1 adembenemende Initiatief Kats opent weer mogelijkheden voor onderwijs in kleine dorpen bin n9n uit ZEELAND 5 Ieder dorp straks weer een eigen school? Dat kan, verzekeren de pioniers uit Kats. Mits ouders de handen uit de mouwen steken. Schoolplan Kats zit gemeente dwars belevenis... KATS. Officieel moet de Katse School Vereniging nog worden op gericht. Maar de initiatiefnemers weten het nu al zeker: hun dorps schooltje komt terug. Is het niet in 2017, dan een jaartje later. Ook al kan dat in de visie van de ge meente Noord-Beveland niet, en wil het regionale schoolbestuur (dat het dorpsschooltje twee jaar geleden opdoekte) er niets van we ten. Het zelfverzekerd enthousias me, waarmee in het kleine Kats wordt gewerkt aan heroprichting van de dorpsschool, komt voort uit een opzienbarende toezegging van staatssecretaris Sander Dek ker. Hij is bereid tot een wetswij ziging die het mogelijk maakt in ieder dorp weer een schooltje te vestigen of in stand te houden zo dra daar jaarlijks 23 leerlingen voor beschikbaar zijn. De staatsse cretaris gaf daarmee gehoor aan Voorwaarde is dat docenten, ouders en dorp zich actief inzetten. Zodat kosten worden bespaard. een initiatief waar PvdA'er Jan Schuurman Hess uit Kats de afge lopen jaren de Tweede Kamer voor wist te winnen. Het komt er op neer dat ieder dorp straks weer een eigen schooltje heeft, al thans wanneer voldoende ouders bereid zijn de hand aan de ploeg te slaan, en te voldoen aan een reeks formaliteiten. Speciaal daar voor is vanuit Kats een landelijke organisatie opgericht: de Verenig de Zelfstandige Dorpsscholen, aanbevolen door een comité met kopstukken als de VVD'er Hans Wiegel, PvdA'er Felix Rottenberg en Frederik Smit van de Radboud Universiteit. Dat landelijk opererend school bestuur is inmiddels door de staatssecretaris erkend. Het wordt de paraplu waar zeven dorpsscho len onder kunnen draaien, ver spreid in het land, en van uiteen lopende levensbeschouwelijke sig natuur. Onder dat soort paraplu's kunnen kleine scholen voortbe staan of - zoals in Kats - opnieuw worden opgericht. Er wordt gestreefd naar gemid deld 48 kinderen per school, ver deeld over drie, hooguit vier com binatiegroepen met elk gemid deld 16 leerlingen. Per school kan dan jaarlijks 55.000 euro extra worden vrijgemaakt voor onder wijs dat is toegespitst op indivi duele behoeften van leerlingen, zo blijkt uit het plan van de Vere nigde Zelfstandige Scholen. Be langrijke voorwaarde is dat docen ten, ouders en dorp zich actief in zetten voor de school, zodat kos ten kunnen worden bespaard. Leen van Loon, jarenlang hoofd van het voormalige schooltje in Kats, gelooft heilig in deze opzet. Volgens hem heeft de praktijk ge leerd dat in dorpsschooltjes wel degelijk goed onderwijs mogelijk is, toegesneden zelfs op de maat van ieder afzonderlijk kind. De opzet garandeert volgens hem dat vernieuwingen kunnen worden doorgevoerd, zowel op on derwijskundig als bestuurlijk en sociaal gebied. Bij het initiatief zijn nog geen andere Zeeuwse dor pen betrokken. Wel is al interesse getoond vanuit Schore. Zo nodig kunnen meerdere Verenigde Zelf standige Schoolverenigingen wor den opgericht. Afhankelijk van de politieke be sluitvorming zal de wetswijziging op z'n vroegst in werking treden per 1 augustus 2017, zo heeft de staatssecretaris aan de gemeente Noord-Beveland laten weten. KATS. Tegenover het stellig enthousiasme waarmee de Katse School Vereniging in 2017 weer een school tje denkt te kunnen beginnen in het dorp, staat grote scepsis van de gemeente Noord-Beveland. Die acht het welslagen van het plan 'zeer on waarschijnlijk'. Toch sluit de gemeente niet 'honderd pro cent' uit dat het de schoolvereniging lukt. Of de oude school dan nog be schikbaar is? Noord-Beveland ste vent af op verkoop van het gebouw aan bewindvoerder De Man die het in tijde lijk gebruik heeft. Hij biedt er een ton voor, zo blijkt uit antwoor den van B en W op kritische vragen van de raadsfractie BEN. Woningbouw op het schoolplein levert de gemeente nog eens bijna een ton op. Toch aarzelt de ge meente. Die heeft de schoolvereniging uit genodigd aanstaande donderdag nog maar eens te komen pra ten. Moet de gemeen te een nieuwe school bouwen dan kost dat al gauw een miljoen. WOONPLAZA VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 'Dorpen krijgen scholen terug* Jonge moeders in Kats popelen om de dorpsschool weer in gebruik te nemen. Ze nemen alvast een kijkje op het schoolplein. Vlnr: Jo-Anne de Dreu, Wen- del van Maldegem, dorpsraadlid Chris van der Kraan, oud-schoolhoofd Leen van Loon en Sylvia Geers. foto Marcelle Davidse door Henk Postma Belakos Sensualité Tapijt is een prachtig, veelzijdig tapijt, ideaal voor een slaapkamer vol met zachtheid, comfort en luxe. Het Isense garen is UNIEK, super zacht en 100% polyamide garen. Sensualité bestaat uit 8 unieke collecties van 4 en 5 meter kamerbreed tapijt, elk met hun eigen kleurenpallet. Kom langs bij Binnenuit Woontextiel en ervaar zelf haar onweerstaanbare zachtheid! Schouwersweg 7 Heinkenszand Tel. 0113 62 19 70 www.binnenuit.nl SKSStfMJ' 100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38