Nieuw album van 55-jarige rocker 29 Tropenmuseum opent deuren weer Alberti's werk op 24 cd's Bryan Adams schreef iconische radiorockhits. Op de recente MTV Awards zag hij geen enkele gitaar meer. En dat schrijnt. „Is er nog een plekje voor mij in die wereld?" Media Entertainment Het Tropenmuseum in Amsterdam opent vandaag weer de deuren na een in grijpende opknapbeurt. Blikvanger is de enorme lichthal van het monumentale gebouw uit 1926. Die werd voorheen door tijdelijke tentoonstellingen groten deels aan het oog onttrokken. Het complete oeuvre van Wil ly Alberti (1926-1985) ver schijnt vandaag in de 24-delige cd-box Mijn leven is een lied. De zanger (op de foto met dochter Willeke tijdens de afwas) maakte sinds 1940 platen. Bryan Adams (55) heeft haast. Er wacht een afspraak met het Engelse popduo Hurts voor wie hij een video clip heeft geregisseerd. Adams moet binnen een half uur aan de andere kant van Londen zijn. Of de verslag gever wil meerijden? Dan vindt het gesprek plaats boven het asfalt tussen Kensington en Soho. Dat Adams zo strak plant, heeft een reden. Hij stond al bekend als de workaholic van de popmu ziek, die om de drie jaar een nieuw album uit bracht, vrijwel non-stop over de wereld toerde en sinds 1999 ook een carrière heeft als fotograaf. Sinds vijfjaar is hij echter ook vader. In 2013 kreeg hij zijn tweede dochter. In de nazomer van zijn le ven heeft de rocker, die lang vrijgezel was, er zo ook plichten als gezinshoofd bijgekregen. Het nieuwe levensritme („Ik stond altijd al vroeg op. Nu nog vroeger.") is hem niet aan te zien. De zanger van evergreens als Summer of'69 (uit 1985) en (Everything I do) I do it for you (1991) oogt vrijwel hetzelfde als in zijn hoogtijdagen in de hitparade. De haren wat korter en strak in de gel, een glanzend overhemd en de huid nog altijd niet geheel egaal. Alleen de aan zijn boord bungelende leesbril ver raadt de ouderdom. Zong hij in de hit 18 'till I die niet de regel 'Someday I'll be 18/Going on 55'? Nu hij die leeftijd heeft bereikt, is die songtekst volgens Adams geheel uitgekomen. „Ik voel me nog steeds het 18-jarige jongetje dat ik ooit was. Het gaat er in het leven volgens mij om de spirit vast te houden. Dat opgewonden ge voel heb ik nooit verloren. Maar aan de andere kant: onder mijn videoclips op Youtube schrijven jongeren nu soms: 'Wie is die man? Hij lijkt wel 70'. Niet alles blijft hetzelfde." Bij die laatste opmerking heeft hij meteen een voorbeeld. „Laatst bekeek ik de MTV Awards op tv. Daar heb ik dus de hele avond niemand met een gitaar op het podium gezien. Ik vroeg me met een of er in die wereld nog een plekje voor mij is." Hij noemt de sterren van nu: Justin Bieber, Mi- ley Cyrus, de deejays. Amper 20 jaar. „In 1984 schreef ik het liedje Kids wanna rock. Zo is het vol gens mij nog steeds. Alleen hebben de kids daar nu geen gitaar meer bij nodig. Of ik de oude tij den mis? Dat lijkt me duidelijk, ja." Van zijn vandaag te verschijnen album Get up verwacht Adams in die zin 'totaal niets'. „Het is de muziek waar ik me prettig bij voel. Daarom is de plaat voor mij bij voorbaat al geslaagd. Ik heb mezelf lang veel druk opgelegd wat be treft de reactie van het publiek. Dat doe ik niet meer. Ik heb dus simpelweg gemaakt wat goed bij mij past." Daarvoor heeft Adams, zo vertelt hij terwijl de auto vastraakt in het Londen- se middagverkeer, wel een nieuwe me destrijder gevonden. ELO-frontman JefFLynne trad bij het maken van Get up als producer op. „Het maken van een album is nog nooit zo makke lijk gegaan", vertelt hij. „Jeffis een grote held van mij. Toen on ze samenwerking van de grond kwam, raakte ik steeds geïnspireerder. Ik begon lied jes te schrijven met zijn muzikale smaak in gedachten. Het heeft dit album echt iets extra's gegeven." Op het nieu we album staat ook de song That's rock and roll, waar op Adams een ty pisch rocksterrenle- ven beschrijft. Dat van hem zelf? „Alleen in de zin dat ik al ruim dertig jaar vrijwel onafgebroken concerten geef. Drugs en drank hebben me nooit geïnteresseerd. Het ging mij er om dat ik iets te doen had als ik wakker werd. Daarom heb ik 'm ook Get up genoemd; een aanspo ring. Want als je op je kont blijft zitten, gebeurt er niets." De zanger is op de plek van bestemming. Zijn pla tenmaatschappij heeft voor de verslaggever ver voer terug geregeld. Als de taxi komt voorrijden, is Adams al weer weg. Nog net is te zien hoe hij in sprinttempo de trappen van het kantoorpand beklimt. 'Of ik de oude tijden mis? Dat lijkt me duidelijk, ja' VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 Cultuur Als je op je kont blijft zitten, gebeurt er niks' door Stefan Raatgever Het album Get up van Bryan Adams verschijnt vandaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30