Geen financiële zorgen voor gemeente Veere Anderhalfjaar cel voor brandstichter Nacht van de Nacht én van de Nieuwendijk 6 WALCHEREN Lezing over Michiel de Ruyter Voor ieder wat wils bij Beursvloer HET VEERSE GELD IN BEELD In de regio Mijn dorp, mijn stad door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. Als volleerde filmac teurs brengen de Veerse burge meester en wethouders al het fraais dat de gemeente in 2016 te wachten staat in beeld. Het kwartet figureert in een film pje dat de highlights van de begro ting voor komend jaar op een rij tje zet. Vanaf vandaag te zien op de site van Veere. De boodschap is duidelijk; het gaat goed met Veere. Extra bezui nigingen zijn niet nodig. De las ten voor de Veerenaar stijgen nau welijks. Gemiddeld ruim één pro cent, ongeveer gelijk aan de infla tiecorrectie. Met als grote uitzon dering de rioolheffing, die gaat vier procent omhoog. De toeristen belasting blijft zelfs gelijk, 1.20 per overnachting. De geplande verho ging van vijf cent gaat niet door. Veere blijft wat belastingen be treft de goedkoopste Zeeuwse ge meente. Wethouder financiën René Mo lenaar glom gistermiddag van trots tijdens de presentatie van 'zijn' begroting. Hij liet zich ech ter niet verlokken tot uitspraken over de twee buurgemeenten die wel fors moeten snoeien in hun huishoudboekje. Molenaar ziet de Veerse toe komst zonnig in: „Er ligt een slui tende en evenwichtige begroting. Er is geld voor investeringen in leefbaarheid. Voor projecten als Veelzijdig Veere, de herinrichting van de Fort den Haakweg in Vrou wenpolder of reconstructie van de doorgaande route in Zoutelande." Er is ook ruimte voor de ont wikkeling van ruimtelijke plan nen, (verkeers)veiligheid, een face lift voor kustparkeerterreinen, sportstimulering of het ombou wen van ondergrondse afvalcontai ners naar perscontainers op vijf tien locaties. Het overhevelen van rijkstaken naar de gemeente op het gebied van zorg en welzijn (begin dit jaar) baart Molenaar vooralsnog geen zorgen. „We kunnen en wil len dat budgetneutraal doen. Voor zover we nu zien, gaat dat goed." De begroting voor 2016 van de ge meente Veere ziet er rooskleurig uit. Een greep uit de Veerse portemon nee: Zo'n 5.5 miljoen gereserveerd voor nieuwe projecten zoals de vi sie Domburg met de herinrichting van Singelgebied, Nehalenniage- bied en de boulevard; de recon structie van de doorgaande route in Zoutelande en Veelzijdig Veere/Oostwateri ng De aanleg van twee kunstgrasvel den voor de korfbalvereniging Westkapelle: Investering €196.580 Bijdrage Stichting welzijn Veere: structureel 94.000 Aanpak van konijnenoverlast op de sportvelden: investering (2016 en 2017) €143.500 Vluchtelingenwerk Zeeland: een malige bijdrage 33.000 euro Project Ecoferium aan de Veerse Dam: 100.000, zowel in 2016 als 2017 en 2018) Vervanging tennisbanen De Stoof; een bijdrage van 6000 euro. Ruiterroutenetwerk; structureel 10.000 euro. Onderwijshuisvesting; 50.000 Bestrijding wateroverlast, met na me in Westkapelle: geschat op on geveer 100.000 euro door Ad Roos MIDDELBURG De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de negen tienjarige Matthijs R. uit die stad achttien maanden cel en tbs met voorwaarden opgelegd. Er was twee jaar cel en tbs geëist. De rechtbank achtte bewezen dat R. verantwoordelijk was voor ze ker vijf brandstichtingen die eind vorig - en begin dit jaar in Middel burg werden gepleegd. Zo teken de R. voor het in brand steken van diverse auto's, winkelwagentje, vuilcontainers, twee auto's en een bouwkeet. Het in zijn eigen wo ning een snoer in brand te steken, waardoor zijn wasdroger in brand vloog, was overigens niet de be doeling geweest. R. kwam in beeld doordat hij steevast als een van de eersten bij het blussen stond te kijken. Dat wekte achterdocht en doordat hij op een leenfiets van een fietsen winkel reed kon hij snel worden achterhaald. Vervolgens werd zijn fiets voor zien van een peilbaken en konden zijn gangen worden nagegaan. Toen hij zich wilde aangeven bij de politie was die hem net een slag voor en zette hem achter slot en grendel. De horeca-ondernemers van de Nieuwendijk hebben ervoor gezorgd dat er voor bezoekers iets te kiezen is. foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers Het is volgende week za terdag niet alleen Nacht van de Nacht, maar ook Nacht van de Nieuwendijk. De lampen doven dan om de Vlissingse uitgaans- straat in de spotlights te zetten. Winkels die van eigenaar wisse len en horecazaken die een meta morfose ondergaan zijn van alle tijden, zeker in een toeristenstad als Vlissingen. Maar de Nieuwendijk is de laatste jaren wel heel erg veranderd. Sinds de gemeente er nieuwe straatstenen liet leggen, er terrassen ontston den aan havenzijde en die onoog lijke voormalige Dert-panden zijn opgelapt tot het hippe hotel Zilt, lijkt alles anders. Van een straat waar mensen snel doorheen rij den, is de Nieuwendijk veranderd in een