SPORT 21 Nederlandse toppers jagen op startbewijs voor Rio Straf Peter Bosz maar twee duels De Bakker eruit in Casablanca Barry Markus naar Roompot Tinkov kan wel zonder Saxo Bank Abdi Nageeye wil zondag in Amsterdam de vierde Nederlander worden die op de marathon onder de 2 uur en 10 minuten duikt. Abdi Nageeye (26) vluchtte op jonge leeftijd voor de oor log in zijn geboorte land Somalië en kwam via Syrië en allerlei omzwervingen uiteinde lijk in Oldebroek terecht. Als tie ner bleek hij al snel een van de grootste looptalenten van Neder land te zijn. Zondag jaagt Nageeye niet alleen op de Olympische li miet op de marathon van Amster dam, maar wil hij meer. Zijn ogen glimmen alleen al bij de gedachte aan de Olympische Spelen. Dolgraag wil hij volgend jaar naar Rio de Janeiro. De li miet? 2 uur en 11 minuten. In Ad dis Abeba in Ethiopië, waar hij de voorbije maanden op 2700 meter hoogte met verschillende wereld toppers heeft getraind, wordt om zo'n tijd gelachen, vertelt Abdi Na geeye. „Dan zeggen ze: Abdi! Jij kunt 2 uur en 5 minuten lopen. Wat jij doet is Europees denken." 'Ik ging in Syrië naar school. Altijd ging het over Al-Assad. Ik vond die man wel stoer' Maar wat die Ethiopische top pers gemakshalve vergeten is dat Nageeye opgroeide op zeeniveau, in Nederland en zich slechts 'een halve Afrikaan' voelt. Als vijfjarig ventje komt hij als Somalische vluchteling bij een oom in Den Helder terecht. Jaren later wordt hij naar Syrië gestuurd. Maar hij mist Nederland, ook later in Soma lië waar hij niet kan aarden. Hij weet de Nederlandse ambassade uiteindelijk te overtuigen, krijgt een Nederlands paspoort en gaat in Oldebroek wonen. Legerpakje De vluchtelingenproblematiek houdt hem nu dan ook bezig. „Ik weet nog dat ik naar school in Sy rië ging. Altijd ging het over Al-Assad en zijn partij. Ik vond die man wel stoer, met zijn leger pakje en zijn zoons. Nu denk ik er aan terug en zeg ik: hoe kan het in altijd over één partij gaan?" Nageeye is een trouwe volger van het nieuws, heeft er een dui delijke mening over en vindt het ook geen enkel probleem om in de laatste dagen voor zijn sportie ve hoofddoel van dit jaar over dit onderwerp te praten. „Als ik zo'n jongetje dood op het strand zie lig gen, raakt mij dat", zegt Nageeye. „Ik zie de ellende op het nieuws, maar probeer het te scheiden van topsport. Dan sta ik de volgende dag op en moet ik dertig kilome ter lopen. Ja, je kunt mij een ge luksvogel noemen. Ik denk dat ik gewoon gelukkig moet zijn dat ik mag hardlopen en veilig ben." Al zijn omzwervingen, eerst om een veilig thuis en daarna om zijn ideale trainingsomgeving te vinden, hebben hem wijzer ge maakt, vindt Nageeye. Hij volgt de adviezen op van zijn goede vriend Mo Farah, een Somalische Brit en tweevoudig Olympisch kampioen in de baanatletiek. „We bellen el- 'Ik merk dat ik vrijwel alle trainingen gewoon met die Ethiopische jongens mee kan' kaar elke dag en hij zal mijn race via een livestream volgen." De les sen moeten hem helpen op de ma rathon, waar hij zondag onderdeel wil worden van het selecte groep je Nederlandse lopers (Kamiel Maase, Gerard Nijboer en Michel Butter) die onder de 2 uur en ro minuten liepen. „Ik weet wat ik kan", zegt Na geeye, die een persoonlijk record heeft van 2.11,33. Dat liep hij vorig jaar bij zijn debuut in Enschede. Het regende toen keihard en het kan dus nog veel sneller, denkt