'Revolutie' vindt vooral plaats bij pompen in woonwijken en langs uitvalswegen 23 Werkloosheid daalt niet meer 'Steun Air France-KLM' 242 596 Pomphouders bieden nieuwe diensten aan in strijd om bestaan: zonnebank, smartphonereparatie of zelfs een breiclub. De werkloosheid lag in septem ber op hetzelfde niveau als in de twee voorgaande maanden. De daling van het aantal werk lozen die in het begin van dit jaar werd ingezet, is gestokt. Minister Dijsselbloem (Financi ën) is bereid 'tijdelijk' een aan deel te nemen in Air France- KLM als het concern dat nodig heeft om reorganisatieplannen door te voeren, zei hij bij BNR. ]f e moet weten dat er een benzi- I nepomp zit, anders rij je er zo I voorbij. Geen grote felgekleur- I de logo's van een oliemaat- I schappij op de overkapping, maar een chique houten betim- ring. In de shop kun je biologi sche soep, broodjes en hippe cadeau tjes kopen, je laptop uitklappen of een krantje lezen aan een lange hou ten tafel. Er is een kledingreparatie- en stomerijservice, een pakketjesaf- haalpunt en een boekenruilhoek. Uit de speakers klinkt Ilse de Lange. De Festina Lente Pomp in de Bre dase woonwijk Ginneken is niet de enige. Een snel groeiend aantal tankstations gooit het roer om. Ze bieden diensten en producten aan die niks te maken met hun oorspron kelijke business: autobrandstof verko pen. Ze moeten wel, verklaart Paul de Waal van brancheorganisatie Bo- vag. „De concurrentie is moordend, de marges op brandstof zijn heel klein. Ondernemers hebben twee op ties: hun tankstation onbemand ma ken zodat ze personeelskosten bespa ren, of nieuwe inkomstenbronnen vinden. Als ze niks doen, kunnen ze hun zaak morgen sluiten." Veel ondernemers hebben geko zen voor de eerste optie. Sinds Tango vijftien jaar geleden een brandstof prijzenoorlog ontketende, is het aan tal onbemande pompen gestegen tot ruim 1.900 - bijna de helft van het to taal. Kleffe bal De grote bemande benzinestations langs de snelwegen hebben in die tijd ook niet stilgezeten. Was je rond lunchtijd bij Shell, Texaco, Total, Esso en BP nog niet zo lang geleden ver oordeeld tot een kleffe bal gehakt, te- 'Er lopen hier ook steeds vaker mensen binnen die helemaal geen auto bij zich hebben' genwoordig worden in de meeste tankshops ook ovenverse broodjes ge smeerd en smoothies verkocht. Maar de revolutie van nu vindt plaats bij pompen langs uitvalswe gen en in woonwijken, bevestigt Tim Schoenmakers van BETA, de belan genvereniging van tankstations. „Je ziet dat ondernemers totaal nieuwe wegen inslaan. Zij nemen bijvoor beeld faciliteiten over die verdwijnen doordat winkels in de buurt sluiten. Denk aan een postkantoor, zonnestu- dio of koffiebar." Hoeveel tankstation ondernemers zulke nevenactiviteiten ontplooien, wordt niet geregistreerd. Maar de trend is onmiskenbaar, zegt Schoenmakers. „De ontwikkeling is al langer gaande, maar het laatste jaar gaat het extra snel." Pomphouders profiteren ervan dat zij doorgaans op goed bereikbare plekken zitten. Beperkingen voor hun creativiteit zijn er nauwelijks, aldus de BETA. Ze mogen geen alcohol verkopen, maar het lokale bestemmingsplan weer houdt ze er niet van om bijvoorbeeld een wasstraat te openen. Voor auto's of zelfs voor honden, zoals Bert Schip per deed in Alexanderpolder. Hij is ei genaar van drie pompstations in de regio Rotterdam, waar hij allerlei diensten aanbiedt. Van busjes- en aanhangwagenverhuur tot - sinds kort - industriële wasmachines waar complete dekbedden in passen. „Ter wijl klanten op hun wasje wachten, kunnen ze mooi even tanken, hun au to door de wasstraat rijden, een broodje eten en een lotje krassen", verklaart hij. Want van de brandstof moet hij het niet meer hebben. „We verkopen heel veel benzine, we hou den er maar 6 of 7 cent aan over. En daar moeten alle kosten nog vanaf." Zijn aanpak werkt: afgelopen vijf jaar breidde Schipper zijn personeels bestand met tien mensen uit, tot veertig personen Ook zijn zoon en dochter zijn inmiddels in de zaak ge stapt. Waldkorn Pomphouders in de grensstreek moe ten extra creatief zijn. Voor benzine of diesel zijn die een paar kilometer verderop immers goedkoper uit dank zij de lagere accijzen op brandstof in Duitsland en België. Zo verkoopt Mark Heuthorst uit het Gelderse Gen- dringen in het weekend Duitse broodjes. Dat moet voorkomen dat zijn dorpsgenoten op zondagochtend de grens oversteken voor verse Wald- FEITEN korns en in Anholt meteen de tank maar even volgooien. Vanuit een loods naast zijn benzinepomp startte hij een webwinkel, in zijn tankshop repareert hij sinds kort telefoons en tabiets. Dat laatste loopt goed, zegt hij. „Mensen komen van dertig kilo meter verderop om hun schermpje te laten vervangen." Tank schenk Het is niet zo dat alle tankstationhou ders die iets nieuws uitproberen met een binnenlopen, relativeert brancheorganisatie BETA. „Hoe beter ondernemers weten in te spelen op de kansen die er liggen in hun buurt, hoe beter ze het zullen doen." Bij voorbeeld met 'tank schenk'-ac- ties: met elke liter brandstof die je tankt sponsor je een lokale vereni ging of een goed doel. Zo werkt het ook bij de Festina Lente Pomp. Eigenaresse Michelle van Vlaardingen biedt onderdak aan breiclubjes en aanschuifdiners. Ze hoopt van haar tankshop een soort buurthuis te maken. „Ik hoef hier niet slapend rijk te worden. Zo lang ik maar winst maak. En dat doe ik. Ook mensen zonder auto wandelen hier steeds vaker binnen." VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 Economie Het aantal Chinese miljardairs is in het afgelopen jaar met 242 toegenomen tot 596, waarmee het land voor het eerst meer superrijken telt dan de VS (537). Bij het tankstation even naar de hondenwasserette door Annemieke van Dongen Michelle van Vlaardingen pomphouder Ondernemer Schip per runt in Rotterdam een tankstation waar je ook de hond kan wassen. foto Frank de Roo Elke dag wordt 1,2 mil joen maal getankt. Klan ten besteden per be zoek circa 8 euro in de winkel. In totaal be draagt de omzet van de tankstationshops ruim 2 miljard euro per jaar. Nederland telt 4.145 tankstations. Daarvan zijn er 1.909 onbemand. Dat is 46 procent, tegen 22 procent in 2005. MCfum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24