straat waar mensen liever lopen, zodat ze alles kunnen zien. En het is tegenwoordig kiezen geblazen. Tussen een Ierse pub, bruine kroeg, een kookstudio, een wijnbar, een tapasrestaurant, tren dy clubs, binnenkort zelfs een stripteasetent, Franse restaurants en voldoende zaken voor carnivo ren onder ons. „Alle panden zijn bezet", zegt Anna Houtman, die samen met haar partner de zaak van haar ouders omtoverde tot brasserie Jong. „En als ze het niet zijn, dan worden ze het zo. Zelfs voor het pand van het casino zou alweer iemand gevonden zijn.." Om onderling contact te hou den over eventuele incidenten en mosselvoorraden waarvan de bo dem in zicht dreigt te komen, ont stond er een groepsapp. Die is uit gegroeid tot maandelijkse borrels, waar initiatieven uit voortkomen. Zoals de Nacht van de Nieuwen dijk, op zaterdag 24 oktober. Alle ondernemers -tot de barbier toe maken op eigen wijze, de een met live muziek in de duisternis en de ander met donkere bieren, een sta tement tegen lichtvervuiling. Sa men maken zij feest in de straat. En ze zijn van plan dat vaker te doen. Tijdens Koningsnacht bij voorbeeld en in de zomer, met een mosselfeest. „Net als vroeger", zegt Anna Houtman. „De Nieuw endijk moet gewoon weer de ge zelligste straat van Vlissingen zijn. Of eigenlijk is die dat al." ZOUTELANDE Open kerkdienst in dialect De Catharinakerk in Zoutelande houdt zon dag 18 oktober een Open Deur Dienst in dialect. De meditatie met het thema 'Hloof jie dat nog?!' wordt gegeven door Frans van der Heijde. Het kleder drachtkoor 'Ons Boeregoed' werkt ook mee aan de dienst, die om 19.00 uur be gint in de Catharina kerk aan Willibrordus- plein 3 in Zoutelande. VLISSINGEN VLISSINGEN Lezing geschiedenis arbeiders PvdA Vlissingen houdt 18 november een le zing over de geschie denis van de arbeiders in Vlissingen. De le zing wordt gegeven door historicus Bert Altena, die gepromo veerd is op dit onder werp. De lezing be gint om 19.30 in het Arsenaaltheater, deur open om 19.00 uur. Toegang is gratis, op geven kan via de Face- bookpagina van Pvda Vlissingen. MIDDELBURG Eucharistieviering Oud-Katholiek Zee land houdt zondag 18 oktober een eucharis tieviering. Deze dienst begint om 10.00 uur in de Oud-Katholieke kerk in Middelburg aan Zuidsingel 70. Vlissinger Arthur Scheijde geeft dinsdagmiddag 20 oktober in de bibliotheek van Vlissingen een lezing over zijn in 2015 versche nen boek 'In de naam van De Ruyter'. Tijdens de lezing vertelt Scheij de over het geboortehuis van De Ruyter, zijn werk op de lijnbaan en de beklimming van de toren. Daarnaast gaat Scheijde dieper in op de illustraties van het boek. Na zijn geïllustreerd ver haal is er gelegenheid om vragen te stellen, waarbij ook gemeente archivaris Ad Tramper aan schuift. De lezing start om 14.00 uur. Gratis toegang met koffie en thee. Graag vooraf aanmelden via activiteit@spui.nl. MIDDELBURG. Bedrijven en vrijwilligersorganisaties kwamen gistermid dag bij elkaar in het stadhuis van Middelburg tijdens de achtste editie van Beursvloer Zeeland. De Beursvloer brengt vraag en aanbod van vrij willigerswerk bij elkaar. Bedrijven en vrijwilligersorganisaties bedenken voorafgaand aan de beurs wat zij voor elkaar kunnen betekenen, want wisselwerking is een belangrijk element. Wat de één overheeft of wil bieden, is voor de ander zeer gewenst. Zo ontstaan samenwerkingsver banden die voor beide partijen winst opleveren, foto Ruben Oreel ARNEMUIDEN De Arne, Raderma- cherstraat 32,10.00 -22.00 uur - 30e edi tie Internationale vo geltentoonstelling Vogelvereniging Zanglust. BIGGEKERKE Dorpshuis, 14.00 -17.00 uur - Soos voor senioren. DOMBURG Badhuisweg 2, 12.00-18.00 uur - Ex positie fotokunst 'Thuiskomst' van Frank van Driel. GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, Bakkersland 29, 13.00-17.00 uur - Hobbytentoonstel ling Passie en Plezier met diverse work shops en demonstra ties. KOUDEKERKE De Couburg, 13.00 -16.30 uur - Biljarten De Klimop, 14.00 -16.30 uur - Koers- bal. MIDDELBURG Kaasboerderij Schel lach, 08.30-17.30 uur - Expositie foto's plantenwereld door Maaike Dekker; Bibli otheek, 10.00 -21.00 uur - Tentoonstel ling 86 boeken die meedingen naar de Zeeuwse Boeken prijs; Cinema Mid delburg, 15.00 uur - Vrijdagmatinee met film 'Valley of Love'; Schouwburg Middel burg, 20.00 uur - Mu- ziekvoorstelling Rock 4 'Don't break the rhythm'; Zeeuw se concertzaal, 20.00 uur - Concert harpis te Lavinia Meijer en bandoneonist Carel Kraayenhof. NIEUW- EN SINT JOOS- LAND Theater de wegwij zer, 20.30 uur - Op treden 'No Blues'. OOSTKAPELLE De Halve Maan, 09.45-11.15 uur - Bad mintonnen voor 50+ VEERE Museum Veere, Kaai 25,10.00-17.00 uur - Tentoonstelling 'Tweezijdig Belicht', VLISSINGEN Wijkcentrum Majo raat, 20.00 uur - Le zing Denis Vervlos sen over suikers WESTKAPELLE Verenigingsgebouw Herrijst, 09.00-10.00 uur - Volksdansen en Linedance.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39