Na geeye, die in Amsterdam weggaat op een schema van iets boven de 2 uur en 9 minuten. „In vrijwel alle trainingen kan ik gewoon met die Ethiopisch jongens mee. Ik ben ongeduldig en voel spanning. Nu moeten mijn kwaliteiten er eens uitkomen bij een wedstrijd." De organisatie van de TCS Am sterdam Marathon heeft voor de veertigste editie een sterk deelnemersveld samengesteld. Niet alleen Nageeye wil naar de Olympische Spelen. Ook Mi chel Butter, Khalid Choukoud en Koen Raymaekers starten met dezelfde ambitie. Butter heeft een vlekkeloze voorberei ding achter de rug en Chouk oud wil zelfs in het iets snelle re groepje met Nageeye mee gaan. Raymaekers kent meer twijfels. De voorlopige weers omstandigheden (een graadje of 12 en noordoostenwind, kracht 3) zijn gunstig te noe men. Het internationale deelne mersveld herbergt drie lopers met een persoonlijk record van onder de 2 uur en 5 minuten. Ook drievoudig winnaar Wilson Chebet staat aan de start. Bij de vrouwen is Olym pisch kampioene Tiki Gelana de blikvanger en topfavoriet. Vitesse-trainer Peter Bosz hoeft slechts twee in plaats van vier wedstrijden vanaf de tribunes toe te kijken. De beroepscommissie be sloot de schorsing van Bosz giste ren terug te brengen naar twee wedstrijden, plus twee duels voorwaardelijk. Bosz wordt ge schorst voor zijn gedrag tijdens en kort na de verloren bekerwedstrijd eind september tegen Heracles Al melo (4-1) en ontbreekt tijdens de confrontaties met PEC Zwolle (zondag) en Ajax (25 oktober). „Ik ben blij dat ik mijn kant van het verhaal met feiten heb kunnen toe lichten, met als resultaat dat de schorsing gehalveerd is", aldus Bosz. Voor tennisser Thiemo de Bakker zijn de kwartfinales van het toer nooi in Casablanca het eindstation geworden. De 27-jarige Westlan der won gisteren tegen de als ze vende geplaatste Taro Daniel uit Japan nog wel de eerste set, maar ging alsnog onderuit: 7-6 (3) 4-6 4-6. Daniel staat op de wereldrang lijst bijna twintig plaatsen hoger (128) dan De Bakker (146). De Nederlander had in Casablanca eerst voor een verrassing gezorgd door de als tweede geplaatste Daniel Gimeno-Traver uit Spanje te verslaan. De Bakker klopte daar na ook de Marokkaan Lamine Oua- hab, maar moest gisteren dus bui gen voor Daniel. Barry Markus rijdt komend sei zoen voor het Nederlandse wieler- team Roompot Oranje Peloton. De 24-jarige sprinter uit Hoofddorp is afkomstig van LottoNL-Jumbo. Hij volgt zijn neef Dylan Groene- wegen op, die juist de omgekeerde weg ging. Markus ondertekende gisteren bij Roompot een contract voor één jaar. „Uiteraard ben ik erg blij met de kans die ik krijg. Het is een team waar ik hoopte terecht te kunnen, ook al had ik andere op ties. Wij gaan een mooi program ma rijden." Markus maakte in 2011 zijn profde buut bij Vacansoleil-DCM, waar hij twee jaar voor uitkwam. VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 'Je kunt mij een geluksvogel noemen' door Pim Bijl Abdi Nageeye hoopt Nederland te mogen vertegenwoordigen op de Olympische Spelen, foto Pim Ras VOETBAL TENNIS WIELRENNEN Saxo Bank houdt het voor gezien als sponsor van Tinkoff-Saxo. Teambaas Oleg Tinkov, hier met Alberto Contador, nam er deze zomer al een voor schot op. „Waarom zou ik een co-sponsor nodig hebben? Het ziet er veel mooier uit met slechts één naam op het shirt", aldus de miljardair.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22