopen van een koelkast dan de keuze van een arts", zegt hij. „Helaas denken veel patiënten dat zij de goede band met de behandelend arts be schadigen en dat het bespreken van een se cond opinion een vorm van wantrouwen zou kunnen zijn. Kanker is echter een der mate ernstige ziekte dat de meeste artsen zelf ook een second opinion zouden vra gen." Een wijziging van de behandeling be spaart gemiddeld ruim 5.000 euro per pa tiënt aan kosten, becijferde Mediquest op verzoek van Best Doctors. Uit de enquête blijkt dat patiënten voor al van hun huisartsen, eigen specialist en zorgverzekeraar advies willen over een se cond opinion. VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 MARCEL WILLEMSE (46) loopt al jaren met hevige pijn in zijn rug vanwege een vergroeiing van de wervelkolom. Bij een operatie zijn 5 wervels vastgezet, maar daarna begonnen de problemen in de wervels daarboven. „Er was weer spra ke van een vergroeiing, maar die vielen volgens mijn arts binnen de norm. Ik kon niet zitten, tillen, en had moeite met concentreren." Op advies van zijn zorgverze keraar stuurde hij zijn dossier op naar Best Doctors. Het werd vertaald en opge stuurd naar een specialist in het buitenland. Er bleek sprake van slijtage. „Het ad vies was om er niks meer aan te doen. Ik moet ermee leren leven." Niettemin is Willemse blij dat een second opinion duidelijkheid verschafte, foto Koen Verheijen Second opinion vaak effectief door Tonny van der Mee Chris Laarakker Prostaatkankerstichting.nl ^826' Nu v.a. 499 tm nu v.a. 5Zj9 €496 Nu V 710 NU V Een reis vol inspiratie Vanaf-prijzen voor retourreizen, excl. €10 boekingskosten. Boeken kan t/m 19 oktober. Kijk voor de reisdata en voorwaarden op klm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3